18.08.2022

USA, Szwajcaria, Włochy, Islandia – zagraniczne wizyty naszych pracowników

Trwa okres wakacyjny, który poza urlopami, pracownicy Akademii WSB chętnie wykorzystują na aktywną działalność naukową podczas zagranicznych wizyt w Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, we Włoszech czy Islandii.

Udział dr hab. Joanny Kurowskiej-Pysz, prof. AWSB w Międzynarodowych Szkołach Letnich w Szwajcarii i we Włoszech

Dr hab. Joanna Kurowska-Pysz, prof. AWSB, Dyrektor Instytutu Studiów nad Współpracą Terytorialną i Międzyorganizacyjną Akademii WSB bierze udział w Międzynarodowej Letniej Szkole Naukowej, zorganizowanej przez Università della Svizzera Italiana. To wydarzenie naukowe, które odbywa się w dniach od 13 do 21 sierpnia br. i jest realizowane we współpracy ze Szwajcarską Fundacją Badań Nauk Społecznych (FORS) – uznanym centrum eksperckim w dziedzinie nauk społecznych. Bierze w nim udział ok. 300 naukowców i praktyków z całego świata.

Pani Profesor uczestniczy w warsztatach p.t.: „Wykorzystanie analizy sieci społecznych do zrozumienia danych”. Uczestnicy poznają podstawowe pojęcia i założenia analizy sieci społecznych i rozszerzą jej zastosowanie na analizę sieci w szerszym zakresie, jak również uczą się analizować sieci.

Dr hab. Joanna Kurowska-Pysz, prof. AWSB brała również udział w Międzynarodowej Letniej Szkole Naukowej w Bolzano, która odbyła się w dniach od 11 do 15 lipca br. Organizatorem był Institute for Minority Rights - jednostka naukowa działająca w ramach jednego z najlepszych włoskich ośrodków naukowych - niepublicznego instytutu badawczego EURAC Research w Bolzano. Słuchaczami szkoły było około trzydziestu naukowców i praktyków ze wszystkich kontynentów, którzy w swojej pracy zawodowej lub społecznej stykają się z problematyką mniejszości narodowych czy zarządzania różnorodnością.

Dr hab. Katarzyna Szczepańska-Woszczyna, prof. AWSB na konferencji naukowej w USA

W dniach 5-9 sierpnia br. dr hab. Katarzyna Szczepańska-Woszczyna, prof. AWSB Prorektor ds. Nauki i Kształcenia uczestniczyła w międzynarodowej konferencji „82nd Annual Meeting of the Academy of Management” odbywającej się w Seattle. Celem konferencji było nawiązanie międzynarodowej współpracy projektowej i naukowo-badawczej.

Organizatorem konferencji była Academy of Management - wiodące profesjonalne stowarzyszenie skupiające naukowców zajmujących się zarządzaniem i organizacjami. Członkami Academy of Management na całym świecie są profesorowie i doktoranci szkół biznesu na uniwersytetach, naukowcy z pokrewnych nauk społecznych i innych dziedzin oraz praktycy. Założona w 1936 roku, globalna społeczność stowarzyszenia liczy dziś prawie 18 000 osób i obejmuje ponad 120 krajów.

Mgr inż. Monika Banach-Kokoszki z wizytą w Uniwersytecie w Bifröst (Islandia)

W dniach od 8 do 12 sierpnia br. mgr inż. Monika Banach-Kokoszka odwiedziła islandzki Uniwersytet w Bifröst. Celem wizyty było zapoznanie się z działalnością uczelni, zebranie materiału do pracy doktorskiej oraz promocja wyjazdów mobilnościach studentów i kadry w ramach programów Erasmus+ oraz Edukacja. Pobyt zaowocował artykułem naukowym, na podstawie wywiadów, zasobów muzealnych, źródeł historycznych, pt: Rola kobiety w Islandii na przestrzeni wieków. Co więcej, na podstawie wywiadów przeprowadzonych z lokalnymi prawnikami lub uchodźcami z Ukrainy, mgr inż. Monika Banach-Kokoszka przygotowuje artykuł z zakresu nauk o bezpieczeństwie (bezpieczeństwo międzynarodowe). Bifröst przyjęło 150 osób z Ukrainy, natomiast sam Uniwersytet w Bifröst przyjął 35 osób z Ukrainy na teren kampusu. Co dwudziesty student na Islandii to obcokrajowiec.

Wyjazdy dr hab. Katarzyny Szczepańskiej-Woszczyny, prof. AWSB oraz dr hab. Joanny Kurowskiej-Pysz odbywały się w ramach projektu: „PERFECT - Regionalna Inicjatywa Doskonałości w Akademii WSB” finansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Wyjazd mgr inż. Moniki Banach-Koszkoszki odbywał się w ramach projektu: EDUKACJA finansowanego w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.