Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Zabezpiecz przyszłość swojej firmy – konferencja dla przedsiębiorców w WSB

Ponad 60 proc. wszystkich firm w Polsce to przedsiębiorstwa rodzinne. To one tworzą ok. 70 proc. miejsc pracy. Chociaż są filarem krajowej gospodarki, ich właściciele wciąż zbyt niską wagę przywiązują do tematu zabezpieczenia firmy na wypadek choroby czy  śmierci.

W środę 26 sierpnia w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej odbyła się konferencja poświęcona zagadnieniom planowania sukcesji majątku oraz zabezpieczenia przedsiębiorstwa i rodziny na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.

 

 - Polscy przedsiębiorcy deklarują, że myślą o kwestiach dziedziczenia. Mają świadomość, że gdy firma trafi w niepowołane ręce, jej przyszłość będzie zagrożona. Tym samym pracę stracić może nawet kilkaset osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie. Niweczy to często dorobek całego życia – mówił mec. Paweł Miszkurka z kancelarii LTF, podczas spotkania dla właścicieli firm w WSB.

 

Ekspert podkreślał, że na mocy prawa spadkowego, po śmierci założyciela czy współzałożyciela spółki, przedsiębiorstwa przejmują często zaskoczeni i nieprzygotowani do nowej roli członkowie jego rodziny.  – Zdarza się, że są to nawet osoby niepełnoletnie – zaznacza prawnik.

 

Podczas konferencji przytoczono badania, z których wynika, że gdy rodzinne przedsiębiorstwo przejmują dzieci właściciela, szanse na przetrwanie ma jedynie 30 proc. firm. Do trzeciego pokolenia funkcjonować będzie już tylko 10-15 proc. familijnych biznesów.

 

 - Rodzinna firma to ogromna odpowiedzialność i umiejętność przewidywania nawet najbardziej nieprawdopodobnych, czy przykrych zdarzeń. Tematyka skutecznego zabezpieczenia życiowego dorobku jest bliska przedsiębiorcom skupionym wokół naszej uczelni, a także studentom. Wielu z nich od pierwszego roku studiów próbuje swoich sił na polu własnej działalności gospodarczej. Stąd bliskie są nam zagadnienia, wspierające świadome i skuteczne rozwijanie biznesu – mówi Dominik Penar, Prodziekan WSB ds. Kształcenia Ustawicznego.

 

Uczelnia zorganizowała wydarzenie we współpracy z katowickim oddziałem firmy Skandia Vienna Insurence Group.

Powrót do: Start » Uczelnia » Aktualności

 

Nasi partnerzy