Informacje
Zarządzanie BHP - patronat TÜV Nord i Wyższy Urząd Górniczy
Atuty kierunku:
- możliwość udziału w zajęciach i zdobycia Certyfikatu Audytora Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością BHP wydany przez TUV Nord Polska,
- zajęcia praktyczne m.in.: ze specjalistycznym sprzętem pomiarowym, typu: sonometr SON-50, analizator dźwięku i drgań SVAN 958 - niezbędne w pracy przyszłego pracownika BHP,
-wizyty studyjne na terenie województwa śląskiego, mające na celu poznanie zakładu pracy, procesów, warunków pracy na poszczególnych stanowiskach, konkretnych rozwiązań z zakresu BHP, prawa pracy,
- możliwość uzyskania uprawnień Inspektora Ochrony Przeciwpożarowej.
Rekomendacja wykładowcy:
Postęp w zakresie ochrony zdrowia i życia pracowników w środowisku pracy jest możliwy jedynie dzięki kształceniu specjalistycznej kadry fachowców BHP. Kompleksowy program stworzony przez pracodawców i praktyków, obejmuje wszystkie zagadnienia, konieczne do uzyskania pracy w służbach BHP .
Gen. Brygadier Zbigniew Meres
Wiceprezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Warszawie
CEL:
Postęp w zakresie ochrony zdrowia i życia pracowników w środowisku pracy jest możliwy jedynie dzięki kształceniu specjalistycznej kadry fachowców BHP. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 2 listopada 2004 r. na stanowiskach starszego inspektora oraz specjalisty, starszego specjalisty i głównego specjalisty do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy mogą być zatrudnione osoby posiadające m.in. studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Studia mają na celu zapoznanie słuchaczy z aktualną wiedzą w zakresie zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy zgodnie z nowoczesnymi standardami obowiązującymi w Unii Europejskiej.
UCZESTNICY:
Studia kierowane są do absolwentów studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich chcących rozszerzyć swoją wiedzę w zakresie zarządzania bezpieczeństwem pracy w przedsiębiorstwie. Adresatami są zarówno osoby posiadające duże doświadczenie w pracy w służbach BHP, jak i te, które związane są z tymi służbami od niedawna lub dopiero zamierzają rozpocząć pracę w tej branży.
Pracownikami służby BHP, mogą być osoby spełniające następujące wymagania kwalifikacyjne:
Starszym inspektorem do spraw BHP, może być osoba posiadająca:
a) zawód technika bezpieczeństwa i higieny pracy oraz co najmniej 3-letni staż pracy
w służbie BHP lub
b) wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie BHP albo studia podyplomowe w zakresie BHP.
Specjalistą do spraw BHP, może osoba posiadająca wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie BHP albo studia podyplomowe w zakresie BHP oraz co najmniej 1 rok stażu pracy w służbie BHP.
Starszym specjalistą do spraw BHP, może być osoba posiadająca wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie BHP albo studia podyplomowe w zakresie BHP oraz co najmniej 3-letni staż pracy w służbie BHP,
Głównym specjalistą do spraw BHP, może być osoba posiadająca wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie BHP albo studia podyplomowe w zakresie BHP oraz co najmniej 5-letni staż pracy w służbie bhp.
KWALIFIKACJE I KOMPETENCJE:
Słuchacze uzyskują wiedzę w zakresie problematyki bezpieczeństwa w zakładach pracy, obowiązujących w krajach Unii Europejskiej, w zakresie zasad zarządzania bezpieczeństwem. Nabywają praktycznych umiejętności w zakresie rozpoznawania i interpretacji zagrożeń. Uczą się samodzielnego wykonywania oceny i analizy ryzyka zawodowego oraz zdobywają praktyczną wiedzę w zakresie dokumentacji bhp. Absolwenci studiów uzyskują: uprawnienia do zajmowania kierowniczych stanowisk w służbach bhp oraz kwalifikacje specjalisty do spraw bhp oraz kompetencje do prowadzenia szkoleń w zakresie bhp, uprawnienia audytora wewnętrznego systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy.
WYKŁADOWCY:
W skład wykwalifikowanej kadry dydaktycznej wchodzą doświadczeni praktycy, którzy na co dzień zajmują się dbałością o bezpieczeństwo i higienę pracy w przedsiębiorstwach - specjaliści z zakresu inspekcji pracy, ochrony przeciwpożarowej, pierwszej pomocy oraz praktycy życia gospodarczego w zakresie zarządzania bezpieczeństwem pracy.
Wśród kadry:
mgr inż. Bogusław Tomaszewski- ekspert z ponad 25-letnim doświadczeniem w zakresie bezpieczeństwa pracy, rozpoznawaniu przyczyn i okoliczności wypadków, w zakresie ryzyka zawodowego oraz przy przygotowywaniu dokumentacji. Zawodowo związany z Hutą Batory, ponadto Prezes katowickiego Oddziału Stowarzyszenie Ochrony Pracy.
mgr Teresa Różańska- Państwowa Inspekcja Pracy w Katowicach, praktyk
dr Damian Czoik- ekspert i praktyk w obszarze Zarządzania Bezpieczeństwem Pracy. Od 1986 związany zawodowo z Kopalnią Węgla Kamiennego "Bielszowice" - Kierownik Działu Spraw Osobowych, Zastępca Dyrektora ds. pracy. Ponadto trener i nauczyciel akademicki, autor wielu publikacji.
PROGRAM:
1. System ochrony pracy w Polsce i w UE.
2. Regulacje prawne z zakresu ochrony pracy.
3. Wdrażanie przepisów ogólnych i branżowych BHP.
4. Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy.
5. Wypadki przy pracy i choroby zawodowe.
6. Ergonomia w kształtowaniu warunków pracy
7. Czynniki szkodliwe i niebezpieczne w środowisku pracy.
8. Wymagania bhp dotyczące budynków i pomieszczeń pracy.
9. Narzędzia komputerowe w zarządzaniu bezpieczeństwem pracy.
10. Zarządzanie jakością.
11. Dydaktyka ogólna oraz metodyka szkoleń BHP.
12. Psychologia pracy
13. Metodyka pracy służb BHP
14. Zasady udzielania pierwszej pomocy
15. Ochrona przeciwpożarowa w środowisku pracy
16. Budowa strategii BHP
17. Seminarium dyplomowe
Studia kończą się napisaniem pracy końcowej, bez jej obrony.
Liczba godzin: 240
Partner kierunku:
Bonifikaty - sprawdź, która jest dla Ciebie najbardziej korzystna! |
||||||
3200 2620 |
3200 2900 |
3200 2900 |
3200 2900 |
3200 3055 |
3200 2910 |
3200 2910 |
Wysokość opłaty za studia dla absolwentów WSB (Bonifikata 20%) | Wysokość opłaty z studia dla grupy pracowników z jedniej firmy (czesne dla 1 pracownika)* | Wysokość opłaty za studia po zniżce rodzinnej ostatnia rata (300zł)* | Wysokość opłaty za studia po bonifikacie terminowej do 15 lipca 300zł** | Wysokość opłaty za studia po bonifikacie urodzinowej 5% | Wysokość opłaty za studia po bonifikacie dla nauczycieli, którzy podejmują naukę na studiach innych niż pedagogiczne 10% | Wysokość opłaty za studia po bonifikacie dla pracowników służb mundurowych 10% |
Informacje
Czas trwania: 2 semestry
Opłata: 3 200 zł/rok (Czesne płatne w 7 ratach. W dniu zapisu: 300zł, 3x500zł, 2x550zł, 1x300zł)
Data rozpoczęcia: październik/marzec
Zajęcia w: WSB Dąbrowa Górnicza, WSB Cieszyn, WSB Olkusz, WSB Żywiec, WSB Kraków
Dni uczęszczania: piątki w godzinach: 16:15-20:15 oraz wybrane soboty w godzinach 8:00-14:35
* dodatkowa opłata
Powrót do: Start » Studia podyplomowe » Kierunki studiów podyplomowych » studia z zakresu bezpieczeństwa