21.03.2023

Wizyta studyjna w Hucie im. Tadeusza Sendzimira studentów z Koła Naukowego HYBRYDA

W ostatnim czasie Koło Naukowe HYBRYDA zrealizowało wizytę studyjną do Huty im Tadeusza Sendzimira w Krakowie.

W wizycie studyjnej uczestniczył mgr Michał Koziołek Prodziekan Wydziału Zamiejscowego Akademii WSB w Krakowie, dr inż. Rafał Karaś Opiekun Koła Naukowego HYBRYDA oraz studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych Uczelni. Współorganizatorem wycieczki był Pan inż. Grzegorz Walczak, absolwent Akademii WSB oraz przyjaciel Koła. W ramach wizyty, wszyscy uczestnicy mieli okazję zapoznać się z historią zakładu produkcyjnego, zasadami technologicznymi obróbki stali oraz uzyskali odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące technologii przyszłości w branży przemysłu ciężkiego. Ze strony huty specjalistami, którzy podjęli się odpowiedzi na trudne pytania oraz prezentację zakładu byli Pan Jan Piś Kierownik Operacyjny oraz Pan Tomasz Czaja Kierownik Wsparcia BWZ. W ramach wizyty dla Koła Naukowego Hybryda zostały również zaprezentowane procesy produkcyjne. Zwiedzanie zakładu rozpoczęło się od Wydziału B2, gdzie znajdują się odcinki produkcyjne – wytrawialnia, odcinek trawienia blachy za pomocą kwasu solnego oraz proces walcowania wstęgi stalowej. Następnie grupa mogła zobaczyć odcinek wyżarzalni, gdzie wyżarza się blachę po walcowaniu w celu jej zmiękczenia oraz odcinek szlifierni, w którym regeneruje się zużyte walce podczas procesu produkcji. Członkowie Koła Naukowego HYBRYDA  Akademii WSB mieli również okazję zobaczyć w trakcie pracy specjalne agregaty do cięcia, gdzie przygotowuje się blachę pod zamówienie klienta oraz pakuje się wyroby w firmowe opakowania w sposób automatyczny.

W dalszej części wizyty grupa została przewieziona busem do Wydziału B1, gdzie znajdują się piece podłużne oraz ocynkownie.  Pracownicy Huty zorganizowali również możliwość porównania technologii cynowania blach w metodzie tradycyjnej oraz nowej. W tym celu dla grupy zostały zaprezentowany tzw. efekt kwiatu, który w nowoczesnej technologii został wyeliminowany. Ponieważ głównymi odbiorcami produktów z Huty są obecnie klienci z branży AGD oraz automotiv, dlatego też dodatkowo w ramach wizyty omawiany również był proces powlekania blach lakierem oraz zabezpieczenia towarów w transporcie kolejowym i samochodowym.

Spotkanie zostało podsumowane deklaracją dalszej wzajemnej współpracy pomiędzy Akademią WSB oraz Hutą im Tadeusza Sendzimira, ponieważ jak zauważono na spotkaniu tylko w ramach  fachowej wymiany wiedzy, można zbudować potencjał dostosowany do wyzwań przyszłości.

Wszystkich chętnych do współpracy przedsiębiorców, studentów oraz ludzi nauki serdecznie zapraszamy do kontaktu z Kołem Naukowym HYBRYDA pod adresem internetowym hybrydakrakow@gmail.com,  lub rkaras@wsb.edu.pl.