VI Festiwal Nauki w Cieszynie

 

http://www.wsb.edu.pl/index.php?idg=fnc4

 

 

Szósty Festiwal do Nauki przeszedł do historii. W Wydziale Zamiejscowym w Cieszynie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej spotkało się kilkuset pasjonatów nauki z Cieszyna, Ustronia, Skoczowa i Wisły. Odbyło się dziesięć wykładów, można było obejrzeć dwie wystawy oraz wziąć udział w warsztatach. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ze wszystkich wydarzeń, jakie zorganizowaliśmy w ramach 6. Festiwalu Nauki.

 

6. Festiwal Nauki odbył się w dniach 26-28 marca 2014 r.


Podczas uroczystej inauguracji Festiwalu przewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego - Stanisław Kubicius podkreślał, że to wydarzenie jest dowodem na integrację świata nauki ze społecznością lokalną. Życząc uczestnikom i organizatorom Festiwalu udanych wykładów, przewodniczący Stanisław Kubicius podziękował za tego typu przedsięwzięcie.

 

Wykład inauguracyjny Festiwalu "Śląskie dinozaury", który wygłosił prof. dr. hab. Jerzy Dzik cieszył się ogromną popularnością wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych. To właśnie zespół naukowców pod kierowniectwem profesora Dzika odkrył w 2008 r. w Lisowicach szczątki arkozaura zwanego później Smokiem Wawelskim. Po tym znalezisku cały zespół trafił na okładkę National Geographic, a historię ich wykopalisk opisano w magazynie.

 

Tłumy młodzieży odwiedziły wystawę przyrządów astronawigacyjnych pochodzących ze zbiorów Dziekana Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie dr. Łukasza Wróblewskiego, który opowiadał o wszystkich eksponatach.

 

Pierwszy dzień Festiwalu Nauki zakończyła prawie dwugodzinna relacja z podróży Marka Tomalika do Australii śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego. Spotkanie z podróżnikiem i dziennikarzem, a z wykształcenia geologiem, przyciągnęło młodych ludzi. Na sali obecne były także osoby, które z opowieściami i przygodami Marka Tomalika spotkały się wcześniej wielokrotnie.

 

Podczas drugiego dnia Festiwalu uczestnicy współnie z dr. Jackiem Kurkiem szukali odpowiedzi na pytanie czy muzyka na pewno łagodzi obyczaje. Na sali raz po raz rozbrzmiewały najbardziej znane utwory muzyki rockowej i klasycznej. 

 

O pracy reportera od kuchni na przykładzie swojego niepublikowanego jeszcze reportażu z wyjazdu do Bułgarii opowiedział dr Wojciech Śmieja. Jego artykuły i zdjęcia najczęściej publikowane są w tygodniku "Polityka". A po wykładzie uczniowie nie tylko klas o profilu dziennikarskim mogli zobaczyć wystawę zdjęć dr. Śmiei z kosowskiej Mitrowicy. Zarówno podczas wykładu, jak i otwarcia wystawy młodzież pytała o to jak powstają zdjęcia do reportaży. 

 

Drugi dzień Festiwalu zakończył najbardziej tajemniczy z naszych wykładowców - Grzegorz Kisiel z Centralnego Biura Antykorupcyjnego, który omówił rolę CBA w walce ze zjawiskiem korupcji.

 

Trzeci dzień Festiwalu Nauku rozpoczął wykład Edyty Nowak-Żółty: Autoprezentacja czyli sztuka robienia dobrego wrażenia. Tegoroczni i przyszli maturzyści mogli się dowiedzieć jak dobrze zaprezentować się przed komisją egzaminacyjną. Pierwsze wrażenie robi się tylko raz, warto, by było jak najlepsze - podkreślała Edyta Nowak-Żółty.

 

Dr Joanna Kurowska-Pysz przybliżyła młodzież zasady działania inkubatorów przedsiębiorczości i zachęcała do przetestowania własnego pomysłu na biznes.

 

O bezpiecznych źródłach pozyskiwania kapitału (pozabankowych) mówił dr Witold Gradoń, natomiast absolwentka Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Wiśle, a dziś dyrektor generalny Hotelu Mercure w Cieszynie Ilona Porwoł, uczniom tej szkoły objaśniła jakie kompetencje wymagane są na stanowiskach menedżerskich we współczesnym hotelarstwie.

 

26 MARCA 2014 r.

10.00 Aula WSB 105/106
UROCZYSTA INAUGURACJA VI FESTIWALU NAUKI

Dziekan Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie dr inż. Łukasz Wróblewski

 

10.15 – 11.15 Aula WSB 105/106

WYKŁAD INAUGURACYJNY VI FESTIWALU NAUKI

Śląskie dinozaury

prof. dr hab. Jerzy Dzik

11.30 – 12.15 Aula WSB 102
Otwarcie wystawy: Od astrolabium Kopernika po współczesny teleskop
dr inż. Łukasz Wróblewski

 

12.30 – 14.30 Aula WSB 105/106
Wyprawa śladami Strzeleckiego
Marek Tomalik

 

27 MARCA 2014 r.

8.15 – 9.15 Aula WSB 105/106

Czechy znane i nieznane. Społeczno-kulturowe uwarunkowania współpracy transgranicznej

dr Kazimierz Kaszper


10.45 – 12.00 Aula WSB 105/106
Czy muzyka na pewno łagodzi obyczaje
dr Jacek Kurek

 

12.15 – 13.30 Aula WSB 105/106
Kuchnia reportera - o pisaniu/czytaniu reportażu
dr Wojciech Śmieja

 

13.30 – 14.30 Aula WSB 105/106
CBA  w walce ze zjawiskiem korupcji
Grzegorz Kisiel


14.00 Aula WSB 103

Otwarcie wystawy fotografii dr. Wojciecha Śmiei

"Kosowska Mitrowica - miasto, w którym nie chcielibyście mieszkać"

Wernisaż i spotkanie z autorem zdjęć

28 MARCA 2014 r.


8.30 – 9.30 Aula WSB 105/106
Autoprezentacja czyli sztuka robienia dobrego wrażenia

mgr Ewa Nowak-Żółty

9.45 – 10.45 Aula WSB 105/106
Inkubator przedsiębiorczości - szansa na przetestowanie własnego pomysłu na biznes

dr Joanna Kurowska-Pysz

11.00  12.00 Aula WSB 306
Bezpieczne źródla pozyskiwania kapitału (pozabankowe)
dr Witold Gradoń 


11.00  12.00 Aula WSB 105/106
Kompetencje wymagane na stanowiskach menedżerskich we współczesnym hotelarstwie
mgr Ilona Porwoł

 

12.15 – 13.15 Aula WSB 102
Warsztaty z astronawigacji

dr inż. Łukasz Wróblewski


13.30 – 15.30 Zespół Szkół Technicznych, ul. Frysztacka 48

Turniej piłki halowej

  

Nasi partnerzy

Na stronach internetowych Akademii WSB stosowane są pliki cookies zgodnie z polityką prywatności.

Akceptuj Więcej informacji