Zajęcia prowadzą doświadczeni specjaliści i praktycy z wieloletnim stażem pracy z wysokospecjalistycznych podmiotów leczniczych współpracujących z Akademią WSB reprezentujący wiele różnych dziedzin medycyny – anestezjologię, medycynę rodzinną, endokrynologię, diabetologię, chirurgię, ortopedię, hematologię, radioterapię, psychiatrię, stomatologię, a także patomorfologię, anatomię, epidemiologię i biostatystykę. Wybitni profesorowie o imponującym dorobku naukowym starać się będą przekazać młodym adeptom medycyny to, co jest ważne w życiu naukowym, klinicznym, i wyczulić na pewne sytuacje, jakie mogą ich spotkać w późniejszej praktyce lekarskiej. Zespół nauczycieli akademickich przygotuje studentów na spotkanie z pacjentami, którzy bardzo często wymagają interdyscyplinarnej opieki.
Program obejmuje kształcenie w zakresie nauk morfologicznych (np. anatomia, histologia, embriologia), naukowych podstaw medycyny (np.: biofizyka, biologia molekularna, biochemia z elementami chemii, fizjologia, elementy patofizjologii), nauk przedklinicznych (np. genetyka, mikrobiologia, immunologia, farmakologia z toksykologią), nauk behawioralnych i społecznych (np. socjologia medycyny, psychologia lekarska, historia medycyny, język angielski), nauk klinicznych niezabiegowych (np.: pediatria, choroby wewnętrzne, psychiatria, dermatologia, onkologia, choroby zakaźne, rehabilitacja), zabiegowych (np. chirurgia ogólna, anestezjologia) oraz w zakresie prawnych i organizacyjnych aspektów medycyny (np. higiena, epidemiologia, zdrowie publiczne, prawo medyczne, medycyna sądowa).
Collegium Medicum Akademii WSB gwarantuje unikatowe wyszkolenie przyszłego lekarza, które zapewni dobre przygotowanie do korzystania z nowoczesnych technik w profilaktyce, diagnostyce i leczeniu pacjentów. Studenci kierunku lekarskiego będą mieli szeroki dostęp do aparatury badawczej, zróżnicowanych grup pacjentów oraz nowoczesnego sprzętu wykorzystywanego zarówno w diagnostyce, jak i terapii np. innowacyjny egzoskop operacyjnego Aeos, bezinwazyjne radiologiczne zabiegi nożem Gamma Knife Exira, nowoczesne aparaty do diagnostyki obrazowej TK, RM czy nowoczesny detektor promieniowania gamma-gammafinder. W Szpitalach Partnerskich sale audiowizualne zapewniają możliwość transmisji obrazu z bloku operacyjnego i pracowni zabiegowch w czasie rzeczywistym, co pozwoli studentom kierunku lekarskiego obserwować przeprowadzane zabiegi.
Zajęcia kliniczne i praktyki zawodowe studenci kierunku lekarskiego mają zapewnione w 14 partnerskich podmiotach leczniczych o ugruntowanej pozycji i wielospecjalistycznej działalności, realizujące świadczenia w zakresie:
- udzielania całodobowych świadczeń zdrowotnych z zakresu leczenia szpitalnego we wszystkich,
w tym specjalistycznych zakresach,
- udzielania stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych w zakresie rehabilitacji leczniczej oraz opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień,
- udzielania ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych w zakresie:
a) podstawowej opieki zdrowotnej,
b) ambulatoryjnej opieki specjalistycznej,
- prowadzenia działalności w zakresie ratownictwa medycznego, w tym dysponujące zespołami wyjazdowymi specjalistycznymi i podstawowymi,
- umożliwiające przygotowanie studentów w zakresie leczenia onkologicznego do udzielania świadczeń z zakresu radioterapii, chemioterapii i immunoterapii oraz z dostępem do zakładów medycyny nuklearnej wyposażonych w PET,
- zapewniające szeroki dostęp do diagnostyki laboratoryjnej ze specjalistycznymi pracowniami mikrobiologicznymi, markerów nowotworowych, immunodiagnostyki, toksykologii, parazytologii, hematologicznej czy biochemicznej i innych,
- umożliwiające dostęp do zakładów patomorfologii, zakładów anatomopatologii, pracowni histopatologii z prosektoriami zlokalizowanymi w 5 miejscach dając gwarancję dostępu do sal sekcyjnych i uczestnictwa studentów w formie obserwacji w sekcji zwłok.
W programie studiów kierunku lekarskiego są zajęcia obowiązkowe i fakultatywne, pozwalające na zdobycie nie tylko specjalistycznej wiedzy teoretycznej, ale także umiejętności praktycznych i kompetencji społecznych – w tym właściwej komunikacji z pacjentem oraz pracy w różnych zespołach terapeutycznych i badawczych.
Na VI roku studiów odbywa się praktyczne nauczanie kliniczne obejmujące zajęcia w oddziałach szpitalnych z zakresu: chorób wewnętrznych, pediatrii, chirurgii, ginekologii i położnictwa, psychiatrii, medycyny ratunkowej, medycyny rodzinnej oraz specjalności wybranej przez studenta.