We wtorek 28 czerwca 2022 r. w Filharmonii Śląskiej w Katowicach odbył się koncert charytatywny "Śląskie - Ukrainie" oraz Gala Jubileuszowa z okazji 10-lecia Centrum Badań i Edukacji Służb Mundurowych Akademii WSB. Uroczystości przyświecał szczytny cel – zbiórka funduszy dla Ukrainy. Współorganizatorem Jubileuszu była Komenda Wojewódzka Policji, a Patronat nad Uroczystością objął Wojewoda Śląski – Pan Jarosław Wieczorek.
- Jesteśmy w roku jubileuszowym dla Centrum Badań i Edukacji Służb Mundurowych Akademii WSB – jednostki powołanej do życia 10 lat temu do wspierania, rozwijania i popularyzowania działań z zakresu bezpieczeństwa. Podczas dzisiejszej uroczystości będziemy świadkami wręczenia odznaczeń państwowych, medali Komisji Edukacji Narodowej oraz odznak za zasługi dla Województwa Śląskiego. Najważniejszy punkt naszego spotkania to przygotowany przez Orkiestrę Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach koncert z okazji dzisiejszej uroczystości i wsparcie charytatywne dla Ukrainy. Środki dziś zebrane zostaną przeznaczone na pomoc Lwowskiemu Uniwersytetowi Bezpieczeństwa Życia. W tym trudnym czasie nadzieją niech będzie Państwa obecność podczas dzisiejszego spotkania – mówiła podczas powitania Rektor Akademii WSB dr hab. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB.
- Kiedy pojawiła się idea zorganizowania takiego koncertu przyszedł do mnie nasz przyjaciel prof. Marek Walancik, profesor Akademii WSB. Ucieszyłem się i poczułem się wyróżniony mając okazję do współpracy z Akademią WSB przy organizacji dzisiejszego Jubileuszu. Uczelnia rozwija się niezwykle dynamicznie i kształci obecnie ponad 12 tysięcy studentów, a z tej liczby ponad 2000 to studenci z 64 krajów. Współpracujemy z Akademią WSB od kilku lat - to sprawdzony partner, wiele robimy razem i wiem, że możemy zrobić jeszcze więcej przy kolejnych projektach. Cieszę się również, że mamy przyjemność i możliwość spotkania się dziś w Filharmonii Śląskiej w Katowicach i wesprzeć szczytną inicjatywę, o której mówiła JM Rektor Akademii WSB. Na koniec dzisiejszej uroczystości będziemy mieli okazję wysłuchać najlepszej orkiestry policyjnej w Polsce – mówił Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach – nadinspektor Roman Rabsztyn.
Pracownicy naukowo-dydaktyczni oraz administracyjni Akademii WSB zostali uhonorowani odznaczeniami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz medalami Komisji Edukacji Narodowej.
Odznaczenia – w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy wręczyła osobom wyróżnionym Pani Magdalena Szewczuk-Szturc, Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.
Na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o orderach i odznaczeniach, Postanowieniami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, za zasługi w działalności na rzecz rozwoju nauki uhonorowani zostali:
ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI
SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI
BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI
Za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej
MEDALEM BRĄZOWYM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ uhonorowane zostały
Minister Edukacji i Nauki, za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania w szczególności w zakresie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, twórczości dla dzieci i młodzieży oraz kształcenia i doskonalenia nauczycieli nadał pracownikom Akademii WSB „Medale Komisji Edukacji Narodowej”. Odznaczenia, w imieniu Ministra Edukacji i Nauki prof. Przemysława Czarnka wręczył Wicekurator Oświaty w Katowicach – Pan Dariusz Domański.
Medale Komisji Edukacji Narodowej otrzymali:
Decyzją Kapituły Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Śląskiego, działającej w imieniu Sejmiku Województwa Śląskiego, za całokształt działalności na terenie województwa śląskiego oraz wkład w rozwój gospodarczy, kulturalny i społeczny pracownicy Akademii WSB zostali uhonorowani Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.
