Kursy języka polskiego dla Polaków za granicą - WSB liderem projektu

Zespoły Projektowe z Polski, Łotwy, Litwy i Czech

Organizacje pozarządowe z Litwy, Łotwy i Czech wspólnie z kadrą naukowo-dydaktyczną WSB pracują nad kursami e-learningowymi dla Polaków za granicą. Wykorzystują do tego stworzoną przez WSB platformę edukacyjną w ramach projektu „Wiedza bez barier: innowacyjne metody nauczania dorosłych”, przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu ERASMUS+, Akcji 2: Partnerstwa strategiczne.

Stworzeniu innowacyjnej metodyki nauczania osób dorosłych za pomocą kursów e-learningowych patronują władze Uczelni – stojąca na czele Komitetu Sterującego JM Rektor prof. nadzw. dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz i Lider Projektu prof. dr hab. Marek Walancik.

Podczas II Międzynarodowego Spotkania Partnerów w dniach 01-03.09.2017 r. dr Danuta Morańska, w projekcie prłniąca funkcję mentora WSB, konsultowała w międzynarodowym środowisku wypracowane dotychczas rozwiązania proponowane przez zespoły projektowe - Stowarzyszenie Naukowców Polaków Litwy, Stowarzyszenie „Rodacy” z Łotwy i Polski Związek Kulturalno-oświatowy z Czech.

Przygotowują oni zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami Polaków w swoich krajach trzy modelowe kursy e-learningowe, które posłużą jako materiał demonstracyjny i edukacyjny, a zarazem pierwszy wsad na platformę. Tematyka kursów to podstawy języka polskiego, przedsiębiorczość i kompetencje informatyczne.

W kursie języka polskiego opracowanym przez dr. Ireneusza Hyrnika z zespołu Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego (PZKO) znajdzie się np. słownik homonimów czesko-polskich, słownik różnic rodzajowych i różnic w zapisie wyrazów podobnych w języku czeskim i polskim. Kurs konstruowany jest z myślą o Polakach żyjących na Zaolziu, zarówno znających język polski, jak i chcących nauczyć się języka polskiego od podstaw.

Z platformy e-learningowej będą mogli jednak korzystać nie tylko Polacy z Republiki Czeskiej, Litwy i Łotwy, ale wszyscy chętni z całego świata. Podkreślić należy, że dzięki korzystaniu z platformy e-learningowej wzrosną automatycznie kompetencje użytkowników w zakresie technologii informatycznych.

II Międzynarodowe Spotkanie Partnerów, którego organizatorem było PZKO było wspaniałą okazją do nabycia nowej wiedzy praktycznej oraz wymiany doświadczeń. Dzięki gościnności  władz Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie w osobach Pań Prodziekan: Edyty Nowak-Żółty i Reginy Bogaczyk, przez trzy dni odbywały się tam szkolenia z zakresu konstruowania i zarządzania kursami e-learningowymi oraz konsultacje dotyczące zarządzania projektem. Popołudniami była też okazja do zapoznania się ze środowiskiem socjolingwistycznym obu przygranicznych miast - Cieszyna i Czeskiego Cieszyna, poznawanie miast.

Kompetencje edukatorów osób dorosłych z Czech, a zwłaszcza z  Litwy i Łotwy, wzbogaciły się o wiedzę dotyczącą środowisk Polaków żyjących na Zaolziu, poza obecną granicą Polski. Uczestnicy spotkania wzięli też udział w dożynkach PZKO w Hawierzowie-Błędowicach i Trzanowicach. Zdobyte doświadczenia wykorzystają oni w opracowaniu i wdrażaniu skutecznej oferty na rzecz poprawy umiejętności podstawowych i innych kluczowych umiejętności odbiorców projektu, którzy władają językiem polskim na bardzo różnym poziomie i posługują się na co dzień językiem gwarowym. Te aspekty i historię, współczesne realia, gwarę oraz kulturę regionalną Śląska Cieszyńskiego przybliżył dr hab. Grzegorz Studnicki z Uniwersytetu Śląskiego.

W ostatnim dniu spotkania program realizowany był przez Miejscowe Koło PZKO w Jabłonkowie w Republice Czeskiej, gdzie podjęto ich uroczystym obiadem z udziałem władz Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej i władz Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej z Prezesem Janem Ryłko na czele. Naszą Uczelnię reprezentowali Prorektor ds. Nauki prof. dr hab. Marek Walancik i dr Joanna Kurowska-Pysz, współautorka projektu.

Powitanie uczestników przez władze Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie - Edytę Nowak-Żółty i Reginę Bogaczyk

Władze WSB na spotkaniu z PZKO w Republice Czeskiej reprezentowali: prof. dr hab Marek Walancik i dr Joanna Kurowska-Pysz

Zespół Projektowy Stowarzyszenia

Zespół Projektowy Stowarzyszenia "Rodacy" z Łotwy (od lewej): Ganurina Gonczarova, Leokadija Beluse, Rihards Barkovskis