Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Vabank. Ryzyko w biznesie i życiu - wielka debata ekonomiczna

Strategia, mapa, kompas i umiejętność przewidywania zagrożeń to elementy, które przydają się nie tylko podczas zdobywania szczytów górskich, ale również tych zawodowych i osobistych – udowadniali paneliści Wielkiej Debaty Ekonomicznej „Vabank. Ryzyko w biznesie i w życiu”, która oficjalnie zainaugurowała XIII Festiwal Nauki w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

 W gronie panelistów znaleźli się:Prof. zw. dr hab. Eugeniusz Gatnar

 

Ekonomista, profesor nauk ekonomicznych, członek Rady Polityki Pieniężnej w kadencji 2016–2022. Specjalizuje się w zakresie makroekonomii, ekonometrii, informatyki ekonomicznej oraz statystyki. Profesor zwyczajny w Katedrze Analiz Gospodarczych i Finansowych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach; autor 170 prac naukowych; członek Rady Głównej Polskiego Towarzystwa Statystycznego w latach 2000-2010, doradca Prezesa Narodowego Banku Polskiego w Warszawie (2007-2010), członek Państwowej Komisji Akredytacyjnej w Warszawie (2008-2010). Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi (1998), Złotym Krzyżem Zasługi (2002), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2008) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2010).

 


Prof. zw. dr hab. Krzysztof Jajuga

 

Profesor nauk ekonomicznych, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz uczelni za granicą (m.in. Jiao Tong University w Szanghaju). Kierownik Katedry Inwestycji Finansowych i Zarządzania Ryzykiem, a także dyrektor Instytutu Zarządzania Finansami na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Przewodniczący Komitetu Statystyki i Ekonometrii Polskiej Akademii Nauk, zastępca przewodniczącego Komitetu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk, członek prezydium Komitetu Nauk o Finansach Polskiej Akademii Nauk, Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów oraz prezes CFA Society Poland. Pełnił funkcje członka Rady Naukowej Narodowego Banku Polskiego i członka Rady Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

 

 

 

 

Dr hab. Katarzyna Szczepańska-Woszczyna, prof. WSB

 

Prorektor ds. Kształcenia i Współpracy z Zagranicą, Dziekan Wydziału Nauk Stosowanych Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Prezes Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa / oddział Dąbrowa Górnicza. Specjalistka w zakresie ekonomii, ekonomiki rynku pracy, szkolnictwa oraz marketingu.

 

 

 

 

 

 


Prof. zw. dr hab. Marek S. Szczepański

 

Członek korespondent Polskiej Akademii Nauk, oddział w Katowicach, profesor zwyczajny nauk społecznych w dyscyplinie socjologia, zastępca przewodniczącego sekcji nauk humanistycznych i społecznych Centralnej Komisji Do Spraw Stopni i Tytułów, wieloletni dyrektor Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego, z którym od lat jest związany; współtwórca i były rektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych w Tychach. Zajmuje się socjologią zmiany i rozwoju, mniejszości etnicznych, miasta i regionu, edukacji. Znaczna część jego prac poświęcona jest zagadnieniom tożsamości i socjologii regionów, szczególnie problemom Górnego Śląska; autor ponad 350 publikacji z tego zakresu, w tym tekstów wydanych w USA, Kanadzie, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Czechach i Rosji; w 2009 r. wyróżniony tytułem Honorowego Obywatela Miasta Tychy.

 

 

Moderator:


Red. Marek Durmała

 

 

Od 11 lat dziennikarz TVP3 Katowice, prowadzi „Aktualności”. Prowadzący i współautor magazynu ekonomicznego „Relacje”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oficjalnego rozpoczęcia XIII Festiwalu Nauki dokonali: prof. nadzw. dr hab. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, JM Rektor Wyższej Szkoły w Dąbrowie Górniczej oraz Wojciech Czyżewski, Asystent Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza, będącego współorganizatorem wydarzenia.

 

 - Dzisiejsze spotkanie w ramach XIII Festiwalu Nauki to kolejna możliwość, by spotkać się z cenionymi i znanymi ekspertami, porozmawiać o nauce, kulturze i sztuce. Każda taka możliwość to inwestycja w rozwój własny, zdobycie nowych doświadczeń i wiedzy. Zamknięcie się na inicjatywy popularnonaukowe i czerpanie z dokonań naukowców i badaczy i twórczy, a często również naukowy ferment to tak naprawdę inwestycja w ignorancję. Musimy też przygotować się na to, że każde zetknięcie się z nauką może być dla nas doświadczeniem często trudnym i bolesnym, ale niezbędnym, by stawiać dalsze kroki w naszym życiu – mówiła prof. nadzw. dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz, otwierając XIII Festiwa Nauki.

 

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele swiata samorządu, kultury, praktycy biznesowi, Partnerzy i Przyjaciele Uczelni oraz uczniowie, nauczciele i mieszkańcy województwa.

 

***

Podczas trzeciego dnia XIII Festiwalu Nauki odbyły się również wykłady i prelekcje, w których uczestniczyli studenci, uczniowie Szkół Partnerskich, mieszkańcy regionu. Były to spotkania z:

 

  • Doktorem Tomaszem Sadowskim, radcą prawnym, wykładowcą akademicki w Katedrze Prawa i Administracji w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Temat wykładu dotyczył świadomości prawnej w kontekście ryzyka w biznesie
  • Ewą Gadomską, polonistką, dziennikarką, trenerką, PR-owcem, ale przede wszystkim pasjonatką social mediów. Prelegentka jest również doradcą w sprawach nowoczesnych form marketingu, marketingu produktów luksusowych, media relations. Kreowała wizerunek wielu firm, organizacji i osób prywatnych (polityków). Tytuł wykładu brzmiał: Homo socialus czyli kim jesteśmy w social mediach.
  • prof. zw. dr. hab. Eugeniuszem Gatnar, ekonomistą i członkiem Rady Polityki Pieniężnej w kadencji 2016–2022. Specjalizuje się w zakresie makroekonomii, ekonometrii, informatyki ekonomicznej oraz statystyki. Tytuł wykładu Profesora brzmiał: "Pieniądz we współczesnym świecie".

 

XIII Festiwal Nauki – zadania finansowane w ramach umowy 847/P-DUN/2017 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.Powrót do: Start » Uczelnia » Aktualności

 

Nasi partnerzy