Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest dziś bezpieczeństwo finansowe. Dlatego już od 1 semestru przyznajemy stypendium socjalne osobom w najtrudniejszej sytuacji finansowej.
Maksymalny próg dochodu, który uprawnia studenta do otrzymania stypendium socjalnego to 1 570,50 zł netto na osobę w rodzinie.
Uwaga: Termin składania wniosków o stypendium socjalne na sem. zimowy 2024/2025 zostaje przedłużony do 22.11.2024 r.
TERMINY SKŁADANIA WNIOSKÓW:
- w semestrze zimowym - od 15 września do 31 października
- w semestrze letnim - od 15 lutego do 31 marca
(istnieje możliwość złożenia wniosku po terminie)
Gdzie należy złożyć wniosek?
Wnioski o stypendium socjalne można składać w następujący sposób:
- Osobiście w biurze ds. stypendiów lub w Zamiejscowych Wydziałach,
- Za pomocą poczty tradycyjnej na adres Akademia WSB Ul. Cieplaka 1c 41-300 Dąbrowa Górnicza
Informujemy, że przyjmowane będą tylko kompletne wnioski, w innym przypadku wnioski zostaną odrzucone.
Skany wniosków przesłane drogą elektroniczną (e-mail) nie będą rozpatrywane.
Za prawidłowe skompletowanie i wypełnienie wniosku odpowiada student.
Na jaki okres przyznawane jest stypendium?
Stypendium przyznawane jest na semestr i wypłacane przez 4 miesiace w semestrze.
W związku z powyższym wniosek o przyznanie stypendium należy składać co semestr.
Uwaga: studenci, którzy złożyli wnioski w semestrze zimowym danego roku akademickiego, w semestrze letnim tego samego roku ak. składają tylko wniosek z oświadczeniem dotyczącym braku zmian/zaistniałych zmianach w sytuacji materialnej.
Kto może złożyć wniosek?
Wniosek może złożyć każdy student uczelni studiujący na studiach I, II stopnia oraz jednolitych studiach magisterskich.
Komu nie przysługuje stypendium socjalne?
- studentowi posiadającemu tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera albo równorzędny,
- studentowi posiadającemu tytuł zawodowy licencjata, inżyniera albo równorzędny, jeżeli ponownie podejmuje studia pierwszego stopnia.
- studentowi studiującemu dłużej niż 12 semestrów w tym na studiach pierwszego stopnia nie dłużej niż 9 semestrów, na studiach drugiego stopnia nie dłuzej niż 7 semestrów.
Zgodnie znowelizowanym art. 93 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478 z późn. zm.) świadczenia dla studentów przysługują na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich przez łączny okres wynoszący 12 semestrów, bez względu na ich pobieranie przez studenta, z zastrzeżeniem że w ramach tego okresu świadczenia przysługują na studiach: pierwszego stopnia – niedłużej niż przez 9 semestrów, drugiego stopnia – nie dłużej niż przez 7 semestrów.
Ustawa nowelizująca uregulowała ponadto sposób ustalania okresu przysługiwania świadczeń wskazując, że do tego okresu wliczają się wszystkie rozpoczęte przez studenta semestry na studiach, w tym semestry przypadające w okresie korzystania z urlopów od zajęć, z wyjątkiem semestrów na kolejnych studiach pierwszego stopnia rozpoczętych lub kontynuowanych po uzyskaniu tytułu zawodowego licencjata, inżyniera albo równorzędnego. W przypadku kształcenia się na kilku kierunkach studiów semestry odbywane równocześnie traktuje się jako jeden semestr.
Czyje dochody są brane pod uwagę przy ustalaniu sytuacji materialnej studenta?
- studenta;
- małżonka studenta, a także będące na utrzymaniu studenta lub jego małżonka dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26. roku życia, a jeżeli 26. rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia, oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek;
- rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych studenta i będące na ich utrzymaniu dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26. roku życia, a jeżeli 26. rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia, oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek.
Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku?
Zaświadczenia lub oświadczenia stwierdzające wysokość dochodu rodziny, w tym odpowiednio:
a) Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o dochodzie podlegającym opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27, 30b, 30c i 30e ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągniętych w 2023 roku (zaświadczenie dostarcza każdy pełnoletni członek rodziny - w przypadku braku uzyskiwania dochodów w 2023 roku, należy przedstawić zaświadczenie z urzędu skarbowego potwierdzające ten fakt);
b) Zaświadczenie z urzędu skarbowego o formie opłacanego podatku, stopie stawki podatkowej, wysokości opłaconego podatku.
W przypadku członków rodziny rozliczających się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne o dochodzie osiągniętym w 2023 roku (przedstawiają tylko osoby prowadzące działalność gospodarczą).
