Informacje

CV i LM w pigułce, Twoje kompendium wiedzy! 

 

Zarejestruj się i pobierz bezpłatnego ebooka

 
 
 
 
 
 

Poradnik Akademickiego Biura Karier WSB

Będąc na starcie własnej kariery zawodowej nie wahaj się skorzystać z  porad i wskazówek doświadczonych doradców zawodowych, ekspertów rynku pracy, osób odpowiedzialnych za rekrutację i selekcje pracowników, prawników. Akademickie Biuro Karier Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej z myślą o uczniach szkół średnich, studentach i absolwentach przygotowało specjalny poradnik, z którego możesz dowiedzieć się m.in. :

 

Jak szukać pracy?

Profesjonalne CV
List motywacyjny
Metody rekrutacyjne

Rozmowa telefoniczna z pracodawcą

Rozmowa kwalifikacyjna
Jak walczyć ze stresem

Artykuły

Jak szukać pracy?

Jak szukać pracyJak szukać pracy, aby ją znaleźć? Sposobów jest wiele. Najlepiej wykorzystać wszystkie możliwe. Kiedy już podjąłeś decyzję o poszukiwaniu pracy, ale nie wiesz od czego zacząć, należy być świadomym istotnych kwestii. Przede wszystkim wiedz, że poszukiwanie pracy to ciężka praca. Niestety coraz częściej jest długim procesem, w który trzeba włożyć dużo zaangażowania, cierpliwości i wytrwałości. Szukanie pracy to także ponoszenie kosztów i inwestycje - gazety, telefony, korzystanie z Internetu, zdjęcia, dojazdy na rozmowy kwalifikacyjne. Trzeba mieć to na uwadze.

czytaj więcej o Jak szukać pracy?

Profesjonalne CV

Każdy w pewnym momencie swojego życia staje przed wykonaniem zadania, niezbędnego w procesie rekrutacji w dzisiejszych czasach – stworzeniem profesjonalnego cv. Rodzi się pytanie jak powinno wyglądać „dobre” CV?

Odpowiedź jest jednoznaczna – profesjonalne cv to takie, które zawiera wszystkie potrzebne przy rekrutacji informacje, dopasowane do stanowiska, na jakie aplikujemy, a także prezentujące kandydaturę w najbardziej przystępnej formie. Poniżej przedstawiam wskazówki na temat informacji, które powinny być zawarte w profesjonalnym dokumencie aplikacyjnym.

czytaj więcej o Profesjonalne CV

List motywacyjny

List motywacyjnyList motywacyjny jest zwykle czytany dopiero po CV. Jednak faktem jest, że jego stworzenie jest nieco trudniejsze, niż samego CV, zaś jego rola w procesie rekrutacji jest nieoceniona. Zwykle w odpowiedzi na ogłoszenie (i nie tylko) do firm napływa wiele listów motywacyjnych. Warto zatem napisać go tak, żeby wyróżniał się on spośród innych aplikacji. Jak to zrobić najlepiej? Jak napisać list motywacyjny, który spowoduje, że zostaniesz zapamiętany spośród dużej liczby kandydatów?

czytaj więcej o List motywacyjny

Metody rekrutacyjne

Metody rekrutacyjneIstnieje szereg różnych metod rekrutacyjnych na rynku, jednak do najczęściej stosowanych należy rozmowa kwalifikacyjna. Poniżej przedstawiam przegląd nowych metod doboru i oceny personelu stosowanych w procesie rekrutacji, aby żadna z nich nie była dla Ciebie zaskoczeniem.

czytaj więcej o Metody rekrutacyjne

Rozmowa telefoniczna z pracodawcą

Rozmowa telefoniczna z pracodawcąZnalazłeś ciekawą ofertę pracy? Nie czekaj, aż ktoś inny odpowie na nią pierwszy. Weź głęboki oddech i telefon do ręki – zadzwoń do pracodawcy. Dzwoniąc do pracodawcy możesz się dowiedzieć, czy znaleziona oferta pracy jest wciąż aktualna, dopytać o szczegóły związane z pracą czy sposób rekrutacji.

czytaj więcej o Rozmowa telefoniczna z pracodawcą

Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjnaRozmowa kwalifikacyjna to najczęstsza i odgrywająca zasadniczą rolę metoda w doborze kadr. Po selekcji dokumentów aplikacyjnych daje możliwość bardziej wnikliwego bezpośredniego poznania kandydata. Służy przede wszystkim zweryfikowaniu informacji, które zawarliśmy w cv, poszerzeniu tych informacji, oraz poznaniu osoby, którą uważamy za potencjalnego kandydata na pracownika, zobaczeniu jakimi cechami w rzeczywistości ona dysponuje i sprawdzenie na ile pasuje do idealnego profilu stanowiska.

czytaj więcej o Rozmowa kwalifikacyjna

Jak walczyć ze stresem

Jak walczyć ze stresemKażdy z nas doświadcza sytuacji stresujących. Wiadomo – nie zawsze dana sytuacja wywoła jednakowe reakcje, u osób które jej doświadczają. Reakcje na stres są zróżnicowane i zależne od wielu czynników, min. doświadczenia, osobowości, samooceny, priorytetów, hierarchii wartości, temperamentu, wzorców zachowań itd. Jak radzić sobie ze stresem?

czytaj więcej o Jak walczyć ze stresem 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Działanie 4.1 Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni

Nasi partnerzy

Kontakt

Akademickie Biuro Karier

adres: ul. Cieplaka 1c,

41-300 Dąbrowa Górnicza

 

tel: 32 295-93-29

e-mail: abk@wsb.edu.pl

Na stronach internetowych Akademii WSB stosowane są pliki cookies zgodnie z polityką prywatności.

Akceptuj Więcej informacji