Tytuł Doktora Honoris Causa Akademii WSB dla Pana Jacka Cygana

W dniu 21 marca 2024 r. tytuł Doktora Honoris Causa Akademii WSB odebrał Pan Jacek Cygan – autor tekstów piosenek, poeta, prozaik, organizator festiwali muzycznych.

Podczas uroczystości swoją obecnością zaszczyciło nas wielu znamienitych Gości m.in.:

• Pani Joanna Sekuła – Senatorka RP,
  • Pan Andrzej Kalata – Senator RP,
  • Pan Rafał Adamczyk – I Wicewojewoda Śląski,
  • Pani Anna Jedynak-Rykała – Wicemarszałek Województwa Śląskiego,
  • Pan Henryk Borczyk – Wiceprzewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii,
  • Pan Krzysztof Jasiński – Dyrektor Teatru STU w Krakowie,
  • Pani Halina Frąckowiak – wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów,
  • Pan Arkadiusz Chęciński – Prezydent Miasta Sosnowiec,
  • Pan Marek Węgrzynowicz – Zastępca Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza,
  • Dr Paweł Mrowiec – Zastępca Burmistrza Czechowic-Dziedzic.

Podczas całej uroczystości Panu Jackowi Cyganowi towarzyszyła licznie przybyła Rodzina, w tym: Żona, Pani Ewa Cygan oraz Siostra, Pani Irmina Zemełka wraz z Małżonkiem.

– To zaszczyt i honor dla Akademii WSB, iż tytuł doktora honoris causa przyjmuje Pan Jacek Cygan – tak mówiła Rektor Akademii WSB, prof. Zdzisława Dacko-Pikiewicz otwierając uroczystość. – To wybitny autor tekstów piosenek, musicali, zasłużony poeta, prozaik, scenarzysta, dramaturg, organizator festiwali muzycznych, wielka osobowość telewizyjna, Człowiek wielkiego wpływu na polską kulturę i sztukę, ale przede wszystkim Człowiek wielkiego talentu, pasji, otwartości i życzliwości, cieszący się niepowtarzalnym szacunkiem całego społeczeństwa.

W trakcie uroczystości laudację wygłosił Pan Zbigniew Rokita – reporter, redaktor i dramaturg specjalizujący się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Autor książek reporterskich, m.in. "Odrzania. Podróż po ziemiach odzyskanych" oraz nagrodzonego podwójną Nagrodą Literacką Nike "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku". Autor sztuk teatralnych „Nikaj” i „Weltmajstry”, stały współpracownik "Tygodnika Powszechnego".

Recenzentami w postępowaniu o nadanie najwyższej godności akademickiej Akademii WSB tytułu doktora honoris causa byli:

• Prof. Magdalena Szpunar – doktor habilitowana nauk społecznych w zakresie socjologii. Profesor Uniwersytetu Śląskiego. Autorka wielu publikacji naukowych, wielokrotnie nagradzana za pracę naukową. Poetka, laureatka konkursów poetyckich.
  • Pan Andrzej Seweryn – jeden z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych, reżyser, pedagog. Dyrektor naczelny Teatru Polskiego w Warszawie.

Okolicznościowe listy laudacyjne nadesłali m.in.:

• Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Cyfryzacji – Pan Krzysztof Gawkowski,
  • Minister Edukacji – Pani Barbara Nowacka,
  • Minister Nauki – Pan Dariusz Wieczorek,
  • Minister do spraw Unii Europejskiej – Pan Adam Szłapka,
  • Przewodniczący Rady Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – Pan Marian Turski.

Magnificencje Rektorki i Rektorzy m.in.:

• Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie,
  • Uniwersytetu Śląskiego,
  • Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie,
  • Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie,
  • Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy,
  • Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie,
  • Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie,
  • Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie,
  • Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie,
  • Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu,
  • Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego,
  • Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego,
  • Uniwersytetu Medycznego w Lublinie,
  • Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II,
  • Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku,
  • Akademii Policji w Szczytnie,
  • Politechniki Krakowskiej,
  • Politechniki Białostockiej,
  • Politechniki Poznańskiej.

oraz przedstawiciele uczelni wyższych i instytucji świata nauki.

Uroczystość uświetnił spektakl słowno-muzyczny autorstwa Jacka Cygana pt. „Goethe. Profil podwójny”. Muzykę do spektaklu skomponował Piotr Rubik.

Podczas spektaklu Pan Jacek Cygan wystąpił w roli przewodnika po życiu i twórczości Goethego, koncentrując się na jego dziełach, wyjaśniając kontekst historyczny - można powiedzieć, że wystąpił, jako Stary Goethe. Natomiast jako Młody Goethe wystąpił Marcin Januszkiewicz, który zaprezentował stronę emocjonalną poety, jego miłości, niepokoje, walkę o miejsce na szczycie. W postać Charlotty von Stein wcieliła się Anna Jurksztowicz. W roli Christiany Vulpius zobaczyliśmy Martę Moszczyńską. Jako kobieta metafizyczna zaprezentowała się Alicja Wojnowska. Gościnnie na skrzypcach zagra ła Sara Malinowska. Stronę muzyczną wypełnił zespół pod kierownictwem Jacka Subociałły.

Podczas Uroczystości odbyła się wystawa „SZOKA. Pomiędzy niebami” - to wystawa malarstwa zwracająca uwagę na wartości, bliskie sercom i umysłom nas wszystkich, których myśli krążą pod wspólnym niebem. Artystka dotyka tematów ważnych, w subtelny sposób zwracając uwagę na to co nurtuje współczesne społeczeństwo, żongluje symbolami, takimi jak woda i powietrze nadając im również bardziej osobiste wartości. To wytrawna symbolistka, która w delikatnych formach potrafi przedstawić poważne tematy, często bolesne, dotykające psychiki jednostek, współczesnych problemów, tęsknot. Inspiruje do pozytywnych zmian i walki o marzenia.