Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Wiedza bez barier - innowacyjne metody nauczania osób dorosłych

Dziękujemy za podtrzymywanie polskości w Waszych krajach – tymi słowami Rektor ds. Nauki prof. nadzw. dr hab. Marek Walancik przywitał w siedzibie WSB uczestników projektu z Litwy, Łotwy i Czech. Dwuletni projekt pt. Wiedza bez barier - innowacyjne metody nauczania osób dorosłych, którego liderem jest Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej, realizowany jest od 1 grudnia 2016 r. przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu ERASMUS+. 

Pierwsze międzynarodowe spotkanie uczestników zgromadziło Polaków zrzeszonych w Stowarzyszeniu Naukowców Polaków Litwy, Polskim Związku Kulturalno-Oświatowym w Czechach, Stowarzyszeniu „Rodacy” w łotewskim Jekabpilsie oraz przedstawicieli WSB.

 

Głównym celem projektu jest stworzenie kompleksowego systemu kształcenia pozaformalnego dla dorosłych na platformie e-learningowej w postaci ogólnodostępnych darmowych kursów, udostępnianych wszystkim zainteresowanym organizacjom, ale też osobom prywatnym. Zostaną one animowane przez wykwalifikowaną kadrę specjalistów WSB oraz samych uczestników kursów. W tworzeniu narzędzi ogólnodostępnych kursów bierze udział starsza młodzież, dorośli i seniorzy, którzy wspólnie opracowują, a później będą testować i ulepszać kursy języka polskiego, IT i przedsiębiorczości. Dzięki temu doświadczeniu, członkowie organizacji partnerskich będą mogli tworzyć w przyszłości własne, autorskie kursy o zróżnicowanej tematyce.

 

Uczestnicy I Międzynarodowego Spotkania Partnerów przez dwa dni zdobywali wiedzę na temat zasad pracy z platformą e-learningową, jej administrowania, przygotowań kursów e-learningowych i ich prowadzenia. Szkolenie w zakresie kształcenia zdalnego w społeczeństwie informacyjnym, które objęło zagadnienia założone we projekcie, opracowali i przeprowadzili członkowie Zespołu Projektowego WSB - Dyrektor Centrum Nowoczesnych Metod i Technologii Edukacyjnych dr Danuta Morańska i specjalista ds. nauczania metodyki online mgr inż. Krzysztof Orzechowski.

 

Jak dotąd, uczestnicy projektu z czterech krajów znali się i komunikowali się przede wszystkim za pośrednictwem Internetu poprzez specjalnie utworzoną platformę e-learningową www.wiedzabezbarier.eu  Umożliwia im ona regularne wzajemne kontakty i dyskusje na forum, oparte o badania za pomocą ankiety, dotyczące poziomu zapotrzebowania społeczności polskiej w RC, na Łotwie i Litwie na trzy typy kursów e-learningowych: języka polskiego, technologii informatycznych (TIK) i zarządzania/przedsiębiorczości. W wyniku wzajemnej wymiany opinii uczestnicy projektu założyli, że najprawdopodobniej w projekcie powstaną dwa poziomy kursu języka polskiego – podstawowy i zaawansowany.  

 

Wynika to z wyższych wymagań w zakresie kompetencji językowych Polaków na Zaolziu i na Litwie iniższych Polaków na Łotwie, gdzie polskie szkolnictwo funkcjonuje w bardzo okrojonej formie. Jednak najważniejsze jest założenie, które przyświeca uczestnikom projektu - każdy kto będzie chciał nauczyć się lub podnieść swoją znajomość polszczyzny, będzie mógł skorzystać z właściwego dla siebie kursu kurs języka polskiego, który pomoże w nauce języka ojczystego.

 

Osobiste spotkanie liderów projektu w siedzibie WSB w dniach 23-24 lutego 2017 r. było już drugą okazją do bezpośredniego kontaktu - w dniu 6 grudnia 2016 roku JM Rektor WSB prof. nadzw. dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz podpisała w imieniu Uczelni umowę z Prezesem  Janem Ryłko kierującym Polskim Związkiem Kulturalno-Oświatowym w Republice Czeskiej, który jest partnerem wiodącym projektu. Tematem rozmów było wówczas podsumowanie dotychczasowej kilkuletniej współpracy i omówienie szczegółów działań w ramach realizacji projektu „Wiedza bez barier”. 

 

Efektem spotkania było wypracowanie przez partnerów projektu modelu dalszej współpracy. Mentorzy WSB zapoznali się z członkami swoich zespołów, przedyskutowali sposoby komunikacji i harmonogramy wirtualnych spotkań zespołów projektowych. Powstały również wstępne założenia techniczne kursów i platformy wypracowane wspólnie przez przedstawicieli wszystkich organizacji partnerskich i mentorów. Kolejne międzynarodowe spotkanie partnerów ustalono na wrzesień 2017 r. w Czeskim Cieszynie.

 

Powrót do: Start » Uczelnia » Aktualności

 

Nasi partnerzy