Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

 

XXIII Inauguracja Roku Akademickiego w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej

„Gaudeamus igitur...” tradycyjny hymn środowisk studenckich po raz XXIII wybrzmiał w murach Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2017/2018 z udziałem władz Uczelni, zaproszonych gości i studentów odbyła się w Audytorium Maximum WSB, 9 października 2017 roku.

 

„Quod Bonum, Felix, Faustum Fortunatumque sit – Oby wypadło dobrze, szczęśliwie i pomyślnie” - tymi słowami JM Rektor Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, prof. nadzw. dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz oficjalnie zainaugurowała nowy rok akademicki, witając wszystkich znamienitych gości z kraju i zagranicy.

 

W swoim przemówieniu JM Rektor podkreślała dokonania i sukcesy Uczelni na przestrzeni minionych 23 lat. - Uroczystość inauguracji roku akademickiego jest co roku okazją do refleksji nad dokonaniami naszej Uczelni, ale również i wyzwaniami, jakie przed sobą stawiamy. Ze szczególną dumą podkreślam, że w 23. roku funkcjonowania Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, uczelnia zdobyła 5. Pozycję w Polsce w prestiżowym rankingu miesięcznika „Perspektywy”. Nasze zaangażowanie oraz ciężka praca została doceniona przez opiniodawców oraz nagrodzona wysoką notą.

Kluczowa dla nas jest dalsza aktywność w gremiach i instytucjach mających realny wpływ na gospodarkę naszego kraju, takich jak Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan, czy Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach  - mówiła prof. nadzw. dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz

 

Z kolei Mariusz Trepka, Wicewojewoda Śląski, podkreślił doniosłą rolę Uczelni dla regionu oraz pogratulował studentom decyzji o podjęciu kształcenia w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej. - Jestem pod wrażeniem osiągnieć, jakie udało się wypracować Uczelni przez 23 lata funkcjonowania. To miejsce jest bardzo dobrym przykładem wzorowej współpracy sektora nauki ze środowiskiem gospodarczym i administracją. Wiem, że to niezwykle trudne zadanie. Tymczasem Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej udaje się tworzyć programy kształcenia w oparciu o zaangażowanie i doświadczenie praktyków, co jest szczególnie ważne dla dzisiejszej gospodarki państwowej. Życzę Państwu dalszej determinacji i tak dużego zaangażowania w realizacji wyznaczonych celów.

 

W uroczystości udział wzięło liczne grono zaproszonych gości. Wśród nich znaleźli się:

 • przedstawiciele władz państwowych i samorządowych,
 • przedstawiciele praktyki gospodarczej i członkowie Rady Ekspertów działającej przy Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej,
 • przedstawiciele partnerskich firm, instytucji, organizacji, stowarzyszeń,
 • reprezentanci  instytucji wyższej użyteczności publicznej,
 • przedstawiciele instytucji szkolnictwa wyższego, instytucji naukowych oraz uczelni wyższych,
 • przedstawiciele kultury, oświaty oraz mediów,
 • reprezentanci duchowieństwa,
 • przedstawiciele Stowarzyszenia Przedsiębiorców Zagłębia,
 • zarząd Stowarzyszenia Absolwentów i Studentów Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej,
 • przedstawiciele partnerskich szkół średnich,
 • mieszkańcy oraz Przyjaciele Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Z okazji uroczystości na ręce JM Rektor, okolicznościową laudację przesłał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej - Pan Andrzej Duda.

 

Tradycyjnie najważniejszym momentem inauguracji roku akademickiego był Akt Immatrykulacji, który poprowadził dr Marcin Lis - Prorektor ds. studenckich i współpracy z otoczeniem (studenci z Polski) oraz  prof. nadzw. dr Katarzyna Szczepańska-Woszczyna, Prorektor ds. współpracy z zagranicą (studenci z zagranicy). Po złożeniu ślubowania do grona Społeczności Akademickiej WSB zostali przyjęci studenci polscy i zagraniczni, doktoranci, a także słuchacze Uniwersytetów Dziecięcych oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

 

XXIII Inauguracji Roku Akademickiego towarzyszyła również uroczystość nadania stopnia naukowego doktora. - Dla Uczelni akademickiej, jaką jest Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej, to zwieńczenie kolejnego, ważnego etapu kształcenia i rozwoju. Promocja doktorska to ważne wydarzenie dla każdego pracownika nauki. Uroczyste ślubowanie, które złożyli doktorzy, przywołuje wielowiekowe tradycje uniwersyteckie i etos nauczyciela akademickiego - mówił prowadzący uroczystość Dominik Penar, Prodziekan WSB ds. Kształcenia Ustawicznego.

