Wojna i ludobójstwo – krwawe pokrewieństwa - wykład

godz. 12.00-13.30

 

Ludobójstwo najczęściej kojarzy się z Holokaustem. Tymczasem nie tylko w czasie II wojny światowej różne nacje były skazane na wymordowanie. Nawet w latach dziewięćdziesiątych, mimo powszechnej ochrony praw człowieka i obywatela, byliśmy świadkiem ludobójstwa Hutu na Tutsi w Ruandzie przy biernej postawie wspólnoty międzynarodowej, ze Stanami Zjednoczonymi i Francją na czele. Wiele wskazuje na to, że w XXI wieku będziemy jeszcze nie raz świadkiem prób zniszczenia całych narodów i grup etnicznych.
Wykład poświęcony refleksji nad zjawiskiem wojny i ludobójstwa z perspektywy różnych dyscyplin humanistycznych. Czy wojna usprawiedliwia akty bestialstwa, okrucieństwa i przemocy? Jakie są uregulowania prawne dotyczące ludobójstwa? Jaka jest specyfika współczesnych form wojny? Dlaczego akty ludobójstwa wciąż się zdarzają?

 

dr Lech Nijakowski - socjolog, publicysta, wykładowca w Uniwersytecie Warszawskim, Kierownik Zakładu Nauk Społecznych i Ekonomicznych w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa i Ochrony w Warszawie.

 

Miejsce: Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej, ul. Cieplaka 1c, sala Audytorium Maximum
Zapisy: WSB, tel.: 32 295 93 14; mkot@wsb.edu.pl.

 

Powrót do: Start » VIII Festiwal Nauki » Program » 22 marca 2012

 

Nasi partnerzy

Patronat honorowy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na stronach internetowych Akademii WSB stosowane są pliki cookies zgodnie z polityką prywatności.

Akceptuj Więcej informacji