Informacje

Tożsamość i symbolika Zagłębia Dąbrowskiego - podsumowanie wykładu

Stowarzyszenie Absolwentów i Studentów WSB zorganizowało w środę 4 grudnia br. spotkanie z dr. Zbigniewem Matuszczykiem, historykiem wojskowości i aktywnym działaczem na rzecz tożsamości regionalnej, autorem zgodnych z zasadami heraldyki symboli Zagłębia Dąbrowskiego.

 

- Jeśli sami nie będziemy dbać o naszą tożsamość, nikt o nią nie zadba. W mediach Zagłębie Dąbrowskie praktycznie nie istnieje. Nie wszystkie samorządy są zdecydowane na współpracę dla dobra regionu, a w tym przypadku ich rola jest nie do przecenienia – uważa dr Zbigniew Matuszczyk.

Prelegent przedstawił także własne opracowanie herbu, flagi i barw Zagłębia Dąbrowskiego wraz z heraldycznym uzasadnieniem. Odniósł się również do symboliki popularyzowanej przez regionalne stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego. - Cenię sobie pracę działaczy FdZD i ich wkład w budowanie zagłębiowskiej tożsamości. Jestem gotów do rozmów i współpracy w tym zakresie – zadeklarował gość WSB.

 

Obecni na wykładzie mieszkańcy mieli nadzieję, że środowe spotkanie w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej będzie początkiem cyklu spotkań poświęconych zagłębiowskiej tematyce. - Ogromnie cieszy mnie, że na to spotkanie przyszli młodzi ludzie. Chciałbym, żeby to miejsce stało się centrum debaty społecznej na temat Zagłębia Dąbrowskiego, żeby właśnie tu powstawały prace magisterskie i doktorskie na ten temat – postulował jeden z uczestników spotkania.

 

Dyskusję podsumował Jacek Uroda, Prodziekan oraz Prezes Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów i Studentów WSB: - Cieszę się, że poruszano tu tak ważne i ciekawe kwestie. Wyższa Szkoła Biznesu jako animator życia lokalnej społeczności chętnie podejmie się roli moderatora społecznej dyskusji o tożsamości Zagłębia Dąbrowskiego. Jesteśmy tu po to aby budować mosty, a nie wznosić mury – mówił prodziekan Uczelni.

Powrót do: Start » Uczelnia » Aktualności

 

Nasi partnerzy

Na stronach internetowych Akademii WSB stosowane są pliki cookies zgodnie z polityką prywatności.

Akceptuj Więcej informacji