21.01.2022

Aktywnie na rzecz innych – działania Regionalnego Hubu Innowacji Społecznych w Akademii WSB

Szkolenia, doradztwo zawodowe oraz mentoring dla osób chcących rozpocząć działalność przedsiębiorstwa społecznego. To działania prowadzone w ramach Regionalnego Hubu Innowacji Społecznych, który działa w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. Odbiorcami są m.in. seniorzy oraz osoby, które straciły pracę w wyniku pandemii COVID-19.

Regionalny Hub Innowacji Społecznych z siedzibą w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej prowadzi działania na rzecz promowania i wdrażania innowacji społecznych. Głównymi odbiorcami jego działań są seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami, długotrwale bezrobotne oraz mieszkańcy województwa śląskiego – także ci, którzy stracili pracę w wyniku pandemii COVID -19. W ramach Hubu organizowane są szkolenia, prowadzone doradztwo oraz mentoringu dla osób i grup chcących rozpocząć działalność przedsiębiorstwa społecznego.

- Program działań przygotowywany został przy współpracy 12 partnerów projektu, dzięki czemu bazuje na najlepszych praktykach i doświadczeniach zebranych w Austrii, Chorwacji, Niemczech, Słowenii, Włoszech oraz Polsce. Eksperci Hubu wraz z uczestnikami wspólnie wypracowują innowacje społeczne. – mówi dr Michał Szyszka, ekspert ds. polityk społecznych w projekcie.

Do tej pory udało się między innymi opracować następujące inicjatywy:

• „Budki dla ptaków” – nieformalna inicjatywa polegająca na własnoręcznym wykonywaniu budek lęgowych dla ptaków. Budki wykonują dziadkowie z wnukami, a później rozwieszają je w odpowiednich, starannie wybranych miejscach.
  • „Tańczący seniorzy” – inicjatywa seniorów polegająca na propagowaniu różnorodnych stylów tanecznych, dostosowanych do gustów i możliwości tańczących, dzięki czemu zaangażowane osoby mają okazję nie tylko do rehabilitacji ruchowej, ale też społecznej – to bardzo istotnie dla osób, które przeszły Covid-19. Projekt się rozwija, a seniorzy ze swoimi pokazami tańców pojawiają się na licznych imprezach, startują także z powodzeniem w profesjonalnych konkursach tańca.
  • „Ogród sensoryczny” – inicjatywa w trakcie realizacji przez grupę osób z niepełnosprawnością intelektualną. W planach jest powołanie przedsiębiorstwa społecznego zajmującego się rozwojem i udostępnianiem ogrodu, gdzie np. osoby autystyczne będą miały okazję do intensywnego pobudzania wrażeń zmysłowych poprzez kontakt z przyrodą, nieożywioną i ożywioną.

Wypracowane do tej pory inicjatywy były prezentowane  m.in. w ramach In Situ Game Changer, czyli zorganizowanych w formule on-line targów/konferencji, gdzie przedstawiano najciekawsze i najbardziej inspirujące innowacje społeczne.

- Nasze inicjatywy zostały dostrzeżone i wyróżnione – w wiosennej edycji inicjatywa „Budki dla ptaków” zwyciężyła w kategorii najbardziej kreatywne przedsięwzięcie, a podczas edycji jesiennej „Tańczący seniorzy” bezapelacyjnie zwyciężyli w kategorii najbardziej innowacyjnego przedsięwzięcia. – dodaje Piotr Stoły, koordynator szkoleń In Situ.

Regionalny Hub Innowacji Społecznych powstał w ramach realizowanego w Akademii WSB projektu „In Situ”. Ten międzynarodowy projekt finansowany ze środków UE skupia się na innowacyjnych pomysłach rozwiązywania problemów dotykających społeczeństwa. W ramach prowadzonych działań, Województwo Śląskie i Akademia WSB są odpowiedzialni także za stworzenie i wdrożenie w naszym regionie strategii rozwoju innowacji społecznych, ukierunkowanych na aktywizację zawodową długotrwale bezrobotnych mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem osób wchodzących na rynek pracy oraz seniorów w wieku 50+.

*Akademia WSB, wspólnie z Województwem Śląskim, zaangażowała się w realizację projektu “IN SITU – Intergenerational Social Innovation Support Scheme”, w ramach Programu Interreg Europa Środkowa, Priorytet 1: Współpraca w zakresie innowacji na rzecz zwiększania konkurencyjności Europy.

W projekcie biorą udział także:

• Miasto Wiedeń (Vienna Board of Education) – Lider projektu,
  • Vienna University of Economics and Business (Austria),
  • Region of Veneto - Department of Labour (Włochy),
  • ENAIP Veneto Social Enterprise (Włochy),
  • Stuttgart Region Economic Development Corporation (Niemcy),
  • Stuttgart Media University (Niemcy),
  • Miasto Rijeka (Chorwacja),
  • Science and Technology Park of the University of Rijeka Ltd. (Chorwacja),
  • Foundation for Improvement of Employment Possibilities PRIZMA, an Institution (Słowenia),
  • OZARA d.o.o. Service and Disability Company (Słowenia).