  

Po raz siedemnasty w historii Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej przyznano wyróżnienia "Lidera Roku". Projekt został zainicjowany przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej w 2000 r. Laureatami tej prestiżowej nagrody są absolwenci, którzy uzyskali w trakcie wszystkich lat studiów najwyższe średnie ocen, a także wyróżnili się aktywną i znaczącą działalnością naukową, społeczną oraz kulturalną na rzecz społeczności akademickiej. Statuetką Lidera Roku 2017 wyróżniono inż. Patryka Kopacza.

 

Na podstawie Uczelnianego Wewnętrznego Systemu Zapewnienia Jakości Kształcenia w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej przyznane zostały również nagrody wyróżniającym się pracownikom naukowo-dydaktycznym. 

Wyróżnienia w ramach nagród specjalnych dla przedstawicieli partnerów Uczelni otrzymali:

 • Pan Marek Zychla - Prezes Zarządu Śląskiego Związku Pracodawców Prywatnych, Członek Konfederacji Lewiatan za wspieranie projektów oraz działań na rzecz upraktycznienia procesu kształcenia i przedsiębiorczości studentów realizowanych przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej
 • Pan Roman Młodkowski – Dyrektor Programowy Forbes Polska Grupy Onet – RAS Polska za wspieranie procesów kształcenia oraz podejmowanie działań na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej
 • Pan Artur Tomasik - Prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego S.A. za aktywne wspieranie projektów realizowanych przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej  oraz podejmowanie działań na rzecz upraktycznienia procesu kształcenia.
 • nadinsp. mgr Krzysztof Justyński-  Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach za stałe wspieranie projektów  na rzecz bezpieczeństwa realizowanych przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz podejmowanie działań mających na celu rozwój i upraktycznienie procesu kształcenia.

Odznaczenia przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odebrali:

 • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski – prof. nadzw. dr hab. Marek Walancik
 • Srebrny Krzyż Zasługi – prof. nadzw. dr hab. Barbara Piontek
 • Brązowy Krzyż Zasługi – prof. Marek Sitarz
 • Brązowy Krzyż Zasługi  prof. nadzw. dr hab. Adrian Siadkowski
 • Brązowy Krzyż Zasługi  dr inż. Joanna Kurowska-Pysz
 • Brązowy Krzyż Zasługi  dr Rafał Rębilas
 • Srebrny Medal za Długoletnią Służbę – mgr Barbara Krawczyk
 • Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę – dr Magdalena Kot-Radojewską
 • Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę  mgr Maciej Sadowski

Podczas tegorocznej inauguracji po raz siedemnasty wręczono nagrody „Edukatora Roku”. Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej, dostrzegając potrzebę promowania szczególnie wartościowych i innowacyjnych działań wspierających rozwój polskiego szkolnictwa wyższego w środowisku akademickim, w 2000 r. zainicjowała ogólnopolski, coroczny konkurs, którego ideą przewodnią jest promocja działań zmierzających do wspierania polskiej edukacji, a przede wszystkim integracja środowiska akademickiego. Laureaci nagrody odebrali statuetki autorstwa krakowskiego artysty-rzeźbiarza - Pana Andrzeja Zaradkiewicza.

 

Tytuł „Edukatora Roku 2017” otrzymała – dr Henryka Bochniarz.

 

Zdjęcia dostarczyli: Joanna Nowicka oraz Dariusz Nowak, Portal dg.pl

 

Reportaż filmowy z Inauguracji:

 

 

Powrót do: Start » Uczelnia » Aktualności

 

Nasi partnerzy