Zapraszamy na otwarty wykład pt. "Tożsamość i symbolika Zagłębia Dąbrowskiego"

Stowarzyszenie Absolwentów i Studentów WSB zaprasza na otwarty wykład pt. "Tożsamość i symbolika Zagłębia Dąbrowskiego", który odbędzie się 4 grudnia 2013 roku o godz. 11:30 w Audytorium Maximum. Wykład poprowadzi Pan Zbigniew Matuszczyk - doktor, historyk wojskowości, badacz dziejów Zagłębia Dąbrowskiego.

Serdecznie zapraszamy Mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego, uczniów szkół średnich, studentów i absolwentów uczelni wyższych oraz osoby zainteresowane tożsamością i historią Naszego Regionu

Wykład pt. "Tożsamość i symbolika Zagłębia Dąbrowskiego"

Celem wykładu jest zaakcentowanie tożsamości regionu Zagłębia Dąbrowskiego poprzez zaprezentowanie i omówienie jego symboliki: godła, herbu, barw, chorągwi i flagi. Całość w odniesieniu do zasad polskiej heraldyki. Przedstawienie idei i genezy opracowania symboli Zagłębia Dąbrowskiego.

Temu celowi będzie służyć omówienie najważniejszych wyznaczników dziedzictwa historycznego, kulturowego i gospodarczego Zagłębia Dąbrowskiego:

• obszar Zagłębia Dąbrowskiego odwiecznym terytorium zachodniej Małopolski
  • zasługi króla Kazimierza Wielkiego dla obszaru i ludności późniejszego Zagłębia Dąbrowskiego
  • górnictwo i hutnictwo jako najstarszy i najważniejszy wyznacznik działalności gospodarczej mieszkańców obszaru Zagłębia Dąbrowskiego

Opracowanie oraz używanie symboli Zagłębia Dąbrowskiego ma być początkiem integracji społeczeństwa oraz samorządów miast i gmin Zagłębia Dąbrowskiego w celu szeroko rozumianej współpracy w dziedzinie historii, kultury i gospodarki.

Sylwetka wykładowcy

Zbigniew Matuszczyk, doktor, historyk wojskowości, badacz dziejów Zagłębia Dąbrowskiego, urodził się w Sławkowie. W 1977 roku ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Waleriana Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej. Ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Inżynieryjnych we Wrocławiu. W 1987 roku otrzymał tytuł zawodowy magistra historii, a w 1994 roku obronił w Wojskowym Instytucie Historycznym dysertację doktorską i otrzymał stopień doktora nauk humanistycznych. W 1999 roku ukończył studia podyplomowe w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego w zakresie muzealnictwa.

Od najmłodszych lat członek Towarzystwa Miłośników Sławkowa. W 1969 roku współorganizował Muzeum Regionalne w Sławkowie. W 1977 roku uporządkował i przekazał do muzeum XIX-wieczne akta miejskie przewidziane do likwidacji.

Współautor książek: „Dzieje Sławkowa” (Kraków 2001); „Sto lat pod wezwaniem św. Floriana” (Sławków 2005); „Republika Sławkowska 1905 roku” (Sławków 2005); „Architektura dawnego Sławkowa – 720 lat miasta Sławkowa 1286–2006” (Sławków 2006); „Przez Sławków do niepodległej Polski. Legiony Polskie w Sławkowie i Zagłębiu Dąbrowskim” (Sławków 2010); „Architektura dawnego i współczesnego Sławkowa. 725 lat praw miejskich Sławkowa 1286–2011” (Sławków 2011), oraz przygotowywanej publikacji źródłowej prezentującej „Inwentarze klucza sławkowskiego z XVII i XVIII wieku”.

W 2011 roku zaproponował, opracował i opisał symbole (herb, chorągiew, barwy i flaga) Zagłębia Dąbrowskiego. W 2013 roku zainspirował władze samorządowe Sławkowa, Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Olkusza i Bolesławia do wspólnych obchodów 150. rocznicy powstania styczniowego w Zagłębiu Dąbrowskim i aktywnie uczestniczył w ich zorganizowaniu.

Rejestracja i zgłoszenia udziału w wykładzie

Prosimy o przesyłanie zgłoszeń drogą elektroniczną na adres: info@absolwentwsb.pl. W temacie e-maila proszę napisać: Zgłoszenie na wykład o tożsamości Zagłębia. Oczywiście dopuszczalne jest zgłaszanie zorganizowanych grup (np: szkoły, organizacje)

Powrót do: Start » Stowarzyszenie Absolwentów i Studentów WSB » Aktualności

Stowarzyszenie Absolwentów i Studentów WSB