Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Zmarł Tadeusz Mazowiecki

W poniedziałek 28 października br. w wieku 86 lat zmarł Tadeusz Mazowiecki, ostatni premier PRL i pierwszy premier III Rzeczypospolitej, wybrany po wyborach 4 czerwca 1989 r. Był wielkim, skutecznym politykiem i mężem stanu.

Był jednym ze współzałożycieli Unii Demokratycznej, a potem Unii Wolności. Był posłem na Sejm PRL III, IV i V kadencji, posłem na Sejm RP I, II i III kadencji (w latach 1991–2001). Od 2010 r. pełnił funkcję doradcy Prezydenta RP ds. polityki krajowej i międzynarodowej. W 1995 r. został kawalerem Orderu Orła Białego. Tadeusz Mazowiecki cieszył się uznaniem i szacunkiem nie tylko polskich, ale i zagranicznych działaczy społecznych i polityków.

 

W  exposé premiera Mazowieckiego w 1989 r. padły słynne słowa:

 

Rząd, który utworzę, nie ponosi odpowiedzialności za hipotekę, którą dziedziczy. Ma ona jednak wpływ na okoliczności, w których przychodzi nam działać. Przeszłość odkreślamy grubą linią. Odpowiadać będziemy jedynie za to, co uczyniliśmy, by wydobyć Polskę z obecnego stanu załamania.

Powrót do: Start » Uczelnia » Aktualności

 

Nasi partnerzy