Zgodnie z nowelizacją Ustawy o świadczeniach rodzinnych dochód z działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym w roku kalendarzowym poprzedzającym rok akademicki dochód liczony jest na podstawie 1/12 dochodu ogłaszanego corocznie, w drodze obwieszczenia przez ministra właściwego ds. rodziny w Dzienniku Urzędowym RP "Monitor Polski" w terminie do 1 sierpnia każdego roku.
c) Załącznik nr 3 do regulaminu - oświadczenia członków rodziny o dochodzie niepodlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych osiągniętym w 2023 roku - (oświadczenie dostarcza każdy pełnoletni członek rodziny).
d) Zaświadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zawierające informację o wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne w 2023 roku (dokument dostarcza każdy pełnoletni członek rodziny) lub oświadczenie członków rodziny o wysokości składki zdrowotnej w 2023 roku.
W przypadku złożenia oświadczenia należy podać wysokość składek zdrowotnych wykazanych w formularzu PIT-11za 2023 r.
Gospodarstwo rolne:
Jeżeli rodzina posiada gospodarstwo rolne do wniosku należy dołączyć odpowiednio:
a) zaświadczenie właściwego organu gminy, nakaz płatniczy albo oświadczenie o wielkości gospodarstwa rolnego wyrażonej w hektarach przeliczeniowych ogólnej powierzchni w 2023 roku;
b) umowę dzierżawy – w przypadku oddania części lub całości znajdującego się w posiadaniu rodziny gospodarstwa rolnego w dzierżawę;
c) umowę zawartą w formie aktu notarialnego w przypadku wniesienia gospodarstwa rolnego do użytkowania przez rolniczą spółdzielnię produkcyjną.
Jak obliczyć dochód z gospodarstwa rolnego?
Dochód roczny z gospodarstwa rolnego obliczamy w następujący sposób:
Wielkość gospodarstwa rolnego w ha przeliczeniowych mnożymy przez przelicznik (wysokość przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym z jednego hektara przeliczeniowego jest podawany do informacji drogą obwieszczenia Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego corocznie do dnia 23 września)
Wysokość przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego za rok 2023 - zostanie podana we wrześniu.
Alimenty:
Jeżeli członkowie rodziny otrzymują alimenty do wniosku należy dołączyć odpowiednio:
a) odpis podlegającego wykonaniu orzeczenia sądu zasądzającego alimenty na rzecz osób w rodzinie lub poza rodziną lub odpis protokołu posiedzenia zawierającego treść ugody sądowej, lub odpis zatwierdzonej przez sąd ugody zawartej przed mediatorem, zobowiązujących do alimentów na rzecz osób w rodzinie lub poza rodziną;
b) przekazy lub przelewy pieniężne dokumentujące wysokość zapłaconych alimentów, jeżeli członkowie rodziny są zobowiązani wyrokiem sądu, ugodą sądową lub ugodą zawartą przed mediatorem do ich płacenia na rzecz osoby spoza rodziny;
Roczną wysokość uzyskanych alimentów należy wpisać w załącznik nr 3 do Regulaminu - oświadczenie o wysokości dochodu niepodlegającego opodatkowaniu.
Uzyskanie dochodów:
Dochód uzyskany - co to jest?
Uzyskanie dochodu, zgodnie z art. 3 pkt 23 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006r. Nr 139, poz. 992, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą”, oznacza uzyskanie dochodu spowodowaną:
- zakończeniem urlopu wychowawczego;
- uzyskaniem prawa do zasiłku lub stypendium dla bezrobotnych,
- uzyskaniem zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej,
- uzyskaniem zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, a także emerytury lub renty, renty rodzinnej lub renty socjalnej,
- rozpoczęciem pozarolniczej działalności gospodarczej lub wznowieniem jej wykonywania po okresie zawieszenia w rozumieniu art. 14a ust. 1d ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej,
- uzyskaniem zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego, przysługujących po utracie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej,
- uzyskaniem świadczenia rodzicielskiego,
- uzyskaniem zasiłku macierzyńskiego, o którym mowa w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników,
- uzyskaniem stypendium doktoranckiego określonego w art. 200 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym.
