Blisko 650 osób przybyło we wtorek 16 czerwca 2015 do Pałacu Kultury Zagłębia, by wspólnie z władzami Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, kadrą akademicką, absolwentami i studentami świętować jubileusz 20-lecia Uczelni.
W swoim przemówieniu JM Rektor WSB prof. nadzw. dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz zaznaczyła olbrzymią wagę jubileuszu dla całej społeczności akademickiej, partnerów Uczelni, studentów, absolwentów oraz przyjaciół. - W ciągu ostatnich lat podejmowaliśmy wiele działań, które zagwarantowały wysoką pozycję Uczelni na wszystkich płaszczyznach akademickiej działalności. Niewątpliwie jest to zasługa jej Twórców i Założycieli – Pani Barbary Pikiewicz i Pana Zbigniewa Pikiewicza oraz Magnificencji Rektorów poprzednich kadencji. Pragnę podziękować wszystkim wspaniałym ludziom, którzy wspomagali i wspomagają naszą Uczelnię skutecznymi i dobrymi decyzjami. Szczególne podziękowania kieruję do Pani Kanclerz, która z odwagą, konsekwencją, uporem i wizją, podejmowała śmiałe decyzje wprowadzające Uczelnię w kolejne obszary jej rozwoju – mówiła prof. nadzw. dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz.
W uroczystej Gali uczestniczyli, m.in.:
Senatorowie
Posłowie na Sejm RP:
Rektorzy uczelni wyższych:
prof. dr hab Ryszard Borowiecki -JM Rektor Akademii Ekonomicznej w Krakowie i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie w latach 2002–2008
Reprezentanci instytucji naukowych i wyższej użyteczności publicznej
oraz przedstawiciele duchowieństwa.
W wydarzeniu uczestniczyli także przedstawiciele praktyki gospodarczej i członkowie Rady Ekspertów działającej przy Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz przedstawiciele świata mediów, kultury i oświaty oraz reprezentantów partnerskich szkół średnich.
Okolicznościowe adresy z okazji 20-lecia Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej nadesłali:
oraz wielu Rektorów Uczelni wyższych i przedstawicieli środowiska społeczno-gospodarczego.
Uczestniczący w uroczystościach prof. dr hab. Wiesław Banyś, Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach podkreślał wagę codziennej współpracy i synergii obu uczelni na rzecz rozwoju nauki w regionie. – Od początku obserwuję rozwój Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Jego potwierdzeniem są znakomite pozycje Uczelni w rankingach. Uczelnia jest liderem niepublicznego szkolnictwa wyższego w województwie śląskim i 9. Uczelnią niepubliczna w Polsce – mówił JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego.
Z kolei Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach podkreślał, że Wyższa Szkoła Biznesu jest symbolem przemian gospodarczych i ustrojowych, jakie zaszły w Polsce. – Uczelnia potrafiła wykorzystać potencjał tych zmian, rozwijać się i zbudować swoją pozycję, od początku rozumiejąc jak ważna w procesie kształcenia jest ścisła współpraca ze środowiskiem praktyki gospodarczej – mówił prezes RIG.
Wydarzenie było okazją, by wyróżnić i nagrodzić wybitne osobistości świata nauki, biznesu i instytucji współpracujących z Wyższą Szkołą Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Władze Uczelni po raz 15. przyznały wyróżnienia „Edukatora Roku”. Honorową statuetkę zaprojektował krakowski artysta rzeźbiarz - Andrzej Zaradkiewicz.
Tytuł "Edukatora Roku" przyznawany jest za promowanie szczególnie wartościowych i innowacyjnych działań wspierających rozwój polskiej nauki oraz szkolnictwa wyższego, promowanie przedsiębiorczości akademickiej oraz współpracy nauka – biznes.
W roku jubileuszowym Honorową Kapitułę tegorocznego wyróżnienia o miano „Edukator Roku 2015” tworzyli:
Statuetkę "Edukatora Roku 2015" kategorii „Animator” przyznano:
W kategoriach: „Europejski wymiar edukacji” oraz „Mecenat szkolnictwa wyższego” tytuł "Edukatora Roku 2015" przyznano instytucjom szczególnie aktywnie działającym na rzecz integracji środowiska akademickiego oraz upowszechniania nauki:
Wyróżniono także przedstawicieli praktyki gospodarczej:
Firmę ENEA S.A. – nagrodę odebrał Prezes Zarządu dr Krzysztof Zamasz
Firmę WASKO S.A. – nagrodę odebrał Prezes Zarządu Pan Wojciech Wajda
Firmę GTL S.A. – nagrodę odebrał Prezes Zarządu Pan Artur Tomasik
W uznaniu za zaangażowanie w inicjatywy podejmowane przez Uczelnię na rzecz bezpieczeństwa narodowego wyróżnienia otrzymali:
Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu – nagrodę odbierze Komendant Ośrodka podpułkownik Marek Woszczatyński. Za zaangażowanie w inicjatywy podejmowane na rzecz rozwoju regionu wyróżnienia otrzymali: Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna – nagrodę odebrał Pan Prezes Zarządu Pan Piotr Wojaczek, Krajowe Stowarzyszenie Informacji Niejawnych – nagrodę odebrał Pan Prezes Zarządu pułkownik Tadeusz Koczkowski.
W uznaniu za szczególny wkład w kreowanie pozytywnego wizerunku Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej wyróżnienia otrzymali:
W uznaniu za bardzo znaczący wkład w rozwój Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej i szczególne działania na rzecz społeczności akademickiej Uczelni oraz w podziękowaniu za pełnienie funkcji wyróżnienie otrzymał:
prof. dr hab. Jacek Wódz
W uznaniu za bardzo znaczący wkład w rozwój Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej i szczególne działania na rzecz społeczności akademickiej Uczelni oraz w podziękowaniu za pełnienie funkcji wyróżnienie otrzymali:
Wyróżnienie za zaangażowanie w rozwój Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz aktywną działalność organizacyjną otrzymali:
Wyróżnienie za aktywną działalność organizacyjną otrzymali:
Jubileuszowa Gala była także zwieńczeniem aktywności Uczelni w obszarze działań na rzecz popularyzacji przedsiębiorczości i innowacji. Zastępca Prezydenta Miasta Dąbrowy Górnicza – Pana Henryk Zaguła, Rektor Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej – prof. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, Dyrektor Regionalny w Fundacji Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości – Pan Mateusz Maik, Pan Janusz Dramski z Akceleratora Przedsiębiorczości Business Link w Katowicach podpisali list List Intencyjny, w którym jego sygnatariusze zobowiązują się do podjęcia działań zmierzających do utworzenia w Dąbrowie Górniczej - Zagłębiowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości.
Oprawę artystyczną wydarzenia zapewniali:
Marcin Wyrostek z Zespołem Corazon, Ewa Uryga, Brian Fentress, folklorystyczny zespół dziecięcy z Psar oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.
Napisali o Gali: