Studia podyplomowe gwarantują Słuchaczom praktyczne i kompleksowe przygotowanie do podjęcia działalności zawodowej w transporcie i spedycji. Adresowane są także do osób czynnych zawodowo w tej branży, które dążą do aktualizacji wiedzy i doskonalenia swoich kompetencji.
Uwzględniając dominację transportu drogowego w działalności transportowej, program studiów w części dotyczącej tej gałęzi transportu zawiera zagadnienia, których opanowanie jest niezbędne do uzyskania certyfikatu kompetencji zawodowych w drogowym transporcie rzeczy/osób. Program studiów zawiera wszystkie zagadnienia uprawniające do całkowitego zwolnienia z obowiązku odbycia egzaminu pisemnego w celu uzyskania certyfikatu kompetencji zawodowych (podstawa prawna: Art. 38a ustęp 1 Ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym Dz. U. 2001 Nr 123 poz. 1371 i Dz.U. 2012 poz.1265 Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 września 2012 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o transporcie drogowym).
Transport odgrywa szczególną rolę w gospodarce, nadając konieczną ruchliwość wszelkim procesom logistycznym, przyczyniając się do wzrostu elastyczności i przewagi konkurencyjnej. Po wstąpieniu do UE zmieniły się kryteria dostępu do zawodu przewoźnika i spedytora, gdzie jednym z wymogów są poświadczone kompetencje w postaci CERTYFIKATU KOMPETENCJI ZAWODOWYCH W DROGOWYM TRANSPORCIE RZECZY/OSÓB, o czym stanowi Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 1071/2009 z dnia 21 października 2009 roku, ustanawiające wspólne zasady dotyczące warunków wykonywania zawodu przewoźnika drogowego.