16.05.2023

Wizyta studyjna w ramach konferencji pn. "Zielona transformacja - od wizji do działania."

Jak można wykorzystywać wodór w kierunku bardziej zielonej i zrównoważonej Europy dowiedzieli się uczestnicy I wizyty studyjnej w ramach konferencji pn. "Zielona transformacja - od wizji do działania."

Podczas zorganizowanej 10 maja br. przez Krakowski Park Technologiczny wizyty studyjnej  studenci Wydziału Zamiejscowego w Krakowie wraz z Prodziekanem Wydziału Zamiejsowego w Krakowie  - Michałem Koziołkiem mieli możliwość zwiedzenia dwóch krakowskich instytucji.

Pierwszą z nich był Instytut Ceramiki i Materiałów Budowalnych w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicza, w którym pokazano w jaki sposób przemysł materiałów budowlanych testuje i będzie wdrażał technologie wykorzystania zielonego wodoru w celu produkcji materiałów budowalnych metodami zeroemisyjnymi oraz jak tworzone są rozwiązania z wykorzystywaniem innowacyjnych materiałów ceramicznych w technologiach przechowywania, transportu i spalania wodoru. Była to okazja do wymiany spostrzeżeń na temat wykorzystywania wodoru także w innych gałęziach przemysłu oraz wyzwań jakie stawia przed gospodarką logistyka transportu i przechowywania wodoru.

Drugim przystankiem wizyty było Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie, w którym poznano strategię zeroemisyjnej komunikacji miejskiej opartej na transporcie z wykorzystaniem wodoru. Studentom pokazano mobilną testową stację tankowania autobusów wodorowych oraz sposób obsługi i warunki wykorzystywania takich pojazdów w Krakowie. Obecnie testowane są 3 rodzaje pojazdów w mieście. Planowane są prace związane z przygotowaniem stacjonarnej stacji tankowania wodoru oraz pilotażowy zakup kilkudziesięciu autobusów prze krakowskie MPK.