- Student
- Kandydat
- Kandydat
- Studia I stopnia
- Studia II stopnia
- Studia jednolite magisterskie
- Studia jednolite magisterskie
- Studia podyplomowe
- Zasady rekrutacji
- Promocje
- Promocje
- Kontakt
- Empty
- Uczelnia
1 października Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej działający w Czeladzi i Będzinie oficjalnie stał się Zagłębiowskim Szpitalem Klinicznym. Szpital będzie bazą dla studentów zawodów medycznych Akademii WSB, która jako jedyna wśród uczelni objętych audytem uzyskała pełną, pozytywną ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej na cały cykl kształcenia na kierunku lekarskim.
„Zagłębiowski Szpital Kliniczny stanowi bazę kliniczną dla Collegium Medicum Akademii WSB, w ten sposób odgrywając rolę w edukacji lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych i fizjoterapeutów. Warunki w Szpitalu sprzyjają rozwojowi działalności naukowej Collegium Medicum, która wyraża się w prowadzonych wspólnie projektach. Dotychczasowa współpraca Szpitala z zagranicznymi ośrodkami medycznymi w zakresie prowadzonych wspólnie badań poszerzona zostanie o zespoły naukowo-badawcze Collegium Medicum. Studenci kierunków medycznych, a w szczególności kierunku lekarskiego, który jest kierunkiem ogólnoakademickim zostaną włączeniu do wspólnie realizowanych projektów badawczych. Program kształcenia na kierunku lekarskim Colegium Medicum – Wydział Medyczny Akademii WSB już dzisiaj gwarantuje unikatowe wyszkolenie przyszłego lekarza, które zapewnia dobre przygotowanie od pierwszych lat kształcenia do korzystania z nowoczesnych technik w profilaktyce, diagnostyce i leczeniu pacjentów. Studenci kierunków medycznych będą mieli w Zagłębiowskim Szpitalu Klinicznym szeroki dostęp do aparatury badawczej, zróżnicowanych grup pacjentów oraz nowoczesnego sprzętu wykorzystywanego zarówno w diagnostyce, jak i terapii” - mówiła Rektor Akademii WSB prof. Zdzisława Dacko-Pikiewicz.
Studenci kierunku lekarskiego mieli już okazję uczyć się w murach szpitala w ubiegłym roku akademickim. W tym roku AWSB może przyjąć na pierwszy rok studiów kolejnych 60 studentów medycyny. Z infrastruktury nowego szpitala klinicznego będą także korzystać studenci pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego. Nowoczesny sprzęt, w który zainwestowała lecznica oraz młoda, a przy tym doświadczona kadra medyczna pozwala na szkolenie przyszłych medyków na najwyższym poziomie.
„Przyjęliśmy formułę, która jednocześnie pozwala rozwijać kształcenie praktyczne z rozwojem badań naukowych w obszarze nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Już dzisiaj prowadzimy kilka wspólnych programów badawczych dotyczących problemów kardiologicznych, wczesnego rozpoznawania niewydolności serca, programy związane z e-zdrowiem, profilaktyką zdrowotną, epidemiologią. Taka współpraca pozwala nam na takie holistyczny rozwój obu placówek.” – powiedziała prof. Katarzyna Szczepańska-Woszczyna, Prorektor ds. Nauki i Kształcenia AWSB.
Połączenie sprawdzonych, tradycyjnych narzędzi kształcenia z innowacyjnymi rozwiązaniami, takimi jak wirtualna rzeczywistość czy symulacje medyczne wysokiej wierności ma nie tylko wyposażyć przyszłych medyków z wiedzę, ale także niezbędne w tym zawodzie umiejętności praktyczne, w tym także właściwą komunikację z pacjentem i pracę w interdyscyplinarnych zespołach.
Rektor AWSB dodała, że „to tutaj będziemy prowadzić pionierskie w skali Polski kształcenie w ramach tworzenia interpersonalnych zespołów dydaktycznych i badawczych. Polegać to będzie na tym, że studenci kierunków medycznych będą w ramach studenckich kół naukowych wspólnie realizować określone projekty. To tutaj studenci ratownictwa medycznego, pielęgniarstwa, ale również kierunku lekarskiego będą rozwijać zainteresowania, pogłębiać wiedzę i umiejętności, a także podejmować działalność naukową i badawczą na wielu płaszczyznach związanych z daną dziedziną nauki, specjalnością medyczną.”
Przygotowania czeladzkiej placówki do zmiany w szpital kliniczny trwały kilka lat. Szpital zainwestował ponad 60 mln zł w poprawę warunków leczenia pacjentów, w tym remont oddziałów i zakup nowego sprzętu, a także stworzył nową infrastrukturę dydaktyczną.
„Współpraca z Akademią to podwyższenie jakości szpitala, daje ona dostęp do dodatkowej kadry jaką będziemy szkolić od momentu podjęcia decyzji „zostanę lekarzem”, przez cały proces nauki w AWSB, stażu podyplomowego i specjalizacji w naszym szpitalu.” – podsumowuje dr Dariusz Jorg, Pełnomocnik Dyrektora ds. Rozwoju Zagłębiowskiego Szpitala Klinicznego.
Status podmiotu klinicznego oznacza, że w szpitalu tym nie tylko leczy się pacjentów, ale także szkoli przyszłych lekarzy, pielęgniarki i innych pracowników ochrony zdrowia oraz prowadzi badania naukowe, które mogą przyczynić się do rozwoju medycyny.
W uroczystości udział wzięli m.in.: współgospodarze wydarzenia: Rektor Akademii WSB prof. Zdzisława Dacko-Pikiewicz i Starosta Będziński Sebastian Szaleniec, Prorektor ds. Nauki i Kształcenia Akademii WSB prof. Katarzyna Szczepańska-Woszczyna, Dziekan Collegium Medicum – Wydział Medyczny AWSB dr Bernadeta Kuraszewska, Dyrektor Szpitala Aldona Sylwa, dr Dariusz Jorg, Pełnomocnik Dyrektora ds. Rozwoju Zagłębiowskiego Szpitala Klinicznego, wykładowca AWSB oraz pracownicy Zagłębiowskiego Szpitala Klinicznego.