Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

IV Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw - Dzień I (podsumowanie)

W dniu 22 września o gdz. 12.00 w Centrum Kultury im. K. Bochenek w Katowicach uroczyście zainagurowano IV Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw „Nauka - Biznes - Samorząd. Razem dla gospodarki”. Wydarzenie po raz kolejny jest okazją do spotkania z ekspertami Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, którzy goszczą na Kongresie w roli  prelegentów i panelistów.

Po południu w budynku Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego odbył się panel dyskusyjny „Okrągły Stół - Kształcenie przedsiębiorców na uczelniach wyższych”, w którym udział wzięła prof. nadzw. dr Katarzyna Szczepańska-Woszczyna, Dziekan Wydziału Zarządzania, Informatyki i Nauk Społecznych, Prorektor ds. Współpracy z Zagranicą

Przyczynkiem do dyskusji o szansach i zagrożeniach w zakresie kształtowania postaw przedsiębiorczych wśród młodych ludzi stały się cztery główne obszary kształcenia przedsiębiorców na polskich uczelniach, które wskazał prof. dr hab Jacek Guliński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wśród nich znalazły się: edukacja proprzedsiębiorczych postaw, edukacja kadr kierowniczych dla gospodarki, edukacja przyszłych młodych przedsiębiorców oraz edukacja przedsiębiorców zgodnie z ideą Life Long Learning`u. Przedstawciel MNiSW podkreślał, że wdrażane są obecnie regulacje, które w sposób nowoczesny, odpowiadających realiom rynku pracy oraz postulatom środowisk biznesowych pozwolą na wdrażanie tych obszarów na polskich uczelniach.

 - Jako wiodący ośrodek akademicki mamy świadomość, że nie każdy absolwent musi stać się Billem Gates`em. Jednak naszym celem jest wyposażenie studentów w takie narzędzia, które pozwolą mu się w swobodny sposób poruszać po rynku pracy. W dodatku niezależnie od tego, czy decydują się oni na założenie własnej firmy, czy pracę "na etacie". Stąd funkcjonujący u nas od lat program „3 dni studiujesz, 2 dni pracujesz”, który pozwala studentom na kontakt z pracodawcami w ramach spotkań, szkoleń czy praktyk. Przy wsparciu Akademickiego Biura Karier i ścisłej współpracy z partnerami biznesowymi uczelni, znakomita większość naszych studentów na drugim-trzecim roku studiów już pracuje. Obecnie uruchamiamy - również przy ścisłej współpracy ze sferą biznesu - program „Wsparcie na starcie”. Jesteśmy uczelnią elastyczną, która działa na rzecz upraktycznienia procesu kształcenia, nie czekając na sprzyjające rozwiązania legislacyjne – mówiła prof. nadzw. dr Katarzyna Szczepańska – Woszczyna.

O jakości kształcenia praktycznego w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej wypowiedziała się także Pani Anna Sypek, Dyrektor ds. Rozwoju w firmie Doradztwo Personalne Menadżer sp.z o.o. - Mam przyjemność ścisłe współpracować z WSB w obszarze kształcenia podyplomowego. Zajęcia prowadzone przez praktyków (a takich na uczelni jest zdecydowana większość) dzielących się ze studentami swoją wiedzą i doświadczeniem, cieszą się ogromną popularnością wśród studentów Uczelni  – mówiła Anna Sypek.

Uczestnikami dyskusji dotyczącej  byli także: prof. dr hab. n. med. Jan Duława, Prorektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, dr Grzegorz Głód, Prodziekan Wydziału Ekonomii ds. studiów niestacjonarnych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, dr hab. Katarzyna Grzybczyk, Prodziekan ds. studiów niestacjonarnych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, dr Piotr Kaczmarek-Kurczak, adiunkt Katedry Przedsiębiorczości Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, prof. dr hab. inż. Jan Kaźmierczak, Zastępca Przewodniczącego Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, Dyrektor Instytutu Inżynierii Produkcji w Politechnice Śląskiej, Adam Kądziela, Przewodniczący Forum Młodych Lewiatan, Jerzy Kędziora, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Chorzowie, Przewodniczący Ogólnopolskiego Forum Dyrektorów Powiatowych Urzędów Pracy, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Jacek Kotra, Dyrektor Parku Naukowo-Technologicznego w Gliwicach, Mateusz Maik, Dyrektor Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości na Śląsku, Andrzej Szastok, Prezes Polskiego Towarzystwa Trenerów Biznesu, dr hab. Jarosław Zagrodnik, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, Krzysztof Wróblewski, Menedżer programu „Młody Przedsiębiorca w Nowoczesnym Mieście”, Tomasz Zjawiony, Wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Przedstawiciele Młodych Przedsiębiorców – laureaci konkursu Młody Przedsiębiorca Roku 2014.

