Międzynarodowa konferencja z udziałem naukowców Akademii WSB

W dniu 25 kwietnia w Łodzi odbyła się międzynarodowa konferencja podsumowująca projekt współfinansowany przez Komisję Europejską ze środków  Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Mall-CBRN - Creation of CBRNE protection system for large area shopping malls, którego celem było zwiększenie poziomu bezpieczeństwa dla wielkopowierzchniowych centrów handlowych, ze szczególnym uwzględnieniem przeciwdziałania atakom terrorystycznym z użyciem środków masowego rażenia. Podczas Konferencji, w której wzięli udział reprezentanci Akademii WSB: dr Łukasz Szymankiewicz, adiunkt w Katedrze Nauk o Bezpieczeństwie oraz doktoranci Artur Musiał i Czesław Konieczny, odbyły się dyskusje panelowe z udziałem m.in. przedstawicieli Komisji Europejskiej, EUROPOL-u, służb polskich i zagranicznych oraz zarządzającymi obiektami użyteczności publicznej, połączone z elementami praktycznymi na temat zapobiegania zagrożeniom terrorystycznym w centrach handlowych z wykorzystaniem środków CBRN. Zaprezentoewano również rezultaty projektu m.in. wstępną oceną poziomu bezpieczeństwa centrum handlowego, procedury reagowania na incydent CBRN z najnowszymi technikami detekcji i sprzętu ochronnego przed środkami CBRN, a także metodami dekontaminacji ludzi i infrastruktury, jak również procedury ochrony żywności przed skażeniem.

Konferencję pod patronatem Polskiej Rady Centrów Handlowych z ramienia Uniwersytetu Łódzkiego zorganizował dr hab. Adrian Siadkowski, prof. AWSB, pracownik Katedry Bezpieczeństwa Akademii WSB wraz z ISEM Institute ze Słowacji, Hellenberg International z Finlandii, Wojskowy Instytut Chemii i Radiometrii, Artium Promenada, National Institute for Aerospace Technology z Hiszpanii.