Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach to spotkanie liderów polityki, gospodarki i nauki z Polski i Europy. Wśród nich nie mogło zabraknąć reprezentantów Akademii WSB.
Prof. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, Rektor Akademii WSB wzięła udział w panelu „Edukacja ekonomiczna”, który był skoncentrowany wokół roli wiedzy ekonomicznej w społeczeństwie i gospodarce. „Edukacja ekonomiczna dotyczy nas wszystkich. Niewątpliwie Polacy dość wysoko oceniają swoją wiedzę na temat ekonomii, a wyniki badań Komisji Europejskiej wskazują, że Polacy plasują się, jeżeli chodzi o wiedzę ekonomiczną, finansową poniżej średniej w Unii Europejskiej. Edukacja ekonomiczna wpisuje się w działania strategiczne Akademii WSB, bo program naszej Uczelni od wielu lat obejmuje edukację ekonomiczną w ramach Uniwersytetów Dziecięcych, w ramach studiów pierwszego stopnia wszyscy studenci, wszystkich 26 kierunków obowiązkowo uczestniczą w module edukacji ekonomicznej. Na studiach MBA edukacja ekonomiczna jest kluczowym elementem budowania kompetencji. Po wiedzę ekonomiczną w Akademii WSB sięgają też seniorzy, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku."
Rektor zaznaczyła, że Kongres to nie tylko platforma do wymiany poglądów i doświadczeń, ale też doskonałe miejsce do nawiązywania istotnych dla Uczelni kontaktów.
„To jest miejsce, gdzie budujemy partnerstwa strategiczne, ale jednocześnie dzielimy się wiedzą na temat kształcenia i w obszarze studiów ekonomicznych, i w obszarze studiów inżynierskich. To też miejsce inspiracji, uczestnictwo w Kongresie w gronie znamienitych gości, reprezentantów administracji państwowej, samorządowej i bardzo licznie reprezentowanego środowiska biznesowego jest dla mnie inspiracją do tego, w jakim kierunku budować partnerstwa strategiczne, biznesowe, gospodarcze."
Prof. Marcin Lis, Prorektor ds. Studenckich i Współpracy z Otoczeniem wystąpił m.in. w panelu „Edukacja w dobie AI”. „Mamy szansę, żeby pokazywać jak duże biznesy wykorzystują sztuczną inteligencję m.in. do poprawy produktywności, do budowy profesjonalnych centrów obsługi. AI sprawdza się też w zawodach medycznych, w Akademii WSB mamy Colegium Medicum, w którym kształcimy i tam również staramy się implementować rozwiązania cyfrowe, sztuczną inteligencję."
Prof. Lis zwrócił uwagę na duże znaczenie Europejskiego Kongresu Gospodarczego dla nauki. „Tu się generuje przyszłość nauki, budujemy efekty kształcenia budując kompetencje naszych słuchaczy, naszych studentów, naszych partnerów. Robimy to wspólnie i bardzo się cieszę, że możemy to robić praktycznie, wydarzenia takie jak Kongres dają taką możliwość."
Tegoroczna edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach zgromadziła rekordową liczbę uczestników. W wydarzeniu wzięło udział łącznie 18 000 osób, z czego 13 500 uczestniczyło w wydarzeniu stacjonarnie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym oraz Spodku.