Światowy Kongres Kopernikański

W roku 2023 przypada 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika, z tego tytułu zorganizowane zostało w Polsce wyjątkowe wydarzenie – Światowy Kongres Kopernikański.

Organizatorami są: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Instytut Historii i Nauki Polskiej Akademii Nauk. W każdym z wymienionych miast zostały zorganizowane sekcje tematyczne skierowane do poszczególnych grup badaczy. Do Krakowa (24-26 maja 2023 r.) zaproszono ekonomistów, filozofów oraz badaczy historii tych dyscyplin.

W inauguracji krakowskiej części Kongresu, która miała miejsce 24 maja 2023 r. w Auditorium Maximum uczestniczył Tomasz Szanser - Prodziekan Wydziału Zamiejscowego w Krakowie Akademii WSB. Po oficjalnym rozpoczęciu, które uświetnił Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki – prof. Włodzimierz Bernacki, nastąpił wykład ks. prof. Michała Hellera pod tytułem „Teoria względności Mikołaja Kopernika”.