02.08.2024

Pozytywna ocena PKA dla Kierunku Lekarskiego

Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej wydało pozytywną ocenę (bez żadnych zaleceń) dla kierunku lekarskiego w Akademii WSB.

Uchwała PPKA nr 544/2024 z dnia 25 lipca 2024 r. jest udokumentowaniem wysokiego poziomu kształcenia i badań naukowych prowadzonych w Collegium Medicum – Wydział Medyczny Akademii WSB. Zgodnie z uchwałą PPKA następna ocena programowa kierunku lekarskiego powinna nastąpić w roku akademickim 2029/2030.

Pozytywna ocena (bez zaleceń) wydana przez Polską Komisję Akredytacyjną potwierdza pełne przygotowanie Uczelni do prowadzenia kształcenia na kierunku lekarskim już od pierwszego cyklu kształcenia tj. w roku akademickiego 2023/2024.

Akademia WSB już od kilku lat prowadzi studia z zakresu fizjoterapii, ratownictwa medycznego,  pielęgniarstwa oraz kosmetologii, a od października 2023 roku w ofercie edukacyjnej znajduje się kierunek lekarski. Integralną częścią Uczelni jest Collegium Medicum – Wydział Medyczny, w którym prowadzone jest kształcenie na kierunkach medycznych.

Uchwała Polskiej Komisji Akredytacyjnej potwierdziła, że Collegium Medicum – Wydział Medyczny AWSB zapewnia infrastrukturę wymaganą do kształcenia na kierunku lekarskim. Collegium Medicum – Wydział Medyczny AWSB między innymi posiada: Pracownię Mikroskopową, która umożliwia prowadzenie zajęć we wszystkich specjalnościach klinicznych, Pracownie: Anatomii (w tym prosektorium dydaktyczne wyposażone w ciało anatomiczne przygotowane do celów dydaktycznych), Fizjologii, Biofizyki, Biochemii i Chemii, Wieloprofilowe Centrum  Symulacji Medycznej - wyposażone w zaawansowane symulatory pacjenta dorosłego, rodzącej kobiety i noworodka, pacjenta geriatrycznego, symulatory pediatryczne aparaty USG i EKG, respiratory, pompy infuzyjne i pozostały sprzęt umożliwiający prowadzenie zajęć w symulowanych warunkach klinicznych dokładne odzwierciedlających rzeczywistych warunki szpitalne. Z Collegium Medicum – Wydział Medyczny AWSB współpracuje 15 podmiotów leczniczych, w tym 2 udostępnione na zasadach analogicznych do szpitali klinicznych, które udzielają świadczeń zdrowotnych z zakresu leczenia szpitalnego, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, podstawowej opieki zdrowotnej, jednostek systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz opieki hospicyjnej.

Collegium Medicum – Wydział Medyczny AWSB posiada wykwalifikowaną kadrę reprezentującą dziedzinę nauk medycznych i nauk o zdrowiu, której kompetencje, doświadczenie, kwalifikacje oraz liczba zapewnia prawidłową realizację zajęć oraz osiągnięcie przez studentów efektów uczenia się, w tym osoby posiadające zarówno tytuły i stopnie naukowe w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz specjalizacje lekarskie. Kadra akademicka prowadząca zajęcia na kierunku lekarskim publikuje wyniki swoich badań w wysoko punktowanych czasopismach, bierze udział w licznych projektach badawczych oraz uczestniczy w wielu konferencjach naukowych, aktywnie działa w licznych towarzystwach naukowych oraz krajowych i międzynarodowych gremiach eksperckich.

W strukturze Collegium Medicum – Wydział Medyczny AWSB działają:

• Instytut Nauk Medycznych,
  • Instytut Nauk o Zdrowiu,
  • Instytut Badawczy Nauk Medycznych,
  • Centrum Symulacji Medycznych,

oraz jednostki o charakterze ogólnouczelnianym:

• Instytut Badań nad Sztuczną Inteligencją,
  • Centrum Psychosomatyki i Profilaktyki Zdrowotnej,
  • Centrum Transferu Technologii.

"Jednym z kluczowych celów Collegium Medicum – Wydział Medyczny AWSB jest dalszy rozwój działalności dydaktycznej i naukowej, rozbudowa laboratoriów oraz rozszerzenie zakresu badań medycznych. Bardzo dziękuję wszystkim Państwu zaangażowanym w proces rozwoju kształcenia i badań naukowych w Collegium Medicum – Wydziału Medycznego Akademii WSB." - mówiła po zapoznaniu się z Uchwałą PPKA Rektor Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, prof. Zdzisława Dacko-Pikiewicz.

To kolejna pozytywna ocena Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA) dla Akademii WSB. W ostatnim roku pozytywne oceny otrzymały także kierunki:

• Bezpieczeństwo narodowe
  • Socjologia
  • Logistyka
  • Zarządzanie

W 2024 r. Akademia WSB jako pierwsza i jedyna uczelnia w Polsce otrzymała Certyfikat Doskonałości Kształcenia Polskiej Komisji Akredytacyjnej na kierunku zarządzanie o profilu praktycznym (studia pierwszego stopnia) oraz o profilu ogólnoakademickim (studia drugiego stopnia).