Autor "Korzeńca" gościem Biblioteki Akademickiej WSB

Biblioteka Akademicka Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie ze Zbigniewiem Białasem, które odbędzie się w czwartek 27 lutego br. o godz. 16.30.

Zbigniew Białas (ur. 1960 w Sosnowcu) – anglista, literaturoznawca; profesor nauk humanistycznych; pracownik Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych Uniwersytetu Śląskiego. Autor bestsellerowych powieści:"Puder i pył", "Korzeniec".

Pierwsza powieść Zbigniewa Białasa pt.: „Korzeniec” zdobyła Śląski Wawrzyn Literacki 2011 - nagrodę przyznawaną przez Bibliotekę Śląską w Katowicach oraz Zagłębiowską Nagrodę "Humanitas". Książka została ponadto uhonorowana Specjalną Nagrodą Artystyczną Miasta Sosnowca i wywalczyła tytuły „Najlepszej Książki Roku 2011” oraz "Najlepszej Książki na Jesień" w kategorii "proza polska" w plebiscytach organizowanych przez wortal literacki granice.pl. „Korzeniec” uzyskał także nominację do Nagrody Literackiej Srebrny Kałamarz 2011 przyznawanej przez Fundację im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i jako jedyny utwór beletrystyczny zdobył nominację do nagrody "Historia zebrana" (edycja 2011) w konkursie organizowanym przez wortal historyczny histmag.org.

W 2011 dziesięć fragmentów powieści wyemitował Program 2 Polskiego Radia w interpretacji Mariana Opani, a w 2012 w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu miała miejsce prapremiera spektaklu w reżyserii Remigiusza Brzyka, powstała na kanwie fabuły „Korzeńca”. „Korzeniec” jest pierwszym tomem "kronik sosnowieckich". Bezpośrednią kontynuacją cyklu jest powieść „Puder i pył”.

Powrót do: Start » Uczelnia » Aktualności