Siła, szybkość, współpraca – to tylko niektóre z cech niezbędnych, by zmierzyć się z wymaganiami XIII Ogólnopolskiego Turnieju Klas o Profilu Mundurowym, organizowanego przez Akademię WSB w Dąbrowie Górniczej. W trzydniowych zmaganiach wzięło udział ponad 30 drużyn z całej Polski, rywalizujących w 25 konkurencjach taktycznych, sprawnościowych i edukacyjnych.
Turniej, który odbył się w dniach 27–29 kwietnia 2025 roku w Łazach i Dąbrowie Górniczej, to jeden z ważnych projektów edukacyjnych Akademii WSB, łączący teorię z praktyką służb mundurowych. Jak podkreśla prof. Marek Walancik, Dyrektor Centrum Badań i Edukacji Służb Mundurowych AWSB:
„Władze Uczelni uważają, że bezpieczeństwa trzeba się uczyć systematycznie, żeby umieć sobie radzić w różnych sytuacjach kryzysowych. Do tego trzeba wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych. Jak zadzwonić, jak zorganizować, jak udzielić pomocy.”
Trzy dni ekstremalnych wyzwań
Zalew Mitręga, kamieniołom w Łazach i siedziba Akademii WSB zamieniły się w prawdziwy poligon – uczestnicy musieli m.in. pokonać siedmiokilometrową pętlę taktyczną, ewakuować rannego, strzelać z replik ASG, posługiwać się mapą i kompasem, a nawet „rozminować” teren nieprzyjaciela. Jednym z największych wyzwań był Tor Magnum.
„Jest to tor szybkościowo-sprawnościowy, czyli w jak najszybszym czasie pokonanie serii przeszkód. M.in. pochylnie, czołganie pod siatką.” – relacjonował por. rez. Robert „Kornik” Kora, Wykładowca Akademii WSB.
Sukcesy zespołów i przyszłość w mundurze
Zwycięzcą tegorocznej edycji została drużyna z Zespołu Szkół nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego w Krakowie. Jej dowódca, Michał Czapnik, podkreślił:
„Wszyscy się cieszymy, jesteśmy 3 rok z rzędu, przyjechaliśmy po zwycięstwo i dopięliśmy swego.”
Ich wysiłek docenił także kpt. Gabriel Demków, który przygotował zwycięską drużynę do udziału w Turnieju:
„Ja widzę ogromny progres w porównaniu do poprzedniego roku. Mogę powiedzieć, że chłopaki poszli do przodu w każdej konkurencji o 200 a nawet 300 procent. Przede wszystkim widzi się dojrzałych facetów, którzy naprawdę bardzo ciężko pracowali.”
Nie zabrakło także sukcesów wśród kobiet. Najlepszą drużyną żeńską okazały się reprezentantki Zespołu Szkół im. prof. Romana Gostkowskiego w Łazach:
„Najtrudniejsze dla nas były takie siłowe rzeczy, jesteśmy niewysokie, musiałyśmy sobie pomagać, ale dałyśmy radę” – powiedziała Natalia Władowska.
Turniej jako pierwszy krok w karierze
Dla wielu uczestników wydarzenie to nie tylko sprawdzian umiejętności, ale też pierwszy krok w kierunku kariery zawodowej. Kacper Soból, obecnie student Akademii WSB, mówi:
„Takie studia wprowadzają nas, pomagają wejść w proces, gdzie zakładamy mundur, pokazują od środka jak wygląda praca w różnych jednostkach.”
Najlepsze drużyny otrzymały nie tylko trofea i dyplomy, ale także złote, srebrne i brązowe indeksy Akademii WSB, dające możliwość dalszego rozwoju naukowego – aż po doktorat i habilitację w dziedzinie nauk o bezpieczeństwie.