Tech for good – 3. dzień XX Festiwalu Nauki

Trzeci dzień XX edycji Festiwalu Nauki, zatytułowany "Tech for good - technologia a zrównoważony rozwój", skupił się na związku nowych technologii z ekologią, edukacją i społecznymi aspektami zrównoważonego rozwoju. Prelegenci z różnych dziedzin podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem, ukazując, jak nowoczesne rozwiązania mogą wspierać ludzkość w dążeniu do lepszej przyszłości.

Dzień rozpoczął się od wykładu Sabiny Cieśli i Andrzeja Gniewkowskiego na temat raportowania środowiskowego i wpływu nowych mechanizmów polityki klimatycznej Unii Europejskiej na przedsiębiorców i konsumentów. Prelegenci podkreślili znaczenie odpowiedzialnego podejścia firm do kwestii zrównoważonego rozwoju. Wojciech Emerla zabrał uczestników w świat sztucznej inteligencji aplikowanej w bateryjnych systemach samochodowych, prezentując jej możliwości w projektowaniu, użytkowaniu oraz optymalizacji ładowania baterii w pojazdach elektrycznych. George Ionescu, Ph.D., w swojej prezentacji "Are we saving the world? Economy of sustainable development", skoncentrował się na relacji między praktykami ekonomicznymi a zrównoważonym rozwojem, analizując, jak obecne wysiłki przyczyniają się do osiągnięcia globalnych celów zrównoważonego rozwoju. Dr Rui Alexandre Castanho przedstawił strategie zrównoważonego rozwoju dla obszarów peryferyjnych, podkreślając znaczenie dostępności terytorialnej i łączności w kontekście współpracy transgranicznej i integracji terytorialnej w Europie. Dr inż. Karol Jędrasiak omówił wykorzystanie technologii VR w edukacji, prezentując jej praktyczne zastosowania w różnych obszarach, od symulacji medycznych po szkolenia zawodowe. Prof. dr hab. Bogusław Śliwerski podjął temat "Rewolucje szkolne", zwracając uwagę na konieczność zmian w strukturze i organizacji procesu kształcenia, aby dostosować go do nowych wyzwań edukacyjnych. Wykład mgr inż. Dawida Jurczyńskiego na temat wykorzystania sztucznej inteligencji do analizy danych satelitarnych i monitorowania poziomu tlenku węgla na Ziemi ukazał nowe możliwości w zakresie ochrony środowiska i zarządzania zanieczyszczeniami. Drilon S. Gashi podkreślił rolę sektora ICT jako czynnika wzrostu gospodarczego i narzędzia zrównoważonego rozwoju, wskazując na potencjalne korzyści dla Polski i Kosowa.

Dr hab. Michał Rusinek, prof. UJ zabrał słuchaczy w podróż po współczesnym języku polskim, eksplorując kwestie pożyczania słów i zmian w języku pod wpływem różnych czynników kulturowych i społecznych. Dzień zakończył się inspirującym wystąpieniem Mariusza Szczygła, który podzielił się swoimi refleksjami na temat poszukiwania inspiracji dla dziennikarstwa, opowiadając o swoich doświadczeniach, podróżach i fascynacji Czechami.

Zapraszamy na czwarty dzień Festiwalu Nauki "Cyfrowa transformacja - gospodarka i społeczeństwo" - DZIEŃ 4.