Za nami Dzień Innowatora 2020

W czwartek 21 maja świętowaliśmy Dzień Innowatora 2020, organizowany we współpracy Akademii WSB i Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W ramach wydarzenia odbyła się e-konferencja pn. "Kreatywność i innowacyjność w biznesie".

Wydarzenie obfitowało w ciekawe wykłady oraz dyskusje o nowych technologiach, w tym o sztucznej inteligencji i VR oraz ich wpływie na współczesne życie społeczno-gospodarcze.

Spotkanie odbyło się pod patronatem dr hab. Zdzisławy Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB – Rektor Akademii WSB.

Wśród prelegentów konferencji wystąpili m.in.: dr Marcin Lis - Prorektor ds. Studenckich i Współpracy z Otoczeniem Akademii WSB, dr hab. Barbara Piontek, prof. AWSB - Zastępca Prezesa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A., ekonomista oraz dr Grzegorz Kądzielawski - Dyrektor Instytutu Badań nad Sztuczną Inteligencją Akademii WSB, Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A. i dr inż. Karol Jędrasiak - Zastępca Dyrektora Centrum Transferu Technologii Akademii WSB.

Wykład pt. "Jak sztuczna inteligencja wpływa na nasze życie i pracę?" poprowadzili dr Grzegorz Kądzielawski oraz dr Marcin Lis. Z kolei dr. inż. Karol Jędrasiak opowiedział o zastosowaniu wirtualnej rzeczywistości.

Rozstrzygnięto także konkurs KSSE "Pomysł na biznes", który miał na celu pobudzenie innowacyjności i przedsiębiorczości wśród studentów, członków Klubu Innowatora oraz wykorzystanie potencjału intelektualnego młodych ludzi w zakresie tworzenia nowych pomysłów. Młodym, zdolnym innowatorom z Klubu Innowatora przyznane zostały granty, a ich nagrodzone projekty zostały zaprezentowane.

- Takie wyróżnienia to dla członków klubu wspaniała okazją do zaprezentowania swoich biznesowych pomysłów. Konkurs polegał na przygotowaniu biznesplanu dla własnego, możliwego do realizacji przedsięwzięcia. Promowane były projekty kreujące innowacyjne produkty i usługi, a do konkursu członkowie klubu mogli aplikować indywidualnie lub w maksymalnie trzyosobowych zespołach – informuje dr Marcin Lis.

Praca musiała być autorska, innowacyjna i w żaden sposób nie mogła naruszać praw przysługujących podmiotom trzecim. Projekty oceniane były w oparciu o szczegółowe kryteria, określone w regulaminie przez jury powołane przez zarząd KSSE.

Podczas wystąpień laureaci zaprezentowali opis działalności i plan jej rozwoju. Nagrodzono trzy projekty:

I miejsce – (nagroda 10 000 zł) projekt Cookery Boil it! przygotowany przez Szymona Białasa, student kierunku Logistyka w biznesie na Akademii WSB, oferujący aplikację kulinarną na urządzenia mobilne typu „smart”, która sama zaplanuję użytkownikom posiłki na bazie identyfikacji artykułów z uwzględnieniem indywidualnych preferencji żywieniowych.

II miejsce – (nagroda 5 000 zł) projekt #siedzieje przygotowany przez Karolinę Sarnik, studentkę kierunku Zarządzanie projektami na Akademii WSB, zakładający stworzenie globalnego brandu, który będzie przychodził użytkownikom do głowy zawsze, gdy pomyślą leisure time.

III miejsce – (nagroda 3 000 zł) projekt Squadra Veloce Club przygotowany przez Aleksandra Piwowarczyka, studenta Logistyki na Politechnice Śląskiej, dotyczące branży motoryzacyjnej i oferujące usługi car sharingu samochodów luksusowych na zasadach abonament klubu motoryzacyjnego.