Pomoc humanitarna dla Lwowskiego Uniwersytetu Bezpieczeństwa Życia w Lwowie

W dniu 11 kwietnia 2022 roku została w miejscowości Przeworsk przekazana pomoc humanitarna dla zaprzyjaźnionego z Akademią WSB, Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Bezpieczeństwa Życia. Pomoc w imieniu Uniwersytetu odebrał Naczelnik Wydziału Współpracy Międzynarodowej ppłk. Aleksander Sviatkiewicz. W imieniu Akademii pomoc przekazał dr inż. Bogusław Kogut koordynator pomocy dla zaprzyjaźnionego Uniwersytetu.

Idea zorganizowania pomocy dla Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Bezpieczeństwa Życia w Lwowie zrodziła się 15 marca 2022 roku podczas spotkania dr inż. Bogusława Koguta ze studentami należącymi do Koła Naukowego „Garda” funkcjonującego przy oddziale zamiejscowym Akademii w Krakowie.

Wykorzystując różne źródła pomocy w zbieraniu darów dla Uniwersytetu w Lwowie w tym Urząd Gminy w Gdowie, Ochotniczą Straż Pożarną w Gdowie, Ochotniczą Straż Pożarna w Pierzchowie, Zarząd Powiatowy Związku OSP powiatu brzeskiego, zaprzyjaźnione jednostki OSP z Niemiec udało się zdobyć potrzebny sprzęt, wyposażenie, materiały i sprzęt medyczny, materiały potrzebne do zakwaterowania a także żywność. W przygotowaniu i pakowaniu pomocy udział wzięli studenci Koła Naukowego „Garda”, których pomoc była niezbędna w szybkim przygotowaniu pomocy do wysyłki. Skalę przekazanej pomocy określa dołączony załącznik oraz pismo przewodnie wójta Gminy Gdów. Darmowy transport na granicę był uprzejmy udostępnić właściciel firmy przewozowej „Piwowarczyk”.

Władze Uniwersytetu Lwowskiego przyjęli potrzebną pomoc humanitarną z ogromnym entuzjazmem i zapowiedzieli, że pomoc będzie w pełni wykorzystana. Prosząc jednocześnie o dalszą pomoc w zdobyciu stu łóżek składanych, stu materacy na łóżka oraz stu śpiworów. Sprzęt ten jest niezbędny do stworzenia grupy gruzowiskowo-odtworzeniowej, która to grupa będzie kierowana do najbardziej zniszczonych miast Ukrainy w celu pomocy ich odgruzowywania i prowadzenia prac porządkowych. Grupa musi być samo wystarczalna, czyli posiadać sprzęt niezbędny do rozbicia obozu a więc namioty do spania i wyposażenie tych namiotów w postaci łóżek, śpiworów i materacy.

Koordynację całego przedsięwzięcia przeprowadził dr. inż. Bogusław Kogut – adiunkt Katedry Nauk o Bezpieczeństwie.