Wizyta studyjna w siedzibie głównej Komendy Miejskiej Policji w Krakowie

4. października 2023 r. studenci Wydziału Zamiejscowego w Krakowie Akademii WSB zrzeszeni w kołach naukowych: AWSB Gold, Garda i Hybryda uczestniczyli w wizycie studyjnej w siedzibie głównej Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, którą zorganizował opiekun KN AWSB Gold - dr Rafał Solecki. W trakcie prawie trzygodzinnego, jakże emocjonującego spotkania, uczestniczyło prawie 20-tu studentów, a także p. Konrad Grybel – wykładowca, w zastępstwie opiekuna KN Garda oraz prodziekani Wydziału Zamiejscowego w Krakowie Akademii WSB: Bożena Garbocz i Tomasz Szanser.

Wizyta rozpoczęła się od krótkiego wykładu wprowadzającego w różnorodność działań podejmowanych przez poszczególne komórki Komendy Miejskiej Policji w stolicy Małopolski. Następnie, technik kryminalistyki z prawie 30-letnim stażem zaprezentował praktyczne przykłady zbierania śladów z miejsca zdarzenia, takich jak ślady zapachowe, traseologiczne, czy badania daktyloskopijne. Jeden ze śmiałków mógł zostawić swoje ślady do badania. Swoją obecnością zaszczyciła członków kół pani Katarzyna Cygal – Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji, która zaprezentowała jej autorski pomysł – kufer z przykładowymi skrytkami na narkotyki, który na stałe wszedł w część akcji profilaktycznej skierowanej do rodziców, a sfinansowanej przez Departament Zdrowia, Rodziny, Równego Traktowania i Polityki Społecznej  Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Wydarzenie uświetnił także oficer z psem tropiącym środki zakazane - Pchełką, która pełni służbę w Policji od 2 lat. W trakcie spotkania studenci mieli możliwość dowiedzieć się, jak przebiega tresura psa skierowanego do pracy w Policji, jakie uprawnienia mu przysługują i kiedy może przejść na emeryturę.

Na zakończenie – dzięki przychylności Pani Naczelnik – otrzymaliśmy wyjątkowo zgodę na zwiedzenie CO - Centrum Operacyjnego, gdzie przez całą dobę policjanci przyjmują zgłoszenia od Centrum Powiadamiania Ratunkowego i dysponują załogi do różnych zdarzeń na terenie całego miasta, koordynując pracę wszystkich ośmiu komisariatów Policji w Krakowie.

Zwieńczeniem wizyty studyjnej było pamiątkowe zdjęcie, drobny upominek dla każdego uczestnika i zaproszenie do czynnej służby w Komendzie Miejskiej Policji w Krakowie.