FN dla miłośników astronomii

W orgranizajcję Festiwalu Nauki w Dąbrowie Górniczej od lat włącza się Szkolne Obserwatorium Astronomiczne i Dąbrowskie Koło Miłośników Astronomii i Astronautyki im. St. R. Brzostkiewicza. Zajęcia przygotowane przez Pana Dariusza Nelle przyciągają małych i dużych miłośników patrzenia w nocne niebo i odkrywania tajemnic wszechświata.

Uwaga! Zajęcia odbywają się w Szkolnym Obserwatorium Astronomicznym w Szkole Podstawowej nr 16 z Oddziałami Przedszkolnymi im. Związku Orła Białego w Dąbrowie Górniczej (ul. M. Konopnickiej 56). Prosimy o zapoznanie się z Regulaminem (na dole strony www).

W ramach 15. Festiwalu Nauki odbędą się następujące spotkania:

poniedziałek 25 marca 2019 r.

13:30 16:30 Teleskopowe pokazy Słońca, zwiedzanie obserwatorium.

16:40 – 17:25 Kosmos-Tajemnice Wszechświata: PLANETY POZASŁONECZNE. W poszukiwaniu "drugiej Ziemi".

17:30 18:10 Bliżej Nieba Bliżej Kosmosu - prezentacja dla dzieci.

18:30 21:30 Pokazy Nieba – Planety: Mars. Gromady gwiazd: otwarte, kuliste obiekty mgławicowe, gwiazdozbiory.

Zgłoś udział >>

Obserwacje prowadzone są "na żywo", bezpośrednio przez teleskop, bez wyświetlania obrazu na monitorze.

wtorek 26 marca 2019 r.

13:30 16:30 Teleskopowe pokazy Słońca, zwiedzanie obserwatorium.

16:40 – 17:25 Kosmos-Tajemnice Wszechświata: MGŁAWICE. Piękno kosmicznych obłoków.

17:30 18:10 Planety Układu Słonecznego – prezentacja dla dzieci.

środa 27 marca 2019 r.

13:30 16:30 Teleskopowe pokazy Słońca, zwiedzanie obserwatorium.

16:40 – 17:25 Kosmos-Tajemnice Wszechświata: CZARNE DZIURY. Tajemnica tuneli czasoprzestrzennych.

17:30 18:10 Mój Pierwszy Teleskop Moja pierwsza Luneta - prezentacja

Pokazy wymagają bezchmurnego nieba.

czwartek 28 marca 2019 r.

13:30 16:30 Teleskopowe pokazy Słońca, zwiedzanie obserwatorium.

16:40 – 17:25 Kosmos-Tajemnice Wszechświata: SUPERNOWE. Początek i koniec życia gwiazd.

17:30 18:10 ABC Astrofotografii Nieruchomym Aparatem - prezentacja

piątek 29 marca 2019 r.

13:30 16:30 Teleskopowe pokazy Słońca, zwiedzanie obserwatorium.

16:40 – 17:25 Kosmos-Tajemnice Wszechświata: DROGA MLECZNA. Galaktyka, w której żyjemy.

17:30 18:10 Kierunek Księżyc Apollo 11 - prezentacja

Regulamin pokazów nieba:

* Uczestnikiem pokazów może być osoba pełnoletnia lub niepełnoletnia - pod warunkiem, że znajduje się pod opieką osoby pełnoletniej.

* Organizator zastrzega sobie prawo niedopuszczenia do udziału w pokazach nieba osób, co do których istnieje podejrzenie, że znajdują się pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

* Obserwowane obiekty wybierane są przez prowadzącego pokazy.

* W wyjątkowych okolicznościach pokazy nieba mogą zostać odwołane. Za takie okoliczności uważa się m. in.: zdarzenia losowe, niesprzyjające prognozy pogody, awaria sprzętu.

* Pokazy odbywają się w zupełniej ciemności. Przy Obserwatorium na 15 minut przed rozpoczęciem pokazów oraz podczas ich trwania obowiązuje zakaz używania latarek oraz innych źródeł światła.

*Podczas trwania pokazów uczestnicy zobowiązani są do bezwzględnego stosowania się do poleceń Organizatora. Uporczywe ignorowanie poleceń skutkuje wykluczeniem uczestnika z pokazów.