Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej na III Kongresie Klastrów w Sejmie

We wtorek 22 września 2015 r. w Sejmie RP odbył się III KONGRES KLASTRÓW POLSKICH organizowany przez Parlamentarny Zespół ds. Polityki Klastrowej oraz Związek Pracodawców Klastry Polskie. Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej była partnerem tego wydarzenia, a jeden z paneli prowadził dr Marcin Lis – Prorektor ds. Rozwoju i Spraw Studenckich WSB.

Wybitne grono ekspertów

Celem Kongresu było utworzenie swoistego forum wymiany opinii pomiędzy decydentami, a przedstawicielami klastrów, poruszającego najważniejsze problemy związane z funkcjonowaniem klastrów w Polsce oraz inicjującego pomysły, mające na celu ich wsparcie i lepszy rozwój. W gronie inicjatorów, organizatorów i uczestników wydarzenia znaleźli się, m.in.:

 

 • Bartłomiej Bodio, Poseł na Sejm RP, Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Polityki Klastrowej,
 • Krzysztof Krystowski, Prezes Zarządu Związku Pracodawców Klastry Polskie,

oraz:

 • Grażyna Henclewska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki,
 • Iwona Wendel, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju,
 • Bożena Lublińska-Kasprzak, Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości,
 • Patrycja Zielińska, Wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.,
 • Leszek Grabarczyk, Zastępca Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju,
 • Tomasz Kozłowski, Prezes Klastra Instytucji Otoczenia Biznes,
 • Wojciech Materna, Prezes Informatyki Podkarpackiej i Klastra Firm Informatycznych,
 • Piotr Czerepiuk, Pełnomocnik Zarządu Województwa Podkarpackiego ds. Regionalnej Strategii Innowacji,
 • dr Andrzej Malinowski, Prezydent Organizacji Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej,
 • Andrzej Szejna, były wiceminister w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, były wiceminister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, w latach 2004-2009 poseł do Parlamentu Europejskiego,
 • dr Marcin Lis, Prorektor WSB ds. Rozwoju i Spraw Studenckich.


Kongres Klastrów Polskich to niewątpliwie najważniejsze wydarzenie krajowe poświęcone tematyce klastrowej, powstałe z inicjatywy Parlamentarnego Zespołu ds. Polityki Klastrowej. Dotychczasowe edycje Kongresu cieszyły się dużym zainteresowaniem, wydarzenie z roku na rok przyciąga rosnącą liczbę przedstawicieli środowisk klastrowych, przedsiębiorców, naukowców oraz władz regionalnych. W jednym miejscu spotkają się najważniejsi przedstawiciele Państwa zaangażowani w rozwój klasteringu. To szansa na wymianę doświadczeń, promowanie idei współpracy pomiędzy firmami oraz współdziałanie w celu rozwiązania problemów.

Udział WSB w Dąbrowie Górniczej w rozwoju idei klasteringu

 

Program wydarzenia obejmował , m.in. panel "Nowe narzędzia wspierania innowacji w Polsce i rola Klastrów w ich wdrażaniu i wykorzystywaniu", który obejmował zagadnienia z obszaru  ekosystemów innowacji, strategicznych programów badawczych czy potencjału programu Horyzont 2020 w zakresie pozyskiwania środków na działalność i rozwój klastrów. Moderatorem dyskusji był dr Marcin Lis, Prorektor ds. Rozwoju i Spraw Studenckich Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. W panelu uczestniczyli: Iwona Wendel, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, Patrycja Zielińska, Wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., Leszek Grabarczyk, Zastępca Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Tomasz Kozłowski, Prezes Klastra Instytucji Otoczenia Biznesu, Wojciech Materna, Prezes Informatyki Podkarpackiej i Klastra Firm Informatycznych Polski Wschodniej Klaster IT.

 

Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej, która jako jedyna Uczelnia wzięła udział w III Kongresie Klastrów Polskich, aktywnie uczestniczy w popularyzacji idei klasteringu. Świadczy o tym unikalna w skali kraju oferta studiów podyplomowych na kierunku Menedżer Klastra Executive MBA, kształcącym kadry klastrów oraz działalność WSB w 15 klastrach branżowych. W dniach 25-26 marca 2015 roku w Dąbrowie Górniczej odbył się Światowy Kongres Klastrów. Uczelnia była jednym z organizatorów tego wydarzenia. Uczestniczyło w nim blisko pół tysiąca osób, w tym przedstawiciele ambasad, Kancelarii Prezydenta, władze wojewódzkie i samorządowe oraz około stu zagranicznych ekspertów z zakresu klasteringu (m.in. z USA, Finlandi, Turcji, Dani, Hiszpania, Włoch, Niemiec, Francji, Algierii i in.).

 

Nowi Partnerzy Uczelni

 

III Kongres Klastrów Polskich był doskonałą okazją do nawiązania nowych kontaktów z praktykami biznesu. W tym gronie znaleźli się, m.in:Federacja Firm Lotniczych BIELSKO

Związek Pracodawców Klastry Polskie


 

Porozumienia podpisane podczas obrad III Kongresu Klastrów Polskich obejmowały, m.in.: wspólną realizację przedsięwzięć edukacyjnych, naukowych i badawczo – rozwojowych, podnoszenie kwalifikacji zawodowych zainteresowanych studentów, słuchaczy  poprzez organizację studiów podyplomowych i szkoleń we współpracy z WSB,  odbywanie przez studentów, słuchaczy WSB praktyk zawodowych, współpracę w zakresie tworzenia i opracowania specjalności, programów kształcenia, programów studiów podyplomowych, szkoleń, kursów zgodnych z profilem działalności Partnerów, wspólną organizację tematycznych konferencji, forum i seminariów – przedstawiciele ZPKP wejdą w skład komitetów programowych konferencji organizowanych przez WSB, publikowania artykułów naukowych w wydawnictwach WSB.Oba podmioty reprezentował Pan Krzysztof Krystowski.

 

Powrót do: Start » Uczelnia » Aktualności

 

Nasi partnerzy