26 marca 2015

Artykuły

Monitoring pracowników przy wykorzystaniu nowoczesnych metod kontroli elektronicznej - dr Tomasz Sadowski

Godz. 9.00 – 10.00

Miejsce: sala 122, WSB

Zapisy: 32 295 93 93; mkot@wsb.edu.pl

 

Monitoring pracowników przy wykorzystaniu nowoczesnych metod kontroli elektronicznej

Coraz częściej pracodawcy kontrolują nasze stanowiska pracy poprzez wykorzystywanie nowoczesnej technologii. Identyfikatory rejestrujące każde wejście i wyjście, monitoring poczty elektronicznej, a nawet całej aktywności internetowej pracowników, rejestracja rozmów telefonicznych, programy służące do podglądania ekranów monitorów (tzw. oko szefa), czy choćby nadzór przy pomocy kamer przemysłowych. To tylko niektóre z rozwiązań technicznych stosowanych coraz częściej przez pracodawców.  Czy jest to słuszne?

czytaj więcej o Monitoring pracowników przy wykorzystaniu nowoczesnych metod kontroli elektronicznej - dr Tomasz Sadowski

Kultura popularna i tożsamość młodzieży - Prof. dr hab. Zbyszko Melosik

Godz. 9.00 – 10.30

Miejsce: sala 228, WSB

Zapisy: 32 295 93 93; mkot@wsb.edu.pl

 

Kultura popularna i tożsamość młodzieży

Komu z nas nie zdarzyło się wysłać sms-a zamiast kartki świątecznej pocztą tradycyjną? Zamiast listu wysłać e-mail? A co na obiad? - frytki z Mc’a… Kiedy ostatni raz byliśmy na koncercie w filharmonii, w muzeum albo w teatrze? Po co? Przecież jest MTV, HBO, Teatr Telewizji , a nawet Mezzo. Jest radio. Po co czytać skoro są audiobooki?

Okazuje się, że współczesny człowiek jest rozdarty między dwoma płaszczyznami. Z jednej strony chcemy być wolni i niezależni, z drugiej zaś chcemy się dopasować do naszego otoczenia, być trendy.

Podczas wykładu słuchacze dowiedzą się z czego wynika fragmentaryczność tożsamości współczesnego człowieka. Prowadzący objaśni skąd bierze się „poczucie schizofrenii” u nastolatków. Słuchacze dowiedzą się również dlaczego tak ciężko jest się porozumiewać między przedstawicielami różnych pokoleń. Dlaczego mówi się o buncie nastolatków wobec starszych? Jaki wpływ na tę sytuację ma szeroko rozumiana popkultura?

czytaj więcej o Kultura popularna i tożsamość młodzieży - Prof. dr hab. Zbyszko Melosik

Kobiety w edukacji i na rynku pracy - prof. UAM dr hab. Agnieszka Gromkowska-Melosik

Godz. 11.00 – 12.30

Miejsce: WSB, sala 228

Zapisy: 32 295 93 93; mkot@wsb.edu.pl


 

Kobiety w edukacji i na rynku pracy

Czy rzeczywiście dziewczynki uczą się lepiej niż chłopcy? Czy tylko mężczyźni mogą być „żywicielami” rodziny? Dlaczego jest tak niewiele przedsiębiorstw zarządzanych przez kobiety? Na te oraz inne pytania odpowie prowadzący podczas wykładu „Kobiety w edukacji i na rynku pracy”. Od wielu już lat mówi się o równouprawnieniu płci zarówno w sferze dostępu do edukacji oraz w kwestii zatrudnienia. Czy jednak jest ono faktem czy tylko pobożnym życzeniem?  Słuchacze dowiedzą się jakie są przyczyny ograniczonego dostępu do edukacji dla kobiet.

czytaj więcej o Kobiety w edukacji i na rynku pracy - prof. UAM dr hab. Agnieszka Gromkowska-Melosik

