23.03.2016

Akcja krwiodawstwa PODZIEL SIĘ KROPLĄ KRWI - ZOSTAŃ BOHATEREM

Samorzad Uczniowski Technikum Komunikacyjnego nr 25 oraz Wydział Krakowski Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej zaprasza 31 marca w godzinach 9:00-13:00 na kolejną edycję akcji krwiodawstwa.

Krwiobus zostanie ustawiony na parkingu przed internatem Technikum Komunikacyjnego nr 25 przy ul. Ułanów 3.

Serdecznie zapraszamy!

Sprawdź kto może oddać krew.

Kto może oddac krew?

Krew może oddać każdy, kto:
-jest w wieku od 18 do 65 lat;
-waży powyżej 50 kg;
-przedstawi dokument tożsamości ze zdjęciem, adresem zamieszkania oraz numerem PESEL;
-temperatura ciała nie przekracza 37°C;
-przeszedł pozytywnie badanie lekarskie poprzedzające pobranie krwi od kandydata na dawcę krwi, obejmujące: wywiad medyczny oraz skrócone badanie przedmiotowe.

Jak się przygotować?
Na badanie trzeba przyjśc wypoczętym i po lekkostrwnym śniadaniu, przed oddaniem krwi najlpiej jest wypić 2 l wody.
Krwi nie będzie mogła oddać osoba, która, której wartość ciśnienia tętniczego nie mieści się w granicach 90/60 - 180/100 mm Hg.
Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić kawy ani alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Co trzeba zrobić, aby oddać krew?
-zjeść rano lekkostrawne śniadanie,
-udać się do Punktu Krwiodawstwa, mając przy sobie dowód tożsamości ze zdjęciem,
-wypełnić kwestionariusz, który zostanie sprawdzony i zweryfikowany przez pielęgniarkę,
-następnie pobrana zostanie próbka krwi na badanie hemoglobiny (nakłucie w palec),
-lekarz Punktu Krwiodawstwa przeprowadzi badanie internistyczne i wywiad,
-jeśli lekarz zakwalifikuje dawcę, wówczas pozostaje tylko oddać krew.

Jak często mogę oddać krew?
-krew pełna może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet
-przerwa między kolejnymi oddaniami nie może być krótsza niż 8 pełnych tygodni (56 dni)
-jednorazowo od osoby ważącej co najmniej 50 kg można pobrać 450 +/- 45 ml krwi pełnej (1 jednostka),
-krew pobiera się z pojedynczego wkłucia do żyły, do jednorazowych pojemników z tworzywa sztucznego.
-czas oddania 450 ml to około 5 -7 minut.

Uwaga, w wywiadzie przed pobraniem lekarze będą pytać osoby chętne oddać krew, czy:
-w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała;
-w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii);
-w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi.
-nie są po zabiegu usunięcia zęba, leczeniu kanałowym lub innych drobnych zabiegach chirurgicznych do 7 dni.

Przeszkodą do oddawania krwi jest także niedawno przebyta infekcja wirusowa lub przeziębienie. Ponadto nie można oddawać krwi do 2. tygodni po przebyciu grypy, zakażenia grypopochodnego i gorączce powyżej 38. stopni C oraz dwa tygodnie po zaprzestaniu przyjmowania antybiotyków.
Czasowa dyskwalifikacja na okres od 2. dni do 4. tygodni dotyczy także osób po szczepieniach.

Lekarza przeprowadzającego wywiad należy bezwzględnie poinformować o wszelkich lekach, które są aktualnie przyjmowane, gdyż niektóre z nich są powodem dyskwalifikacji przy oddawaniu krwi. Zdawać by się mogło, że to mało istotny fakt, a tymczasem połknięcie nawet jednej aspiryny dyskwalifikuje dawcę aż na 5 dni.
Z oddawania krwi eliminuje także okres ciąży i okres karmienia piersią oraz 9. miesięcy po porodzie.

W odpowiedzi na najszęściej pojawiające sie pytania na stronie PCK http://www.oddajkrew.pl/ znajdziecie  przygotowaną
ulotkę informacyjną

Choć lista wykluczeń jest bardzo długa, nie zrażajcie się, chodzi tu przeciez o zdrowie i życie.

Czekamy na Was w czwatek po świętach :)