12.06.2020

Studenci Kół Naukowych spotkali się na konferencji online

Studenci Kół Naukowych kierunków technicznych i bezpieczeństwa narodowego Akademii WSB wzięli dziś udział w konferencji online, występując w roli wykładowców i mentorów.

Studia to nie tylko zajęcia i egzaminy. To również wiele dodatkowych aktywności, w tym koła naukowe - organizacje zrzeszające studentów, których celem jest działalność naukowa i popularyzacja nauki. W ramach działalności kół naukowych w Akademii WSB studenci aktywnie uczestniczą w projektach badawczych, piszą oraz wygłaszają referaty podczas seminariów naukowych oraz konferencji.

W dzisiejszym spotkaniu online wzięli udział studenci Kół Naukowych kierunków technicznych i bezpieczeństwa narodowego Akademii WSB: Koło „Hybryda” WZ Kraków; Koło „Operatio” WZ Żywiec; Koło „Semper Fidelis” WZ Cieszyn; Koło „Garda” WZ Kraków i Koło IT Logis WNS.

Dzisiejsza konferencja była doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, najnowszych przemyśleń i przede wszystkim do spotkania się, mino pandemii. Jednym z jej tematów był projekt „Młodzi robią Metropolię”. Jest to pomysł Urzędu Miasta Dąbrowy Górniczej na wysłuchanie postulatów mieszkańców Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) w wieku od 16 do 25 roku życia. W inicjatywę zaangażowana jest Akademia WSB.

- Dzięki projektowi będzie można dowiedzieć się, jakie są oczekiwania, potrzeby i problemy młodych osób. Liczymy na to, że młodzi wskażą organizatorom kierunki działań w obszarach edukacji, rynku pracy, rozwoju, transportu czy kultury na obszarze Metropolii. Najważniejsze jest to, że zaprezentowane pomysły zostaną wykorzystane w pracach nad „Strategią Rozwoju GZM do 2027 r., z perspektywą do 2035 r.” – podkreśla dr Marcin Lis – prorektor ds. studenckich i współpracy z otoczeniem Akademii WSB.

Nadesłane zgłoszenia będą przedmiotem dyskusji przedstawicieli Departamentów odpowiedzialnych za rozwój społeczno-gospodarczy, komunikację i transport, planowanie przestrzenne, projekty oraz promocję w Metropolii.

Warto wspomnieć, że do Koła Hybryda Kraków należą osoby zainteresowane szeroko rozumianą inżynierią i zarządzaniem. Jego członkowie w ramach działalności Koła odbywają wizyty studyjne w przedsiębiorstwach, uczestniczą w spotkaniach z praktykami oraz zapoznają się w dostępnymi programami projektowymi i symulacyjnymi. Z kolei działalność Koła naukowego Operatio wiąże się z rozpoznawaniem i pogłębianiem teoretycznych i praktycznych aspektów zarządzania i marketingu oraz trendów w ich rozwoju. Oprócz organizacji konferencji naukowych, członkowie Operatio poznają świat praktyków i ekspertów rozwiązujących problemy zarządzania i marketingu małych i średnich przedsiębiorstw. Angażują się lokalnie, wychodząc z inicjatywami skierowanymi do mieszańców Żywiecczyzny i okolic, a poprzez takie działania – wzmacniają swoją inteligencję emocjonalną – atut każdej osoby, która chce budować wartościowe relacje ze swoim otoczeniem. Koło Naukowe Bezpieczeństwa Narodowego Garda jest organizacją studencką zrzeszającą w swoich szeregach studentów studiów stacjonarnych oraz niestacjonarnych na kierunku Bezpieczeństwo Narodowe w Wydziale Zamiejscowym Akademii WSB w Krakowie. Celem działalności Gardy jest poszerzanie zainteresowań oraz wiedzy związanej z szeroko pojmowanym bezpieczeństwem. Koło pozwala również rozwijać swoim członkom umiejętności  poprzez organizowanie warsztatów oraz ćwiczeń z różnych dziedzin bezpieczeństwa. Uczestniczą oni w spotkaniach z praktykami o różnej tematyce, mogą prowadzić własne badania oraz konstruować publikacje. Ponadto Koło Naukowe Garda zapewnia integrację studentów Wydziału Zamiejscowego oraz nawiązanie współpracy z przedstawicielami innych Kół Naukowych Krakowskich Uczelni Wyższych.