Kambodża – eksperyment totalnej rewolucji, 1970-1979 - Prof. dr hab. Piotr Ostaszewski

Godz. 11.00-12.00

Miejsce: sala 122, WSB

Zapisy: 32 295 93 93; mkot@wsb.edu.pl


 

Kambodża – eksperyment totalnej rewolucji, 1970-1979

Jaki wpływ na powstanie Ludowej Republiki Kampuczy miało wystąpienie z Unii Francuskiej? Jakie były związki generała Lon Nola z CIA? Tematem wykładu będą dramatyczne wydarzenia w Kambodży lat 70’. Poznamy czarne karty historii tego kraju. Słuchacze poznają przyczyny oraz skutki zamachu stanu w Kambodży w 1970 roku. Wykładowca wytłumaczy kim byli Czerwoni Khmerzy, w jaki sposób sprawowali oni rządy oraz przeciw komu walczyli. Dowiemy się również dlaczego doszło do okupacji wietnamskiej oraz co znajduje się w Choeung Ek.

czytaj więcej o Kambodża – eksperyment totalnej rewolucji, 1970-1979 - Prof. dr hab. Piotr Ostaszewski

Jak powstaje społeczeństwo? - Prof. zw. dr hab. Wojciech Świątkiewicz

Godz. 12.00-13.00

Miejsce: sala 123, WSB

Zapisy: 32 295 93 93; mkot@wsb.edu.pl

 

Jak powstaje społeczeństwo?

 

Człowiek tworzy społeczeństwo, ale społeczeństwo kształtuje również człowieka; jego osobowość społeczną, aspiracje, orientacje na wartości, style życia. Rzeczywistość społeczna ma wiele warstw znaczeniowych. Odkrycie każdej nowej warstwy zmienia postrzeganie całości. Socjologia wyrasta z zadziwienia światem społecznym. Jest próbą zrozumienia procesów jego stawania się i kształtu społecznych struktur czy instytucji.

czytaj więcej o Jak powstaje społeczeństwo? - Prof. zw. dr hab. Wojciech Świątkiewicz

Bez cenzury - Jolanta Wróbel

Godz. 12.00 - 13.00

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej

Zapisy: 32 262 49 14; dziecieca@biblioteka-dg.pl

 

Bez cenzury

Prezentacja połączona z elementami skeczu. W początkowej części spotkania uczestniczy obejrzą prezentację z zaaranżowanymi scenkami z życia biblioteki, w żartobliwym tonie ukazującą stereotypy nt. biblioteki i bibliotekarzy, relacji na linii bibliotekarz-użytkownik, zachowań mniej lub bardziej etycznych oraz zmian wizerunku i roli instytucji.

czytaj więcej o Bez cenzury - Jolanta Wróbel

O sztuce improwizacji, czyli dlaczego niektórzy nie lubią jazzu - Dr Dariusz Ziółek

Godz. 12.30 – 13.30

Miejsce: sala 227, WSB

Zapisy: 32 295 93 93; mkot@wsb.edu.pl

 

O sztuce improwizacji, czyli dlaczego niektórzy nie lubią jazzu

Wykład poświęcony jest najważniejszemu atrybutowi muzyki jazzowej. Improwizacja obecna w sztuce od jej zarania, stała się dla jazzu warunkiem sine qua non. Jak powstaje, jakimi rządzi się zasadami, czy każdy może improwizować? Odpowiedziom na te pytania towarzyszyć będzie, specjalnie na tę okazję przygotowana i wykonywana na żywo, muzyka.

czytaj więcej o O sztuce improwizacji, czyli dlaczego niektórzy nie lubią jazzu - Dr Dariusz Ziółek

Projekcja filmowa Kosmos - Uciekający Księżyc - Dariusz W. Nelle

Godz. 14.30 – 15.15

Miejsce: Szkolne Obserwatorium Astronomiczne w Zespole Szkół nr 1 w Dąbrowie Górniczej

Zapisy: 32 295 93 93; mkot@wsb.edu.pl

 

Projekcja filmowa  Kosmos - Uciekający Księżyc

Jak wyglądałoby życie na Ziemi bez Księżyca? Czy klimat i układ pór roku pozostałby bez zmian gdyby zabrakło Księżyca? Czy to prawda, że gdyby nie było Księżyca to istnienie gatunku ludzkiego na Ziemi byłoby niemożliwe? Księżyc oddala się co roku około 4 centymetry od Ziemi. Jakie skutki dla naszej planety przyniosłoby zatem opuszczenie przez Księżyc orbity Ziemi?

Na te oraz inne pytania odpowiedzi odnaleźć będzie można podczas projekcji filmu „Uciekający Księżyc”.

czytaj więcej o Projekcja filmowa Kosmos - Uciekający Księżyc - Dariusz W. Nelle

Teleskopowe pokazy Słońca, zwiedzanie obserwatorium Dariusz W. Nelle

Godz. 15.30 – 16.30

Miejsce: Szkolne Obserwatorium Astronomiczne w Zespole Szkół nr 1 w Dąbrowie Górniczej

Zapisy: 32 295 93 93; mkot@wsb.edu.pl

 

Teleskopowe pokazy Słońca, zwiedzanie obserwatorium

Kto z nas nie miał ochoty by zobaczyć słońce z bliska? Oto pojawia się ku temu okazja. W czasie prezentacji będzie można obserwować tarczę Słoneczną za pomocą teleskopu słonecznego. Widzowie poznają również fizyczną budowę Słońca, dowiedzą się jakie zjawiska można zaobserwować na jego powierzchni. Prowadzący przedstawi także historię oraz proces ewolucji naszej gwiazdy.

 

czytaj więcej o Teleskopowe pokazy Słońca, zwiedzanie obserwatorium Dariusz W. Nelle

Filozofia jako sztuka myślenia i ćwiczenia duchowe - Prof. dr hab. Marek Rembierz

g. 16.00 – 17.00

Miejsce: sala 228, WSB

Zapisy: 32 295 93 93; mkot@wsb.edu.pl


 

Filozofia jako sztuka myślenia i ćwiczenia duchowe

W historii odnajdujemy wiele różnych koncepcji filozofii, wśród nich filozofię pojmowaną jako sztuka życia, reprezentowaną w starożytności m.in. przez stoików, wedle których, aby żyć szczęśliwie, należy przede wszystkim kierować się rozsądkiem. Z podobnym podejściem spotykamy się – na gruncie filozofii uprawianej w muzułmańskim kręgu kulturowym. Prawdziwa filozofia w starożytności to też ćwiczenie duchowe. Teorie filozoficzne są albo wprost oddane w służbę praktyki duchowej – jak w przypadku stoicyzmu i epikureizmu – albo wzięte jako przedmiot ćwiczeń intelektualnych, to znaczy praktyki życia kontemplacyjnego, które w końcu samo jest niczym innym niż ćwiczenia duchowe.

czytaj więcej o Filozofia jako sztuka myślenia i ćwiczenia duchowe - Prof. dr hab. Marek Rembierz

Warsztaty multimedialne dla młodzieży - Dariusz Kostecki

Godz. 16.00 - 18.30

Miejsce: Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej

Zapisy: 32 262 54 61 (liczba miejsc ograniczona)

 

Warsztaty multimedialne dla młodzieży

Szybki rozwój nauki i techniki powoduje, iż ilości informacji, jaka nas otacza jest ogromna a jednocześnie stawia się duże wymagania dotyczące efektywnego i atrakcyjnego przekazania informacji. Nie ma większego znaczenia, kto będzie starał się przekazywać informacje czy to będzie nauczyciel, osoba prowadząca szkolenie, manager, czy uczeń.

czytaj więcej o Warsztaty multimedialne dla młodzieży - Dariusz Kostecki

Warsztaty astro fotograficzne - prezentacja poświecona wykonywaniu zdjęć nocnego nieba - Dariusz W. Nelle

Godz. 17.00 – 18.00

Miejsce: Szkolne Obserwatorium Astronomiczne w Zespole Szkół nr 1 w Dąbrowie Górniczej

Zapisy: 32 295 93 93; mkot@wsb.edu.pl

 

Warsztaty astro fotograficzne - prezentacja poświecona wykonywaniu zdjęć nocnego nieba

Wielu z nas zafascynowanych jest Wszechświatem. Nie tylko jego ogromem, ale również jego pięknem. Nie wszystko jednak można zobaczyć „gołym okiem”, a i nie zawsze warunki atmosferyczne pozwalają podziwiać piękno nocnego nieba. Któż z nas nie chciałby odkryć tajemnic Wszechświata?

Istnieje jednak sposób by zobaczyć odległe mgławice, gromady gwiazd, czy galaktyki. Astrofotografia. Jeżeli chciałbyś odkrywać tajemnice kosmosu to te warsztaty są stworzone dla Ciebie. W trakcie zajęć dowiesz się jak fotografować odległe obiekty, nie tylko te należące do naszego Układu Słonecznego, ale i znajdujące się w Drodze Mlecznej.

czytaj więcej o Warsztaty astro fotograficzne - prezentacja poświecona wykonywaniu zdjęć nocnego nieba - Dariusz W. Nelle

Spektakl teatralny "Gdyby"

Godz. 18.30

Miejsce: Sala Teatralna, Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej

Zapisy: 32 262 54 61

 

Spektakl w oparciu o sztukę Bogusława Schaeffera „Gdyby”, wyreżyserowaną przez Marka Wilka.

Kierunek Księżyc - prezentacja dla dzieci - Dariusz W. Nelle

Godz. 18.05 – 18.50

Miejsce: Szkolne Obserwatorium Astronomiczne w Zespole Szkół nr 1 w Dąbrowie Górniczej

Zapisy: 32 295 93 93; mkot@wsb.edu.pl

 

Kierunek Księżyc prezentacja dla dzieci

Dlaczego Księżyc wygląda jakby był z sera szwajcarskiego? Jak długo leci się na Księżyc? Kto jako pierwszy stanął na Księżycu? Dlaczego Księżyc świeci? Który Polak poza gen. bryg. Mirosławem Hermaszewskim mógł polecieć w kosmos? Dlaczego Księżyc zmienia swój kształt? Co to znaczy, że Księżyc jest satelitą?

Na te oraz wiele innych pytań odpowiedzi najmłodszym pasjonatom przestrzeni kosmicznej odpowie pan Dariusz W. Nelle, specjalista ds. astronomii.

czytaj więcej o Kierunek Księżyc - prezentacja dla dzieci - Dariusz W. Nelle

Pokazy Nieba - Dariusz W. Nelle

Godz. 18.50- 20.30

Miejsce: Szkolne Obserwatorium Astronomiczne w Zespole Szkół nr 1 w Dąbrowie Górniczej

Zapisy: 32 295 93 93; mkot@wsb.edu.pl

 

Pokazy Nieba

Czym jest niebo? Jak podzielona jest sfera niebieska? Ile konstelacji ma Układ Słoneczny?

Gdy już będzie dostatecznie ciemno uczestnicy pokazu będą mieli możliwość zapoznania się z najciekawszymi obiektami Układu Słonecznego, które zaobserwować można nad naszą częścią globu. Adepci astronomii poznają najpierw gwiazdozbiory wiosennego nieba wraz z ich najjaśniejszymi gwiazdami. Następnie uczestnicy zobaczą kilka pięknych choć słabo widocznych obiektów astronomicznych takich jak gromady otwarte i kuliste gwiazd, mgławice planetarne oraz galaktyki.

czytaj więcej o Pokazy Nieba - Dariusz W. Nelle 

Nasi partnerzy

Na stronach internetowych Akademii WSB stosowane są pliki cookies zgodnie z polityką prywatności.

Akceptuj Więcej informacji