W przypadku uzyskania dochodu do wniosku należy dołączyć odpowiednio:
a) w przypadku uzyskania dochodu w roku kalendarzowym poprzedzającym złożenie wniosku tj. w 2023 należy dołączyć dokument określający wysokość dochodu uzyskanego netto przez członka rodziny oraz liczbę miesięcy, w których dochód był osiągany, np.:
- zaświadczenie od pracodawcy o wysokości miesięcznych zarobków (netto) w okresie zatrudnienia;
- zaświadczenie z Urzędu Pracy potwierdzające wysokość zasiłku/ stypendium dla osób bezrobotnych (netto) w okresie pobierania świadczenia;
- kserokopię umowy zlecenie, umowy o pracę;
- kserokopię decyzji przyznania renty, emerytury;
- kserokopię decyzji przyznania zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego, przysługującego po utracie zatrudnienia;
- kserokopię decyzji zarejestrowania działalności gospodarczej;
- zaświadczenie z MOPS/GOPS dotyczące wysokości przyznania świadczenia rodzicielskiego wraz z informacją, od kiedy świadczenie przysługuje;
- inne zaświadczenia adekwatne do rodzaju uzyskanego dochodu.
b) w przypadku uzyskania dochodu po roku bazowym, tj. po roku 2023 należy dołączyć dokument określający wysokość dochodu uzyskanego przez członka rodziny za miesiąc następujący po miesiącu, w którym nastąpiło uzyskanie dochodu, np.:
- zaświadczenie od pracodawcy o wysokości wynagrodzenia (netto) z miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód został osiągnięty;
- zaświadczenie z Urzędu Pracy potwierdzające wysokość zasiłku/ stypendium dla osób bezrobotnych (netto) w okresie pobierania świadczenia;
- kserokopię decyzji przyznania renty, emerytury;
- zaświadczenie z ZUS potwierdzające wysokość zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego, przysługującego po utracie zatrudnienia (netto) w okresie pobierania świadczenia;
- inne zaświadczenia adekwatne do rodzaju uzyskanego dochodu.
Dochód utracony:
Dochód utracony- co to jest?
Utrata dochodu, zgodnie z art. 3 pkt 23 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006r. Nr 139, poz. 992, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą”, oznacza utratę dochodu spowodowaną tylko i wyłącznie:
- uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego;
- utratą prawa do zasiłku lub stypendium dla osób bezrobotnych;
- utratą zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej;
- utratą zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, a także emerytury lub renty, renty rodzinnej lub renty socjalnej;
- wyrejestrowaniem pozarolniczej działalności gospodarczej lub wznowieniem jej wykonywania po okresie zawieszenia w rozumieniu art. 14a ust. 1d ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej;
- utratą zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego, przysługujących po utracie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej;
- utratą zasądzonych świadczeń alimentacyjnych w związku ze śmiercią osoby zobowiązanej do świadczeń lub utratą świadczeń pieniężnych wypłacanych w przypadku bezskutecznej egzekucji alimentów w związku ze śmiercią osoby zobowiązanej do świadczeń alimentacyjnych;
- utratą świadczenia rodzicielskiego;
- utrata zasiłku macierzyńskiego, o którym mowa w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników;
- uzyskaniem stypendium doktoranckiego określonego w art. 200 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym.
W przypadku utraty dochodu do wniosku należy dołączyć odpowiednio:
a) dokument określający datę utraty dochodu oraz miesięczną wysokość utraconego dochodu netto
(np. zaświadczenie od pracodawcy o wysokości utraconych dochodów netto w 2022 r., kserokopia świadectwa pracy lub umowy-zlecenie, zaświadczenie z Urzędu Pracy o wysokości utraconych zasiłków bądź stypendium stażowego, decyzja wyrejestrowania działalności gospodarczej, decyzja wstrzymująca wypłatę renty lub emerytury oraz inne zaświadczenia adekwatne do rodzaju utraconego dochodu). Katalog dochodów, które można uznać za utracone można znaleźć powyżej - definicja dochodu utraconego;
Inne:
Inne dokumenty potwierdzające sytuację w rodzinie studenta:
a) akty zgonu rodziców lub odpis podlegającego wykonaniu wyroku zasądzającego alimenty lub odpis protokołu posiedzenia zawierającego treść ugody sądowej, lub odpis zatwierdzonej przez sąd ugody zawartej przed mediatorem, zobowiązujących do alimentów — w przypadku osoby uczącej się;
b) kopię odpisu skróconego aktu urodzenia dziecka/ rodzeństwa lub inny dokument stwierdzający wiek dziecka
c) odpis zupełny aktu urodzenia dziecka – w przypadku gdy ojciec jest nieznany;
d) kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, w przypadku, gdy w składzie rodziniy występuje pełnoletnia osoba niepełnosprawna;
e) zaświadczenie szkoły o uczęszczaniu dziecka do szkoły - w przypadku, gdy dziecko ukończyło 18 rok życia (nie dotyczy osób pełnoletnich z orzeczonym stopniem niepełnosprawności);
f) zaświadczenie szkoły wyższej o uczęszczaniu do szkoły wyższej - w przypadku osoby uczącej się (nie dotyczy osób pełnoletnich z orzeczonym stopniem niepełnosprawności);
g) odpis prawomocnego wyroku oddalającego powództwo o ustalenie alimentów;
h) orzeczenie sądu zobowiązujące jednego z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka;
i) odpis prawomocnego wyroku sądu rodzinnego stwierdzającego przysposobienie lub zaświadczenie sądu rodzinnego lub ośrodka adopcyjno-opiekuńczego o prowadzonym postępowaniu sądowym w sprawie o przysposobienie dziecka;
j) orzeczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka;
k) inne dokumenty i oświadczenia niezbędne do ustalenia prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego.
