Dzień Podchorążego

Zaplanowane na 30 listopada 2023 r. w Akademii WSB uroczyste obchody Dnia Podchorążego mają na celu upamiętnienie wydarzeń rozpoczynających powstanie listopadowe w dniu 29 listopada 1830 roku przez Podchorążych, pielęgnowanie pamięci o dziejach oręża polskiego, popularyzowanie historii oraz promocję postaw patriotycznych wśród młodzieży.

Program wydarzenia:

• 09:45-10:00 Powitanie Gości, Uczestników (Akademia WSB, Audytorium Maximum) - dr hab. Marcin Lis, prof. AWSB, Prorektor ds. studenckich i współpracy z otoczeniem
  • 10:00-10:45 Wykład Gościa Honorowego
  • 10:45-11:00 Panel dyskusyjny przedstawicieli Uczelni Wojskowych pn. „Uczelnie wojskowe w kształceniu na rzecz bezpieczeństwa”

Moderatorzy: dr hab. Marek Walancik, prof. AWSB, dr Karolina Sygulska

• 11:00-11:15 Panel dyskusyjny z udziałem kadetów klas mundurowych pn. „Współczesne formy patriotyzmu”

Moderatorzy: dr hab. Marek Walancik, prof. AWSB, dr Karolina Sygulska

• 11:15-11:30 Projekcja filmu połączona z wykładem „Płk Ignacy Kowalczewski – zapomniany bohater Zagłębia”

Arkadiusz Rybak - dyrektor Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej

• 12:00-13:00 Msza św. w intencji Ojczyzny – Bazylika Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej

Oprawa muzyczna: Uczniowie Zespołu Szkół im. prof. Romana Gostkowskiego w Łazach, Miejska Orkiestra Dęta

• 13:00-13:15 Przejazd pod Pomnik Legionów Polskich w Dąbrowie Górniczej
  • 13:15-14:00 Złożenie kwiatów. Koncert Pieśni Patriotycznych Miejskiej Orkiestry Dętej

Wystąpienia okolicznościowe:

• dr hab. Marek Walancik, prof. AWSB – dyrektor Centrum Badań i Edukacji Służb Mundurowych Akademii WSB
  • Arkadiusz Rybak – Dyrektor Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej
  • 14:00-15:00 Przejście do Muzeum Miejskiego „Sztygarka”. Poczęstunek i zwiedzanie wystawy.

W celu zapisania się na obchody Dnia Podchorążego prosimy o wypełnienie  FORMULARZA  lub zgłoszenie się do Centrum Badań i Edukacji Służb Mundurowych do Pani Aleksandry Zdańskiej, e-mail: azdanska@wsb.edu.pl, tel: 32 295 93 83

Obchody zostaną zrealizowane w ramach projektu „Nauka w służbie bezpieczeństwu”. Projekt dofinansowano ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu "Społeczna odpowiedzialność nauki II".