17.10.2022

Podpisanie listu intencyjnego z Centrum Naukowo-Badawczym Ochrony Przeciwpożarowej im. Józefa Tuliszkowskiego -  Państwowy Instytut Badawczy w Józefowie

W dniu 15 października br. w Wydziale Zamiejscowym w Krakowie Akademii WSB odbyło się uroczyste podpisanie listu intencyjnego z Centrum Naukowo-Badawczym Ochrony Przeciwpożarowej im. Józefa Tuliszkowskiego -  Państwowy Instytut Badawczy w Józefowie.

List intencyjny podpisali:

• dr hab.Katarzyna Szczepańska-Woszczyna, prof. AWSB - Prorektor ds. nauki i kształcenia Akademii WSB
  • st. bryg. dr inż. Jacek Zboina - Zastępca Dyrektora Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej im. JózefaTuliszkowskiego - Państwowy Instytut Badawczy w Józefowie

Współpraca obejmować będzie m.in.:

• wspólną realizację przedsięwzięć naukowych, badawczo-rozwojowych i edukacyjnych oraz w zakresie badań i projektów naukowych;
  • wspólną organizację konferencji, seminariów i sympozjów.

Efektem podpisanego porozumienia było zrealizowane w dniu 16 października br.  wspólne seminarium naukowe „Współczesne uwarunkowania organizowania badań w naukach o bezpieczeństwie oraz naukach pokrewnych”.

Celem seminarium było przedstawienie wybranych zagadnień z zakresu badań naukowych dotyczących nauk o bezpieczeństwie. Poruszane podczas seminarium problemy dotyczyły organizowania badań naukowych pozostającym w ścisłym związku z rozwojem nauki, a w niej z założeniami poznawczymi nagromadzonymi w dyscyplinie naukowej nauki
o bezpieczeństwie oraz w dyscyplinach, które w sposób niezobowiązujący określa się mianem „pokrewnych”. Poszczególne wystąpienia dotyczyły problemów tj.: relacje między problemem naukowym a problemem badawczym oraz celem i przedmiotem badań, formułowanie hipotez badawczych, sondaż diagnostyczny, badania ryzyka oraz dobrych praktyk stosowanych podczas recenzowania prac naukowych.

W seminarium udział wzięło ponad 50 osób związanych z Akademią WSB, Szkołą Główną Służby Pożarniczej, Centrum Naukowo-Badawczym Ochrony Przeciwpożarowej w Józefowie, Uniwersytetem Opolskim, Akademią Wojsk Lądowych, Akademią Kaliską, Akademią Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie oraz Uczelnią Państwową w Sanoku. Dyskuja wśród uczestników wskazuje na potrzebę kontynuowania badań w zakresie zakreślonym tytułem seminarium.