05.03.2018

Festiwal Nauki w Żywcu | 2018

W dniach 12-16 marca 2018 odbędzie się Festiwal Nauki w Żywcu, którego organizatorem jest Wydział Zamiejscowy w Żywcu Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Celem Festiwalu jest przybliżenie społeczeństwu tematyki prowadzonych badań naukowych, zapoznanie z najnowszymi osiągnięciami i odkryciami oraz przedstawienie ich w możliwie zrozumiałej, atrakcyjnej formie. Zajęcia kierowane są do różnych grup wiekowych: dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Udział we wszystkich spotkaniach festiwalowych jest bezpłatny.

Wtorek 13.03.2018

09.00 - dr inż.  Łukasz Wróblewski „Kolorowy świat indian”

Czy Krzysztof Kolumb naprawdę dotarł do Indii? Odkrywca był przekonany, że tak. Ludom, które spotkał na nieznanym lądzie nadał nazwę "Indianie". Na wykładzie poznamy życie i obyczaje tej zróżnicowanej grupy rdzennej. Dzieci będą mogły przymierzyć stroje indiańskie, każde z nich będzie mogło poczuć się wodzem plemienia, kiedy włoży na głowę indiański pióropusz.

dr inż. Łukasz Wróblewski - Doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauki o zarządzaniu, muzyk, Dziekan Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej w latach 2013-2015, adiunkt w Katedrze Zarządzania i Inżynierii Produkcji WSB. Współpracował z New York Philharmonic czy The Metropolitan Opera, organizator przedsięwzięć artystycznych, autor publikacji w języku polskim, czeskim oraz angielskim poświęconych marketingowi i zarządzaniu w kulturze (w tym trzech autorskich książek wydanych w renomowanych wydawnictwach w Warszawie i Berlinie). Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego oraz członek Rady Programowej Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Współczesne problemy zarządzania i marketingu w instytucjach kultury” organizowanej w Cieszynie. Podróżnik, pasjonat i kolekcjoner instrumentów astronawigacyjnych oraz muzycznych.

Środa 14.03.2018

09.00 - prof. Robert Socha - Świadomość jako gwarant naszego bezpieczeństwa

prof. dr hab. Robert Socha - jest ekspertem w zakresie bezpieczeństwa publicznego. Absolwent Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Był oficerem bielskiej policji w latach 1999-2011, teraz jest dyrektorem Centrum Badań nad Bezpieczeństwem Transgranicznym w Wydziale Zamiejscowym Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, wykładowcą akademickim, komendantem Straży Miejskiej w Skoczowie  i prezesem Śląskiego Oddziału Towarzystwa Wiedzy Obronnej. Za działalność na rzecz bezpieczeństwa województwa śląskiego wyróżniony przez Marszałka Województwa srebrną odznaką "Zasłużony dla województwa śląskiego".

Czwartek  15.03.2018

12.00 - dr hab.Wojciech Śmieja - Męskość w polskiej kulturze - instrukcja obsługi

Fenomen męskości w naukach społecznych i humanistycznych traci swą przezroczystość - męskość staje się "modnym" zagadnieniem i przedmiotem dociekań interdyscyplinarnych masculinity studies. Badacze kultury, społeczeństwa, polityki i ekonomii zaczynają rozumieć, że fenomen męskości jest uwarunkowany kulturowo i historycznie zmienny, a jego kształt wpływa na całość naszego świata społecznego. W trakcie wykładu postaram się wskazać różne tradycje, wzory i stereotypy, którymi posługują się współcześni polscy mężczyźni w kształtowaniu swoich (męskich) tożsamości.

dr hab. Wojciech Śmieja -  literaturoznawca, polonista, pracownik Uniwersytetu Śląskiego, wykładał także na uniwersytetach w Niemczech (Greifswald) i Francji (Lille), stypendysta w Stony Brook University (Nowy Jork). Autor 3 książek naukowych, kilkudziesięciu artykułów w najważniejszych polskich periodykach humanistycznych. Interesuje się literaturą i kulturą polską XX wieku, które bada z wykorzystaniem innowacyjnych metodologii gender, queer, masculinitiy studies.

Piątek  16.03.2018

12.00 i 13.00 - Edyta Nowak Żółty - Czy istnieje szczepionka na stres przed egzaminem?

Stres przed egzaminem jest zjawiskiem naturalnym jednak warto wiedzieć, że jego siła odczuwania zależy w dużej mierze od nas. Na zajęciach dowiesz się jak spowodować by stres dodawał ci sił, a nie blokował przed działaniem, poznasz także konkretne sposoby obniżania napięcia i redukowania złych emocji.

Edyta Nowak-Żółty -Prodziekan Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, nauczyciel akademicki, trener i coach współpracujący z wiodącymi, polskimi firmami szkoleniowymi. Specjalista do spraw zdalnej edukacji. Od 15 lat jest  czynnym trenerem. Pracuje też jako coach, konsultant i doradca. Prowadzi warsztaty i szkoleni  z zakresu: komunikacji międzyludzkiej, asertywności, negocjacji, zarządzania sobą w czasie, budowania zespołów, obsługi klienta, zarządzania coachingowego, savoir vivru w biznesie i urzędzie.