Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

16 marca 2012

Artykuły

Dlaczego samolot lata – podstawy aerodynamiki i budowy samolotów

godz. 10.00-11.30

 

Każdego ogrania zdumienie na myśl, że ważący wiele ton samolot unosi się w powietrzu wraz ze wszystkimi pasażerami. Co więcej, przeszywa on przestworza z niesamowitą prędkością. „Samolot lata bo ma skrzydła"- takiej odpowiedzi udzieli niemal większość ludzi, nie jest to jednak odpowiedź godna prawdziwych pasjonatów lotnictwa. Za ową „magię" odpowiada oczywiście fizyka, a ściślej - pojęcia takie jak siła nośna czy podstawowe zasady aerodynamiki. Jak zbudowany jest silnik samolotu? Jak wygląda konstrukcja śmigła? Jak poderwać potężną maszynę do lotu? Jakie są podstawowe zasady aerodynamiki? Co sprawia, że lotnictwo jest tak fascynujące? Dlaczego od wieków ludzie marzą o tym aby wznieść się w powietrze? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedź w ramach wykładu poświęconemu aerodynamice i konstrukcji samolotów.

czytaj więcej o Dlaczego samolot lata – podstawy aerodynamiki i budowy samolotów

Meteorologia lotnicza

12.00-13.00

 

Metereologia lotnicza jest nauką zajmującą się badaniem zjawisk i procesów fizycznych zachodzących w atmosferze z punktu widzenia lotnictwa. Ma ona ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa lotów. Czy każdy pilot lotniczy musi znać się na metereologii? Jaka jest klasyfikacja chmur burzowych? Czym jest atmosfera? Jak tworzą się fronty atmosferyczne? Jak analizować zdjęcia satelitarne? Jak wygląda praca synoptyka? Jak często przyczyną katastrof lotniczych są złe warunki atmosferyczne? Odpowiedzi na te wszystkie pytania poznamy w ramach w/w wykładu.


Dla uczestników wykładu do rozlosowania dwa bilety na przelot nad Śląskiem i Zagłębiem

czytaj więcej o Meteorologia lotnicza 

Nasi partnerzy