Na jeden wieczór Sala Koncertowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach zmieniła się w arenę pięknych wspomnień, chwil wzruszeń i przestrzeń gdzie dźwięk łączył się z nauką i elementami biznesu. W Katowicach zorganizowano uroczystą galę z okazji 30-lecia Akademii WSB. Wydarzenie zgromadziło ponad półtora tysiąca gości, w tym przedstawicieli świata nauki, polityki, biznesu i kultury.
Akademia WSB – trzy dekady rozwoju
Prof. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, Rektor Akademii WSB, otwierając uroczystość, podkreśliła znaczenie wspólnoty akademickiej:
„Szanowni Państwo, to niezwykle wzruszająca chwila móc spotkać się z całą społecznością Akademii WSB, z Gośćmi, ze wszystkimi z Państwa, którzy przez minione trzy dekady wspierali naszą działalność. Jednocześnie to czas ogromnej satysfakcji z tych trzech dekad. Dziś możemy powiedzieć, że te trzy dekady to czas odważnych decyzji, ogromnych wzruszeń, a przed nami nowe wyzwania. Szanowni Państwo, inauguracja tego uroczystego, jubileuszowego koncertu 30-lecia Akademii WSB w przepięknej Sali koncertowej NOSPR, gdzie nauka współpracuje ze sztuką a melodia z emocjami to dla mnie szczególny moment.”
Pani Rektor podkreśliła również misję uczelni:
„Akademia WSB jest instytucją, która naucza nadziei. Życie ludzkie utkane jest z nadziei, tam gdzie jest nadzieja, są możliwości i my te możliwości na różnych poziomach zaangażowania realizujemy.”
Wsparcie ze strony władz państwowych i regionalnych
Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Marek Gzik, podkreślił dynamiczny rozwój uczelni:
„Te 30 lat to piękna historia napisana przez pracowników i studentów. Uczelnia zaczynała od nauki ekonomii, zarządzania. Później dynamicznie rozwijała się również w innych kierunkach. Zwieńczeniem tej trzydziestoletniej, pięknej historii są uprawnienia, pełne prawa akademickie, doktoryzowania i habilitowania aż w siedmiu dyscyplinach, to także akredytacje międzynarodowe, ale przede wszystkim bardzo silna pozycja na mapie polskiej nauki i szkolnictwa wyższego. Ten dorobek budzi podziw, uznanie, szacunek. Tego wszystkiego chciałbym Akademii serdecznie pogratulować, ale myślę, że te osiągnięcia, które oczywiście zbudowane przez całą społeczność akademicką, nie byłyby na tak wysokim poziomie, gdyby nie wyjątkowa osoba, której myślę, że zazdroszczą inne uczelnie, chodzi o znakomitego maganera, Pani Rektor Zdzisławę Dacko-Pikiewicz.”
Wojewoda śląski, Marek Wójcik, zaznaczył znaczenie Akademii WSB w regionie:
„Przez te lata widziałem, jak Akademia WSB zmienia się ze szkoły wyższej walczącej o swoją pozycję zmienia się w bardzo silną markę, w Akademię, która jest na pewno najsilniejszą niepubliczną szkołą nie tylko w naszym województwie, ale na południu naszego kraju.”
Rafał Adamczyk, członek zarządu województwa śląskiego, mówił o roli uczelni w kształceniu młodzieży:
„Działacie na rzecz rozwoju młodych ludzi w naszym województwie, młodzi ludzie mogą spełniać marzenia, pobierać naukę na kierunkach, które sobie wybrali i mają mocno zdywersyfikowaną propozycję Waszej Akademii.”
Na scenie przemawiał również Marcin Krupa, przewodniczący Zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, prezydent Katowic.
„Jesteśmy jedną wielką Metropolią Górnośląsko-Zagłębiowską, jedyną w Polsce. Jesteśmy silni tym potencjałem, który tutaj sami wytworzyliśmy. Do tego wspaniałego potencjału również należy Akademia WSB, która przecież ma uznanie nie tylko tutaj, ale w całej Polsce i zagranicą.”
Wśród zaproszonych gości znaleźli się również Katarzyna Kuczyńska-Budka, wiceprzewodnicząca Zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, prezydent Gliwic oraz Igor Śmietański, wiceprzewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej podkreślił, że „Dzięki Akademii WSB miasto Dąbrowa Górnicza, która jest typowym miastem robotniczym stała się również miastem akademickim. Dąbrowa Górnicza jest postrzegana na mapie Polski m.in. przez pryzmat naszej Uczelni.” Prezydent Dąbrowy Górbiczej złożył na ręce Rektor Akademii WSB Złoty Liść Dębu, symbolu miasta jednocześnie składając gratulacje oraz życzenia kolejnych jubileuszy i sukcesów.
Uhonorowanie partnerów i koncert jubileuszowy
Przedstawiciele partnerów strategicznych Akademii WSB, Luiz Hanania, Prezes Zarządu oraz Dyrektor Generalny Grupy Veolia w Polsce oraz Krzysztof Witkowski, Partner Zarządzający EY Academy of Business odebrali wyjątkowe statuetki edukatora.
Punktem kulminacyjnym wieczoru był koncert Piotra Rubika z zespołem i orkiestrą zatytułowany „Na Skrzydłach Marzeń”. Podczas koncertu odbyło się premierowe wykonanie Hymnu Akademii WSB, do którego słowa napisał Jacek Cygan, a muzykę skomponował Piotr Rubik.
„Patos wcale nie musi odbierać radości, ten utwór ma swój ładunek patosu, który powinien być zawsze, posiada też element uroczysty. Jest to piosenka bardzo radosna, jak radosny jest ten jubileusz.” – mówił Piotr Rubik.
Jacek Cygan, znany autor tekstów piosenek, poeta i prozaik oraz Doktor Honoris Causa AWSB składając życzenia z okazji trzydziestych urodzin Akademii nawiązał do słów nowego hymnu Uczelni. „Życzę Akademii tego, żeby było jak w tym refrenie. Nauczamy nadziei na dzisiaj i na lata, tego ile pokory niesie wiedza skrzydlata, nauczamy myślenia z wysokim górnym C, niech żyje Akademia, vivat WSB! Niech naucza Akademia nadziei!”