 

Podczas kolejnych paneli w ramach EKMiŚP Uczelnię reprezentować będą, m.in.:


 

Roman Młodkowski - Wykładowca Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, wielokrotnie nagradzany i doceniany dziennikarz ekonomiczny. Twórca stacji TVN CNB.

 

Panel10 lat przedsiębiorczości bez granic”.


W programie, m.in.:


- Stan polskiego sektora MŚP w porównaniu z innymi krajami, które razem z Polską weszły do Unii Europejskiej w 2004 roku.

- Jakie bariery pokonaliśmy, co zostało do zrobienia?

- Czy wejście do strefy EURO jest dla Polski szansą czy zagrożeniem?

- Jaki wpływ będzie miało wprowadzenie waluty EUR dla polskich MŚP?

 

Jacek Uroda - Prodziekan Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, wykładowca,  autor artykułów i publikacji naukowych z zakresu nowych technologii, komunikacji marketingowej i kształtowania wizerunku w sieci.

 

Panel „M-commerce”.


W programie, m.in.:


- M-commerce – nowy wymiar i oblicze rynku e-commerce.

- Bariery rozwoju rynku handlu mobilnego w Polsce i Europie.

- Bankowość mobilna a bezpieczeństwo zakupów i płatności.

- Rozwój nowoczesnych aplikacji mobilnych, rozwiązań i narzędzi IT.

- Dekalog świadomego sprzedawcy i konsumenta – nowa ustawa o prawach konsumenta.

 

Marek Zuber - Ekonomista i analityk finansowy, wykładowca Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

 

Panel Finansowanie inwestycji rozwojowych samorządów – możliwości, szanse i wyzwania”.


W programie, m.in.:


- Jakie projekty samorządów będą mogły liczyć na wsparcie środków UE w latach 2014-2020?

- Finansowanie wkładu własnego i prefinansowanie projektów współfinansowanych ze środków UE a zdolność kredytowa samorządów.

- Jak skutecznie wdrażać strategie rozwoju regionów, miast i gmin w kontekście malejących dochodów własnych i rosnących wydatków bieżących samorządów?

 

dr inż. Krystian Mączka - Biegły sądowy z zakresu informatyki śledczej oraz monitoringu wizyjnego, wykładowca Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

 

Panel „Bezpieczny biznes rośnie szybciej!”.


W programie, m.in.:


- Największe zagrożenia dla bezpieczeństwa funkcjonowania firmy.

- Jak chronić zasoby i know-how kluczowe dla firmy?

- Czy nowoczesne technologie stosowane w biznesie są bezpieczne?

- Gdzie szukać informacji na temat wiarygodności finansowej partnerów biznesowych?

- Jakie są narzędzia zmniejszające ryzyko prowadzenia własnej firmy?


 

dr Marcin Lis -Prorektor WSB ds. Rozwoju WSB, Dyrektor Centrum Podyplomowych i Szkoleń WSB, ekspert w zakresie systemów jakości, zarządzania projektami i innowacjami systemów zintegrowanych.

 

Panel „Innowacje, Badania i Rozwój”.

 

W programie, m.in.:

- Narzędzia wspierania innowacyjności polskich MŚP (programy rządowe, instytucje).

- Źródła finansowania projektów innowacyjnych obecnie i w nowej perspektywie finansowej.

- Czy inwestycje w nowe technologie to jedyna droga do rozwoju innowacyjności polskich przedsiębiorstw?


 

 

Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw już na stałe zapisał się w tradycji europejskich wydarzeń gospodarczych. O możliwościach rozwoju i wyzwaniach jakie stoją przed przedsiębiorcami dyskutować będą najważniejsze osoby w Państwie, osobistości ze świata nauki, polityki i gospodarki oraz delegacje zagraniczne z kilkudziesięciu państw. W ciągu czterech dni Kongresu zaplanowano kilkadziesiąt sesji panelowych oraz szereg warsztatów i spotkań, w których udział wezmą eksperci z kraju i zagranicy.

 

Wydarzenie Honorowym Patronatem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, Przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso oraz Parlament Europejski.


Szczegółowe informacje o wydarzeniu


Udział w IV Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw jest bezpłatny. Zapraszamy!

 

Powrót do: Start » Uczelnia » Aktualności

 

Nasi partnerzy