01.06.2023

Wizyta studyjna w 8. Bazie Lotnictwa Transportowego im. płk. pil. Stanisława Jakuba Skarżyńskiego w Balicach

27 maja 2023 r. studenci II stopnia na kierunku bezpieczeństwo narodowe – pod nadzorem gen. broni pil. w st. spocz. Lecha Majewskiego – uczestniczyli w wizycie studyjnej w 8. Bazie Lotnictwa Transportowego im. płk. pil. Stanisława Jakuba Skarżyńskiego w Balicach. W wizycie uczestniczył też prodziekan Wydziału Zamiejscowego w Krakowie Akademii WSB – Tomasz Szanser.

Kierownik Klubu 8. BLTR – Marek Kiełpiński -  oprowadził wizytujących po sali tradycji, oraz przedstawił historię powstania lotniska w Balicach i umiejscowienia w Krakowie już w 1918 r. Pierwszej Eskadrylli Bojowej. Następnie przedstawił strukturę i przeznaczenie Bazy Lotnictwa Transportowego, a także obecnie realizowane zadania, które m.in. sprowadzają się do:

• szkolenia lotniczego;
  • zabezpieczenia logistycznego lotów i bieżącej działalności pododdziałów bazy i jednostek wojskowych przydzielonych na zaopatrzenie gospodarcze;
  • zabezpieczenia bieżących potrzeb remontowych i obsługi technicznego sprzętu bojowego;
  • współudziału w realizacji zadań z zakresu ratownictwa lotniczego;
  • realizacji zadań ochrony i obrony kompleksu lotniskowo-koszarowego Kraków-Balice;
  • przyjęcia i zabezpieczenia logistycznego sił i środków państw sojuszniczych;
  • zabezpieczenia wizyt delegacji zagranicznych;
  • zabezpieczenia wylotów w ramach Akcji Serce.

W dalszym ciągu wizyty studenci mieli możliwość z bliska poznać zarówno jednostki wycofane już z użytku, jak również najnowsze, na które składają się samoloty M28/B/PT/GC i CASA C-295M oraz zadać szereg pytań pilotom i mechanikom na co dzień pracującym na tych maszynach.

Źródło: Zdjęcia samolotów ze strony internetowej 8. BLTR