W dniach 15–16 kwietnia w Akademii WSB odbyła się VI Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Innowacje i przedsiębiorczość. Teoria i praktyka”, zorganizowana w formule online w ramach projektu „Perfect – Regionalna Inicjatywa Doskonałości w Akademii WSB”, który jest jednym z kluczowych projektów Ministerstwa Edukacji i Nauki wspierających rozwój dorobku naukowego polskich uczonych oraz promujących polską naukę w światowym wymiarze.
Celem konferencji jest międzynarodowa wymiana myśli, wyników badań i doświadczeń w obszarze szeroko pojętych innowacji i przedsiębiorczości.
Pierwszy dzień konferencji poświęcony został zagadnieniom związanym m.in. z cyfryzacją, sztuczną inteligencją, Big Data, robotyzacją i automatyzacją. Ponad 400 uczestników, w tym światowej sławy naukowców i przedstawicieli krajowych ośrodków akademickich, partnerów konferencji oraz przedstawicieli środowiska biznesu, organizacji pozarządowych, jednostek samorządu terytorialnego, kultury i edukacji przywitała dr hab. Katarzyna Szczepańska-Woszczyna, prof. AWSB, Kierownik Projektu, Prorektor ds. Nauki i Kształcenia, wspólnie z drem Marcinem Lisem, Prorektor ds. Studenckich i Współpracy z Otoczeniem.
Wśród zaproszonych gości, którzy uświetnili przebieg konferencji, znaleźli się:
W pierwszym dniu konferencji zostały zaprezentowane m.in. efekty projektu realizowanego wspólnie przez Akademię WSB i Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną w ramach Klubu Innowatora. Jest to platforma edukacyjna i treningowa, służąca wymianie wiedzy, doświadczenia i know-how czerpanego poprzez success stories tzw. „klubowych gości” – autorytetów w dziedzinie innowacji. Klub pozycjonowany jest jako elitarny i prestiżowy, łączący realną współpracę nauki z biznesem w zakresie pozyskiwania talentów i tworzenia na ich bazie kadr dla firm innowacyjnych. Głos w tej sprawie zabrał dr Janusz Michałek, Prezes Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Członek Narodowej Rady Rozwoju.
Podczas konferencji została też zainaugurowana współpraca Akademii WSB z Centrum Cyberbezpieczeństwa Politechniki Śląskiej, pod kierunkiem prof. dr hab. inż. Aleksandra Nawrata, który również uczestniczył w obradach. Współpraca będzie obejmowała badania naukowe i prace B+R w obszarze cyberbezpieczeństwa oraz rozwijanie narzędzi do przeciwdziałania cyberzagrożeniom.
Podczas drugiego dnia konferencji odbyły się spotkania z key note speakerami: