Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

To było proste - zaangażowali się!

Grupa 10 studentów Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej i 10 studentów z uczelni partnerskiej z Litwy – Klapieda University przez tydzień wspólnie realizowała projekt w ramach Polsko-Litweskiego Funduszu Wymiany Młodzieży. Inicjatywa miała na celu przybliżenie młodzieży z obu krajów tematyki promowania postaw obywatelskich, zaangażowania w życie społeczności lokalnej, partycypacji w polityce młodzieżowej oraz wykorzystania nowoczesnych technologii w komunikacji.

W trakcie projektu studenci uczestniczyli w wykładach, seminariach, warsztatach oraz wyjazdach terenowych. W ramach warsztatów budowania zespołu studenci kształcili umiejętności budowania zespołu projektowego i przetestowali swoje umiejętności pracy w grupie.  Uczestnicy wspólnie przygotowali interaktywnego bloga, na którym, pod kierunkiem Małgorzaty Małeckiej-Tomali, publikowali przykłady zaangażowania młodzieży w życie społeczności lokalnej.

 

Uczestnicy projektu "Zaangażuj się - to proste! spotkali się także z innymi studentami WSB, działającymi w Kołach Naukowych ESN oraz Podróżnicze Koło Naukowe, którzy zaprezentowali najciekawsze sposoby wykorzystania nowoczesnych technologii i kreatywnego podejścia do rozwoju własnego hobby dzięki innowacjom technologicznym.

 

W ramach projektu "Zaangażuj się - to proste!" studenci odwiedzili FAJNĄ Spółdzielnię Socjalną w Zabrzu, gdzie poznali najciekawsze projekty społeczne i innowacyjne pomysły na wspieranie innych mieszkańców miasta. Wizyta w Centrum Aktywności Obywatelskiej w Dąbrowie Górniczej była okazją do zapoznania się z działalnością dąbrowskich NGO oraz ideą budżetu partycypacyjnego. Uczestnicy odwiedzili również tereny dawnej Fabryki Obrabiarek, gdzie powstaje Fabryka Pełna Życia.  W kolejnych dniach warsztatów projektowych, studenci wspólnie opracowali pomysły kilku projektów społecznych, które w przyszłości mogłyby zostać zrealizowane w Fabryce Pełnej Życia.

 

Na zakończenie projektu uczestnicy wspólnie zorganizowali konferencję podsumowującą projekt oraz debatę z udziałem społeczności akademickiej i lokalnej z udziałem organizacji zrzeszających przedstawicieli społeczności lokalnej tj. Fajna Spółdzielnia Socjalna, Stowarzyszenie Absolwentów i Studentów WSB oraz przedstawicieli władz samorządowych.

 

- Dzięki udziałowi w projekcie, zdobyłam cenne doświadczenie, jakim jest praca w międzynarodowej grupie projektowej. Nawiązałam też międzynarodowe kontakty i przyjaźnie, które mam nadzieję, trwać będą jeszcze długo po zakończeniu projektu – mówi Paulina Czapla, studentka II roku kierunku Ekonomia w WSB.

  

Praca w projekcie to nie tylko zajęcia i warsztaty.  Uczestnicy projektu odwiedzili Muzeum Śląskie w Katowicach, gdzie studenci WSB przybliżyli kolegom z Litwy historię regionu, kulturę, sztukę i charakterystyczne zwyczaje dla regionu Śląska i Zagłębia. Na zakończenie, uczestnicy wspólnie zorganizowali Wieczór Kultury Polsko – Litewskiej, podczas którego próbowali tradycyjnych dań kuchni polskiej i litewskiej. Realizację kolejnej edycji projektu wymiany polsko-litewskiej studenci zaplanowali tym razem na Litwie, w Klaipedzie.

 

/dcz, 06.12.2016/

Powrót do: Start » Uczelnia » Aktualności

 

Nasi partnerzy