Informacje

Za dużo komputerów, za mało ruchu. Coraz więcej 6-latków ma krzywy kręgosłup- spotkanie dla rodziców

Co piąte dziecko poza szkołą nie ma żadnych zajęć ruchowych, a ponad 40 proc. uczniów w wieku 6-8 lat ma problem z nadwagą i otyłością. U co trzeciego wykryto wady postawy. Problemy te mają związek ze zbyt długim czasem, jaki dzieci spędzają przed komputerami. To wynik pilotażowych badań, które przeprowadzili studenci Koła Naukowego Fizjoterapii w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

 

Lekcje WF to za mało

 

- Badaliśmy uczniów z kilkunastu szkół w mieście. Studenci analizowali postawę ciała dzieci, stopy oraz krzywizny kręgosłupa w 3D – wymienia dr n. med. Paulina Głowacka, kierująca projektem.

 

Wyniki badań  pokazały przede wszystkim, że dzieci zbyt mało się ruszają. – Obowiązkowe lekcje z WF-u to w tym wieku zdecydowanie niewystarczająca ilość aktywności fizycznej. Może to szybko zaowocować nie tylko wadą postawy, ale i problemami zdrowotnymi. Prawidłowej postawie ciała sprzyja na przykład nauka pływania czy jazda na rowerze. Ogromne znaczenie ma również przykład rodziców – zaznacza dr Głowacka.

 

Obecnie u 42 proc. dzieci, które wzięły udział w badaniu stwierdzono problem z wagą, a u co piątego ucznia odnotowano indeks masy ciała (BMI) powyżej normy.

 

Zwracaj uwagę na proste plecy

 

Kolejnym problemem jest nieprawidłowa postawa. – Widać to szczególnie w ustawieniu barków, odstających łopatkach oraz płaskostopiu. Dotyczy to 31 proc. badanych. To efekt długich godzin przed komputerem oraz siedzenia przy biurku w nieprawidłowej pozycji  i dźwiganie zbyt ciężkich tornistrów. Skoro diagnozujemy takie problemu u dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze szkołą, to co będzie dalej? – zwraca uwagę ekspertka.

 

Teraz Koło Naukowe Fizjoterapii WSB planuje objąć badaniami większą grupę dzieci we współpracy z Urzędem Miejskim w Dąbrowie Górniczej oraz firmą Technomex, która udostępni specjalistyczny sprzęt do badań przesiewowych.

 

Jak podkreślają studenci fizjoterapii kompleksowe badania sprawności fizycznej i postaw uczniów należy monitorować systematycznie. Pozwala to na szybkie wykrycie i leczenie niepokojących objawów, ale też  pozwala wyłonić grupę dzieci, która ma znakomite predyspozycje, by z sukcesem zająć się sportem.

 

Masz wątpliwości? Przyjdź na wykład

 

Aż 41 proc. badanych dzieci została skierowana na dalsze badania i konsultacje do ortopedy, a nawet chirurga dziecięcego. Badanym zalecano gimnastykę korekcyjną, a w niektórych przypadkach rehabilitację.

 

- Zaniedbanie wad postawy w skrajnych przypadkach może prowadzić do problemów z oddychaniem i zaburzeniami pracy serca, a nawet wymagać chirurgicznej interwencji – ostrzegają fizjoterapeuci.

 

W sobotę, 17 września o godz. 9.30 (sala 327) Uczelnia zaprasza rodziców wraz z dziećmi na wykład dotyczący wad postawy. Prelekcję z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu diagnostycznego poprowadzi fizjoterapeuta mgr Mateusz Zatorski, praktyk i adiunkt w Katedrze Fizjoterapii WSB, specjalista w zakresie wad postawy i problemów kręgosłupa dzieci i dorosłych.

 

Organizatorzy proszę o rejestrowanie się w formularzu:

FORMULARZ REJESTRACYJNY

 

Akcja została zorganizowana w ramach Dni Bezpłatnych Szkoleń, które tego dnia odbędą się w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej - SPRAWDŹ INNE SZKOLENIA/WARSZTATY


/asz, 07.09.2016/

Powrót do: Start » Uczelnia » Aktualności

 

Nasi partnerzy

Na stronach internetowych Akademii WSB stosowane są pliki cookies zgodnie z polityką prywatności.

Akceptuj Więcej informacji