Samodzielność finansowa studenta:
Nowe przepisy wprowadzają korzystną dla studentów zmianę w zakresie ustalania statusu samodzielności finansowej.
Zgodnie z art. 88 Ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce student może ubiegać się o stypendium socjalne bez wykazywania dochodów osiąganych przez osoby, o których mowa w ust. 1 wspomnianej ustawy:
1) w przypadku gdy nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego z żadnym z rodziców i potwierdził ten fakt w złożonym oświadczeniu oraz spełnia jedną z następujących przesłanek:
a) ukończył 26. rok życia,
b) pozostaje w związku małżeńskim,
c) ma na utrzymaniu dzieci, o których mowa w ust. 1 pkt 1d,
d) osiągnął pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej,
lub
2) jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:
a) posiadał stałe źródło dochodów w ostatnim roku podatkowym,
b) posiada stałe źródło dochodów w roku bieżącym,
c) posiada stałe źródło dochodów i jego przeciętny miesięczny dochód w poprzednim roku podatkowym oraz w roku bieżącym w miesiącach poprzedzających miesiąc złożenia oświadczenia, o którym mowa wyżej, jest wyższy lub równy 40% minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego od dnia pierwszego stycznia roku poprzedzającego rok akademicki, na który przyznawane jest stypendium socjalne, tj 1.396,00 zł.
d) nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego z żadnym z rodziców i potwierdził ten fakt w złożonym oświadczeniu.
Stypendium socjalne w zwiększonej wysokości:
Stypendium socjalne w zwiększonej wysokości z tytułu zamieszkania w domu studenckim lub w obiekcie innym niż dom studencki może być przyznane studentowi studiów stacjonarnych znajdującemu się w trudnej sytuacji materialnej, jeżeli codzienny dojazd z miejsca stałego zamieszkania do uczelni uniemożliwiałby lub w znacznym stopniu utrudniał studiowanie. (Do wniosku o stypendium socjalne w zwiększonej wysokości należy dołączyć załącznik nr 4 do regulaminu.)
Inne uzasadnienie wystąpienia z wnioskiem o przyznanie stypendium socjalnego w zwiększonej wysokości:
- rodzeństwo/dzieci studenta pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym legitymujące się znacznym stopniem niepełnosprawnośi lub legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności w przypadku osoby do 16 roku życia,
- alimenty zasądzone od obojga rodziców studenta (do 25 roku życia studenta),
- sieroctwo zupełne studenta (do 25 roku życia studenta),
- student osiągnął pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej lub domu dziecka.
(Do wniosku o stypendium socjalne w zwiększonej wysokości należy dołączyć dokumenty potwierdzające powód składania wniosku o stypenium socjalne w zwięksoznej wysokości.)
Uwaga:
Student ma obowiązek niezwłocznego poinformowania o każdej zmianie w sytuacji materialnej (zmiana pracy, uzyskanie pracy, utrata pracy, zmiana ilości członków w rodzinie) i rodzinnej mającej wpływ na wysokość dochodu w rodzinie. Jeżeli student nie zgłosi zmian mających wpływ na wysokość/prawo do świadczenia stypendium uznawane jest za nienależnie pobrane i podlega zwrotowi.
Stypendia socjalne w semestrze letnim 2023/2024 wynosiły:
Dochód netto na osobę w rodzinie: |
Stypendium socjalne: |
dochód od 0.00 do 700.00 zł |
2 000.00 zł |
dochód od 700.01 do 900.00 zł |
1 900.00 zł |
dochód od 900.01 do 1 294.40 zł |
1 800.00 zł |
Stypendia socjalne w zwiększonej wysokości w semestrze letnim 2023/2024 wynosiły:
Dochód netto na osobę w rodzinie: |
Stypendium socjalne zwiększonej wysokości: |
dochód od 0.00 do 1 294.40 zł |
2 300.00 zł |