Odznaki, w imieniu Przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego Jana Kawuloka, wręczył Pan Dariusz Iskanin - Radny Sejmiku Województwa. Śląskiego, Członek doraźnej Komisji - "Kapituła Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Śląskiego".
Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego otrzymali:
Akademia WSB to jedyna uczelnia, która nagradza wybitnych specjalistów z zakresu bezpieczeństwa. Podczas uroczystości wręczono wyróżnienia oraz statuetki „Superedukatora edukacji dla bezpieczeństwa” oraz „Edukatora dla bezpieczeństwa”. Laureatami tych prestiżowych nagród są osoby zaangażowane w działania na rzecz promowania otwartości na poznawanie i zdobywanie wiedzy oraz kształtowanie postaw patriotycznych i budowanie przyjaznych relacji.
Tytuł oraz statuetkę „Superedukatora edukacji dla bezpieczeństwa”, za profesjonalizm, umiędzynarodowienie, jakość i idę powszechności edukacji dla bezpieczeństwa, otrzymał gen. insp. dr Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji.
Tytuł oraz statuetkę „Edukatora dla bezpieczeństwa”, za pasję edukacyjną na rzecz edukacji dla bezpieczeństwa, rozwiązania ogólnopolskie w profilaktyce i zapobieganiu przestępczości, otrzymał nadinspektor Roman Rabsztyn - Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach.
Tytuł oraz statuetkę „Edukatora dla bezpieczeństwa”, za powszechność w działaniach na rzecz profilaktyki i edukacji społecznej w ramach ochrony przeciwpożarowej, otrzymał nadbrygadier Jacek Kleszczewski - Śląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.
Tytuł oraz statuetkę „Edukatora dla bezpieczeństwa”, za skromność, ale i skuteczność w edukacji dla bezpieczeństwa młodych pokoleń, otrzymał generał brygady SG Adam Jopek - Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.
Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinspektor Roman Rabsztyn wręczył podziękowania dla najbardziej zasłużonych gości, którzy swoją postawą i działaniem mieli wkład w zapewnienie bezpieczeństwa na terenie śląskiego garnizonu Policji. Podziękowania na scenie otrzymali:
Jubileusz w Filharmonii Śląskiej uświetnił występ Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
Wśród gości obecnych podczas jubileuszu byli między innymi:
Przedstawiciele korpusu dyplomatycznego:
Przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich i samorządowych:
Przedstawiciele sił zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i służb mundurowych:
Przedstawiciele urzędów, instytucji wyższej użyteczności publicznej, kultury:
Komendanci i zastępcy Komend Powiatowych Policji i Komend Miejskich Policji w:
Będzinie, Bielsku-Białej, Bieruniu, Bytomiu, Cieszynie, Chorzowie, Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Jastrzębiu-Zdroju, Jaworznie , Katowicach, Kłobucku, Lublińcu, Mysłowicach Myszkowie, Mikołowie, Piekarach Śląskich, Pszczynie, Raciborzu, Rybniku, Rudzie Śląskiej, Sosnowcu, Siemianowicach Śląskich, Świętochłowicach, Tarnowskich Górach, Tychach, Wodzisławiu Śląskim, Zabrzu, Zawierciu, Żorach, Żywcu.
Komendanci Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w:
Będzinie, Chorzowie, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Katowicach, Lublińcu, Mysłowicach, Rudzie Śląskiej, Sosnowcu, Świętochłowicach, Zabrzu, Zawierciu.
Dyrektorzy, zastępcy jednostek penitencjarnych Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Katowicach w:
Bytomiu, Jastrzębiu – Zdroju, Wojkowicach, Gliwicach, Głubczycach.
Przedstawiciele organizacji partnerskich Akademii WSB oraz praktyki gospodarczej:
Przedstawiciele szkół średnich z klasami o profilu mundurowym:
Prorektorzy Akademii WSB:
Reprezentant Centrum Bezpieczeństwa i Edukacji Służb Mundurowych Akademii WSB: