- Student
- Kandydat
- Kandydat
- Uczelnia
230 zawodników, 44 dyscypliny i historia kolejnych lat pisana dziesiątkami medali i setkami wyróżnień. Tak w skrócie można opisać Akademicki Związek Sportowy Akademii WSB. Okazją do podsumowania kończącego się roku była Gala Sportu Akademickiego AZS Akademii WSB.
Uczestników Gali przywitał prof. Marcin Lis, Prorektor ds. Studenckich i Współpracy z Otoczeniem Akademii WSB. „Wyniki sportowe zawodników Akademii WSB od kilkunastu lat plasują nas w czołówce województwa śląskiego wśród wszystkich uczelni. W klasyfikacji generalnej w roku akademickim 2023/2024 nasi Studenci zdobyli rekordową liczbę punktów, dokładnie 592. Bardzo serdecznie Wam tego gratuluje, bo to ogromny sukces. (…) Zdobyliśmy również 4. Miejsce w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostwa Śląska. Patrząc na miejsca w klasyfikacji uczelni niepublicznych, to jest to miejsce zgadnijcie które? Oczywiście pierwsze.” – mówił prof. Lis.
Gościem specjalnym Gali Sportu Akademickiego AZS AWSB był Krzysztof Wielicki, legenda polskiego himalaizmu i alpinizmu. Zdobywca Korony Himalajów i Karakorum wygłosił wykład „Każdy ma swój Everest. Nie ma celu, nie ma życia.” Wcześniej jednak zwrócił się do uczestników Gali. „Chciałem pogratulować wszystkim obecnym tutaj sportowcom. Trzeba pisać historię. Można pisać historie klubu, miasta, stowarzyszenia, narodu, a nawet świata. Ważne, żeby ją pisać. Najgorzej, jak ktoś nie chce pisać żadnej historii.”
Wśród zaproszonych na Galę Sportu Akademickiego AZS AWSB także m.in.: Wiceprezes Zarządu Głównego AZS Warszawa, Mariusz Walczak, Prezes AZS Katowice, Bogusław Oleksy oraz Wiceprezes AZS Katowice, Beata Widawska.
Mariusz Walczak zwrócił uwagę na znaczenie sportowców z AZS dla olimpijskich sukcesów biało-czerwonych. „W tym roku w Akademickich Mistrzostwach Świata nasze reprezentacje zdobyły kilkadziesiąt medali. Sama reprezentacja kajakarzy w AMŚ, trzy tygodnie po igrzyskach zdobyła prawie 20 medali. To jest zalążek Kadry Narodowej, marzący o tym, żeby kiedyś wystartować w igrzyskach. Na igrzyskach olimpijskich w Paryżu wystartowało ponad 60 reprezentantów AZS. Bardzo wielu studentów, którzy musieli spełnić bardzo rygorystyczne kryteria startu w igrzyskach.” – mówił Wiceprezes Zarządu Głównego AZS.
Bogusław Oleksy mówił o tym jak Akademia WSB wyróżnia się na tle innych, nie tylko w regionie. „Macie przyjemność studiować w Uczelni, gdzie świadomość sportu jest nie tylko w Was, ale również we Władzach. Nie wszędzie tak jest. W innych uczelniach tego nie ma. My próbujemy to krzewić, ale nie jest to łatwe. Naprawdę (AWSB) to wyjątkowa Uczelnia i te sukcesy, o których powiedziano wcześniej, to są sukcesy Wasze i waszych Władz.”
AZS AWSB uczestniczy w wielu projektach zarówno na szczeblu krajowym jak i międzynarodowym. Organizuje zajęcia dla seniorów i dzieci, czyli Studentów Uniwersytetów Dziecięcego i Trzeciego Wieku. AZS zajmuje się też krzewieniem turystyki i rekreacji ruchowej. To m.in. wyjazdy narciarskie, piesze wycieczki górskie, obozy sportowe i zimowiska. Dla uczniów szkół średnich cyklicznie organizowane są turnieje gier zespołowych AZS AWSB CUP o Puchar Rektor Akademii WSB.