23.08.2024

Akademia WSB dla Naszej Planety

Od ponad roku Naukowcy Akademii WSB, eksperci, edukatorzy w zakresie tzw. „Ocean Literacy” oraz partnerzy międzynarodowego projektu „SHORE: EmpOweR Students as the agents of cHangE” dofinansowanego w ramach programu badawczego Horyzont Europa prowadzą badania i działania upowszechniające w zakresie zrównoważonego wykorzystania zasobów wodnych Naszej Planety.

Akademia WSB od roku prowadzi tzw. „BLUE HUB” i wraz z partnerami z Estonii jest odpowiedzialna za promocję świadomości morskiej w odniesieniu do zasobów Morza Bałtyckiego.

W mijającym roku zespół projektowy prowadził badania nad materiałami edukacyjnymi w szkołach podstawowych i średnich w zakresie promocji „Świadomości morskiej” jednocześnie prowadząc warsztaty terenowe, webinary, zajęcia w szkołach, czy organizując wystawy tematyczne w zakresie 5 głównych obszarów tematycznych projektu:

•  Działalność związana z morzem (rybołówstwo i akwakultura, turystyka przybrzeżna, transport morski i rzeczny oraz żegluga, biotechnologia i sporty wodne),
  • Bioróżnorodność (migracja gatunków, uszkodzenia raf koralowych i koryt rzecznych, wchłanianie mikroplastiku przez zwierzęta wodne, erozja i powodzie, zachowanie bioróżnorodności w wodach, unikanie gatunków obcych),
  • Substancje niebezpieczne i odpady morskie (platformy wiertnicze, metale ciężkie, plastik i mikroplastik, różne odpady ze statków wycieczkowych, różne odpady z miast, poszukiwanie rezerw paliw kopalnych),
  • Zmiany klimatyczne (zakwaszenie wód, eutrofizacja, wzrost temperatury, susze, wzrost poziomu mórz),
  • Zrównoważone wykorzystanie zasobów wodnych (odnawialna energia morska i wodna, elektrownie jądrowe na wybrzeżach, woda pitna, żywność z morza i wody).

Zrównoważone wykorzystanie zasobów wodnych Naszej Planety było mottem przewodnim zorganizowanego 7 czerwca 2024 w Polsce, Włoszech, Rumunii i Turcji międzynarodowego wydarzenia „Mission Ocean & Water Night: Empowering Students through Enhanced Communication”.

Akademia WSB, przy wsparciu polskich ekspertów w zakresie promocji świadomości morksiej zorganizowała szereg wydarzeń w trzech lokalizacjach: Krakowie, Dąbrowie Górniczej i Cieszynie.

Motto wydarzenia to „TRZY RZEKI – JEDNO MORZE”, a warsztaty terenowe, prelekcje i wystawy tematyczne dotyczyły zrównoważonego podejścia do zasobów wodnych Wisły, Olzy i Białej Przemszy i unaocznienia wpływu rzek na jakość wody w morzach i ocenach.

Akademia WSB w promocję „ocean literacy” angażuje młodzież, seniorów oraz najmłodszych mieszkańców polskich miast. Uczestnicy Uniwersytetu Trzeciego Wieku Akademii WSB aktywnie promowali zrównoważone wykorzystanie zasobów wodnych w czerwcu tego roku we Władysławowie, podczas swojej wyprawy rowerowej wzdłuż polskiego wybrzeża.

Projekt SHORE to także możliwość dofinansowania szkolnych projektów ekologicznych promujących zrównoważone wykorzystanie zasobów wodnych. Szkoły średnie i podstawowe mają możliwość uzyskania w ramach projektu grantu nawet do 10 000 euro na zaproponowane przez nich aktywności podnoszące w lokalnych społecznościach świadomość konieczności dbania o zasoby wodne. Pierwszą edycję konkursu konsorcjum przeprowadziło zimą, a 30 szkół z Europy i Basenu Morza Śródziemnego otrzymało granty na realizacje swoich ekologicznych pomysłów.

Zapraszamy uczniów i nauczycieli do udziału w kolejnej edycji konkursu, która rozpocznie się 18 września 2024 roku.

Więcej informacji na stronie projektu.